Jan Bělíček je literární kritik a novinář. Od konce roku 2019 je šéfredaktorem Alarmu, který v roce 2013 spoluzakládal. Píše o literatuře, kultuře, ale i politice a společnosti. S Pavlem Šplíchalem moderuje podcastu Kolaps a společně s Evou Klíčovou vytvářejí literární podcast TL;DR. | [email protected]

Eva Klíčová je literární kritička a publicistka. Psaní se věnuje od roku 2009. Členkou redakce Alarmu je od roku 2022. Společně s Janem Bělíčkem tvoří literární podcast TL;DR. Kromě literatury píše také o filmech a kulturně společenských tématech. | [email protected]


Poslední epizoda
Jak se nám líbila Modrosleposť, jedna z nejvýraznějších slovenských próz minulého roku?

TL;DR se na pozvání festivalu BRAK vypravilo do Bratislavy. Příhodně jsme si vybrali románovou novinku jedné z nejvýraznějších slovenských autorek.

Jak by mohl vypadat konec kapitalismu? Utopista Robinson v novém románu nabízí alternativu

Nové vydání literárního podcastu TL;DR se věnuje současné hard sci-fi v podání K. S. Robinsona, který spekuluje nad blízkou budoucností života na planetě Zemi.

Tereza Matějčková: propagandistická akvizice Echa24, nebo filozofka pro složitou současnost?

Jednu z cen Magnesia Litera, které rezonovaly ve veřejném prostoru, získala kniha Terezy Matějčkové Bůh je mrtev, nic není dovoleno.

Zapomeňte na všechno, co víte o dějinách lidstva. Přichází Úsvit všeho

Archeolog David Wengrow a antropolog David Graeber revidují počátky dějin lidstva v obsáhlé publikaci Úsvit všeho. Nová historie lidstva. V TL;DR jsme s chutí přečetli – a vůbec ne jen „za vás“, naopak velmi doporučujeme každému.

Mizející dělnické Holešovice a empatie k boomerům v nové knize Ivy Hadj Moussa

Román Ivy Hadj Moussa Těžké duše představuje další příspěvek české literatury k boomerologii. Autorce se k ní ale podařilo najít docela originální přístup.

Vyhoření Petra Šestáka se zmítá v betonovém korytě stereotypů

Po nějaké době jsme v TL;DR rozebírali knihu, kterou jste vybrali v hlasování. V něm s velkou převahou vyhrálo Vyhoření Petra Šestáka.

Iryna Zahladko zaútočila poezií na rigidní představy o správné češtině

Nejnovější díl TL;DR je trochu speciální. Jednak je věnován poezii, jednak trablům s českou jazykovou monokulturou. Po dlouhé době konečně přichází také hlasování.

Doppelganger Naomi Klein má klíč k chaotické současnosti, jejím králičím norám, bublinám a stínovým územím

Tématem nejnovějšího TL;DR je devátá kniha Naomi Klein Doppelganger. Ta vnímá zdvojení a dvojnictví jako mytologický a literární motiv, osobní existenciální krizi i výkladový nástroj k současnému světu plnému rozporů.

Kniha krve Kim de l’Horizon přináší nebinární experimentální autofikci

Kvóty na mainstream jsme v podcastu TL;DR naplnili v předchozím díle, tentokrát se proto můžeme pustit do četby literárního experimentu ve všech myslitelných rovinách textu: poetické, žánrové nebo gramatické.

Gazeláci. Patrik Hartl chtěl psát z pohledu žen, napsal ale knihu o mužích s prsama

Letošní druhé vydání literárního podcastu TL;DR se opět vydává do mainstreamu. Tentokrát nás zaujal román Patrika Hartla Gazely.

Smrt autora rukou AI a politika v románech Jiřího Weila a Aleny Machoninové

Literární podcast TL;DR se tentokrát pohybuje mezi třicátými lety 20. století a budoucností literatury, v níž zvítězí politika nad krásnem.

Surreálné metafory traumatu Nicol Hochholczerové a literární bilance letošního roku

Ani předvánoční TL;DR nebude veselejší než ta předchozí, protože rozjímáme nad velmi poetickou, ale zároveň tíživou novelou Nicol Hochholczerové Tenhle pokoj se nedá sníst. Podělíme se i o nejsilnější čtenářské zážitky roku.

Ponuré rozkládání paměti Marka Torčíka o mládí v Přerově a další kolečko kauzy Mornštajnová

V novém díle TL;DR se vrháme na románový debut básníka Marka Torčíka Rozložíš paměť.

Je možné nebýt matkou a zůstat ženou? Meditativní labyrint mateřství Sheily Heti

V češtině vychází novodobá klasika současné literatury, román Mateřství. Kanadská spisovatelka Sheila Heti v něm mnoha způsoby ohledává společenské nároky, které dopadají na ženy před vstupem do středního věku.

Bílá místa dějin a dva příběhy kolonizace: Gurnahův Ráj a Sevrukova Evropanka

S nástupem podzimu jsme se ocitli zpátky ve studiu, kde jsme rozebírali dva romány: Ráj tanzansko-britského nobelisty Abdulrazaka Gurnaha a Evropanku ukrajinsko-českého spisovatele Alexeje Sevruka.

Konec punku v Barceloně i Hradeckého severočeská zjizvená krajina. Podcast TL;DR zavítal na festival Inverze

V ostravské kavárně Centrum Pant jsme mluvili o novém románu Báry Bažantové a sbírce Daniela Hradeckého. Nový díl literárního podcastu TL;DR je záznamem nahrávání před živým publikem na festivalu Inverze.

TL;DR live na Besedě u bigbítu: Barbieheimer, loučení s Milanem Kunderou a opravdový trash

Aktuální TL;DR je neobvyklé: kvůli festivalovému line-upu je podstatně kratší, mluví se v něm o dvou filmových blockbusterech a nakonec se čte ukázka z díla nadčasově zoufalého.

Maloměšťácká tragikomedie Radky Třeštíkové a skutečné hrůzy války na Ukrajině

V novém díle literárního podcastu TL;DR se věnujeme poslednímu románu Radky Třeštíkové a tomu, co má společného s Honoré de Balzacem. Prostor dostane také válečný román Serhije Žadana.

Těla stárnoucí, rodící, zraňovaná, přehlížená i vysmívaná. Romány Kláry Vlasákové a Mieko Kawakami jsou jich plné

Tentokrát se TL;DR věnuje dvěma románům, které mají společné téma lidského těla. Obě subtilní, soustředěné knihy odhalují, že lidské tělo je existenciálně určující právě ve své jedinečnosti než obecnosti.

Je v pořádku přiznat se k inspiraci. V románu Mornštajnové je ale problémů víc

Literární podcast TL;DR se tentokrát věnuje románu Les v domě Aleny Mornštajnové a tomu, jak pracuje s hlasem dětských obětí sexuálního násilí. Ve druhé části dojde na první díl trilogie Virginie Despentes o Vernonu Subutexovi.

Hřebejkovský feminismus Petry Hůlové a „nekorektní humor“ Magnesie Litery

Nový díl podcastu TL:DR přináší několik postřehů k Magnesii Liteře a hodnocení nového románu Petry Hůlové i prvního dílu románové trilogie Rachel Cusk.

O úhořích a netvorech. Nový román Anny Cimy a dějiny koloniálních zrůdností

Podcast TL;DR se tentokrát zabývá globálním bestsellerem o kolonialismu švédského novináře Svena Lindqvista Vyhlaďte všechny ty netvory a románem japanoložky Anny Cimy Vzpomínky na úhoře.

Temný román Karla Veselého a těžká závislost na opiátech v Kodani

Nový román Karla Veselého Kov je bezútěšný jako směna v montovně. Věnujeme se mu v novém dílu podcastu TL;DR, stejně jako zničující zpovědi dánské spisovatelky Tove Ditlevsen.

Vzdělávání negramotných rolníků a bída v časech thatcherismu

Poslední díl podcastu TL;DR letošního roku se věnuje Pedagogice utlačovaných Paula Freireho a autobiografickému románu Douglase Stuarta Shuggie Bain. Kromě toho nezůstane opomenut ani Michel Houellebecq nebo básnická antologie Milá Mácho.

Odvrácená strana pražských „devadesátek“ a kniha pro fanoušky Elona Muska

Perspektivy knih, kterým jsme se tentokrát věnovali, si těžko mohou být vzdálenější: romské dětství ve školách plných rasismu a romantizovaný svět vědců.

Tentokrát jsme šťastnou rukou sáhli po Benu Lernerovi a Annie Ernaux, čerstvé nobelistce

S podzimem nás před nachlazením svetry nezachránily. Naštěstí jsme ale měli co číst, a tak chřipkově lehce opožděný podcast TL;DR je o to výživnější. Ledacos se také událo kolem sjezdu spisovatelů.

„Jsem zoufalý já, nebo systém?“ Diagnostik kapitalismu Mark Fisher v literárním podcastu TL;DR

V srpnovém vydání literárního podcastu TL;DR jsme probírali především své výpisky z K-punku Marka Fishera, došlo ale i na poletující sníh, který se snášel na finské lágry, nebo na českou poezii.

Čím nás hypnotizuje Joan Didion a co nás příjemně i nepříjemně překvapilo v české próze

Nedávno vyšel další český překlad americké spisovatelky Joan Didion, jejíž tvorbě se věnujeme v literárním podcastu TL;DR. Kromě toho analyzujeme jedno nepříjemné a jedno příjemné překvapení z domácí beletrie.

Senegalci v zákopech světové války a marnost postkomunismu. Druhý díl podcastu TL;DR

Zatímco tři ze čtyř titulů probíraných v novém dílu literárního podcastu TL;DR ukazují svět očima neprivilegovaných, jedna kniha se jinakosti posmívá. Asi nepřekvapí, že se jedná o českou novinku.

Hrůzy české vesnice, život v chudobě a civilizované ženy. Nový literární podcast TL;DR je tady!

Literární podcast TL;DR Jana Bělíčka a Evy Klíčové vám každý měsíc přinese tipy na knižní novinky a dvě diskuse o českých či zahraničních beletristických nebo nonfiction knihách.