Nové vydání literárního podcastu TL;DR se letmo vrací k mediální reflexi kauzy kolem románu Les v domě Aleny Mornštajnové a k hlavní události tuzemského knižního mikrokosmu – Světu knihy. Obě agendy ale nakonec svým významem výrazně přesáhla návštěva Édouarda Louise, který v Praze osobně uvedl novou knihu Jak se stát jiným (Paseka). Jan Bělíček, který s francouzskou hvězdou vedl rozhovor, návštěvu obsáhle komentuje, na přetřes přijdou i některé další rozhovory, resp. česká recepce výrazně levicového autora v zemi, kde politická levice prakticky neexistuje. Témata Louisových knih, jako je zkušenost neprivilegovaných, třídní identity apod. se ale vlastně příhodně prolínají celým podcastem.
V úvodní části podcastu je také stručně zmíněn varovný report americké neziskovky PEN America, který se věnuje monitorování zákazů knih v amerických školních knihovnách. Zatímco v Česku nastává panika kolem drobných úprav dětských knih směrem k jejich větší inkluzivitě a okamžitě se vytahují hesla o politické korektnosti a levicové cenzuře, některé státy USA v zásadě čistí školní knihovny ve velkém, aniž by to tu – například na rozdíl od amerického regresu ve věci interrupcí, média vůbec zaujalo.
Knihy, kterým se TL;DR tentokrát věnuje zevrubněji, jsou Těla Kláry Vlasákové a Nebe Mieko Kawakami. Jestliže v minulých dílech TL;DR došlo na téma stárnoucího ženského těla v ne moc oceňovaných souvislostech, tentokrát je vše jinak. Druhotina Kláry Vlasákové rozhodně nezklamala – subtilní, citlivé, ale zároveň velmi drásavé čtení se do české prózy zapisuje jako jedna z nejkoherentnějších knih, která prostředkuje perspektivu ženského těla a zároveň životní zkušenosti.
O těla jde i v románu Japonky Mieko Kawakami Nebe. Tato obdivovatelka Haruki Murakamiho nás zavede do japonské školy, kde bují šikana, což je v ostrovním státě vážný celospolečenský problém. I zde, stejně jako v Tělech, se odehrává komorní drama jen několika málo postav. O to soustředěněji jsou jejich vztahy i s ohledem na patologii šikany popsány.