Orbánova vláda pokračuje v privatizacích, tentokrát městských bytů a univerzit

Viktor Orbán plánuje rozsáhlou privatizaci městských bytů. Prodávat se dle maďarského novináře Szilárda Istvána Papa mají za třetinu ceny. Bydlení v Budapešti je přitom už dnes těžko dostupné.

babs

Maďarské místní samosprávy budou dle nového návrhu zákona nuceny prodat byty těm nájemníkům, kteří o jejich odkoupení projeví zájem, informoval maďarský novinář Szilárd István Pap na svém twitterovém účtu. Návrh počítá s velkými slevami při koupi – odprodej by měl být za 15 až 30 procent tržní ceny bytu. Tento krok podle novináře povede k oslabení místních samospráv, které jsou z velké části vedené opozicí, a umožní privatizaci hodnotných bytů, jež si členové strany Fidesz pronajímají v centru Budapešti.

Po celé zemi zbylo jen kolem sta tisíc bytů ve státním bytovém fondu.

Maďarsko podobně jako další východní země prošlo v devadesátých letech rozsáhlými privatizacemi bytového fondu. Hodnotnější byty byly rozdány rodinám a přátelům členů strany. Po celé zemi tak zbylo jen kolem sta tisíc bytů ve státním bytovém fondu. Pronajímání zbylých bytů ze strany města za nižší než tržní cenu je však jedinou možností samospráv, jak nabízet dostupné bydlení a zvládat bytovou krizi. Od roku 2015 zažívá Maďarsko druhý nejstrmější nárůst cen bytů ze všech zemí OECD. Dle Maďarské národní banky je Budapešť na čtvrtém nejhorším místě v dostupnosti bydlení – předčí ji pouze Paříž, Praha a Bratislava.

Návrh navíc počítá s tím, že stát bude nabízet půjčky a slevy vázané například na počet dětí. Zákon tak podpoří pouze střední a vyšší třídy, které si mohou půjčku a odkup bytu dovolit, zatímco nízkopříjmové domácnosti bude nadále vylučovat.

Premiér Viktor Orbán plánuje znovu nastartovat ekonomiku po koronavirové pandemii prostřednictvím stimulace trhu s bydlením. Další změny se týkají snížení daní z nemovitostí na pět procent spolu s půjčkami a příspěvky na renovace.

Maďarsko také nedávno přijalo zákon, který v podstatě privatizuje jedenáct největších státních univerzit. Ty budou nyní pod kontrolou nově zřízeného fondu. Orbánova vláda bude dosazovat členy dozorčí rady těchto fondů a ti budou mít dohled nad každodenním životem univerzit, dotacemi z EU a dalšími kulturními institucemi.

Čtěte dále