KSČM vytáhla proti neziskovkám. Snaží se je odstavit od systému státní podpory

KSČM podala návrh zákona, podle kterého by přišly o státní podporu některé neziskové organizace. Další by mohly prosazovat pouze státní politiku a musely by se zdržet kritiky vlády.

lpf

Podle návrhu zákona zveřejněného na stránkách Poslanecké sněmovny by o podporu ve formě státní dotace mohly nově žádat pouze organizace z oblasti kultury, vzdělávání a zdravotních a sociálních služeb. Návrh tak ze sféry podpory vylučuje například neziskovky zabývající se protikorupční aktivitou nebo ty, které se věnují ochraně přírody a krajiny. Podle kritiků by však i těm subjektům, které by novým sítem prošly, přibylo mnoho komplikací. Návrh limituje možnosti spolufinancování projektů, omezuje časové podmínky pro dotace a navrhuje při nesplnění podmínek nepřiměřené pokuty v řádu milionů. „Dotace lze poskytnout pouze na realizaci projektů příjemců, jež přispívají k naplňování cílů státní politiky, vyplývajících z hlavních oblastí státní dotační politiky schválených vládou,“ uvádí se navíc v textu zákona. Zákonodárci by tím ovšem redukovali neziskové organizace na vykonavatele vládních rozhodnutí a výrazně by tak narušili možnost oponovat vládním rozhodnutím, která by kvůli veřejnému zájmu měla být podrobena veřejné diskuzi financované z peněz daňových poplatníků.

Neziskové organizace s vypětím všech sil suplují stát tam, kde nedokáže adekvátně reagovat.

Mezi odpůrce návrhu patří například Strana zelených, která návrh okamžitě kritizovala. Její spolupředseda Michal Berg označil návrh komunistických poslanců Vojtěcha Filipa, Stanislava Grospiče, Zdeňka Ondráčka, Pavla Kováčika, Miloslavy Vostré, Jiřího Valenty a Marie Pěnčíkové za útok na občanskou společnost a snahu oslabit jeden z pilířů demokracie v ČR. „Je neuvěřitelné, že s ním KSČM přichází v době nouzového stavu, ve kterém mnohé neziskové organizace s vypětím všech sil suplují stát tam, kde nedokáže adekvátně reagovat,“ dodává Berg v tiskovém prohlášení Zelených.

Boj proti „politickým“ neziskovkám však není jen doménou KSČM. Podobným směrem jde také návrh na zrušení zákona o Veřejném ochránci lidských práv, a tedy i faktickou likvidaci tohoto úřadu z pera Václava Klause mladšího. Spolu s poslankyní Zuzanou Majerovou Zahradníkovou z jím vedené pravicově populistické strany Trikolóra navíc podal také návrh na změnu zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Mimo jiné by zvýšil částku, kterou lze utratit za volební kampaň politické strany ze současných 90 na 200 milionů a umožnil by financování politických stran prostřednictvím darů právnických osob.

 

Čtěte dále