Útočník Celtiku připomněl fanouškům Lazia, jak dopadl jejich milovaný duce

Francouzský fotbalista Olivier Ntcham oslavou svého gólu podle španělského serveru Marca upozornil na nepřijatelné chování italských fanoušků z poslední doby a jejich uctívání diktátora Mussoliniho.

lpf

Čtvrteční zápas Evropské ligy mezi Celtikem Glasgow a Laziem Řím okořenil francouzský hráč hostujícího Celtiku Olivier Ntcham. V 95. minutě totiž nejprve vstřelil vítězný gól na konečných 2:1 pro skotský klub, který Celtic posunul do další fáze této prestižní fotbalové soutěže. Podle fanoušků Celticu a španělského webu Marca navíc svůj gól přímo na hřišti oslavil napodobením polohy, v níž byl v roce 1945 popraven italský fašistický vůdce Benito Mussolini. Reagoval tak prý na rasistické urážky, které musel v tomto i předchozím zápase Evropské ligy od fanoušků Lazia snášet. Ale také na fašistickou image fanoušků tohoto klubu, především jejich ultras Irriducibili. Domácí zápas s Celtikem Glasgow musel přitom italský klub odehrát se čtyřmi zavřenými sektory na tribunách stadionu. Kromě toho musel zaplatit pokutu 20 tisíc eur a vyvěsit transparent s logem UEFA a sloganem „#EqualGame“. To všechno kvůli rasistickému chování některých jejich fanoušků při utkání s Rennes.

Fanoušci Lazia ze skupiny Irriducibili umístili letos v dubnu na náměstí Piazzale Loreto banner s nápisem „Pocta Benitu Mussolinimu“.

Fanoušci Lazia totiž při předešlém zápasu s Celtikem 24. října v ulicích Glasgow hajlovali. Skotští fanoušci však na ně byli připravení a uvítali je transparentem se oběšeným Mussolinim a heslem „Následujte svého vůdce“. Naráželi tím mimo jiné i na to, že fanoušci Lazia ze skupiny Irriducibili, umístili letos v dubnu na náměstí Piazzale Loreto, kde byl Mussolini popraven, banner s nápisem „Pocta Benitu Mussolinimu“. Stejný transparent měli tradičně levicoví fanoušci Celtiku také tento čtvrtek a právě na něj možná Ntchamovo gesto odkazovalo.

I když mají fanoušci Lazia Řím dnes jednoznačně fašistickou image, existuje i skupina, která s ní chce skoncovat, stejně jako s nostalgií po Mussoliniho Itálii. Od roku 2011 se někteří fanoušci organizují ve skupině Laziale a Anti-Fascist (LAF) pod heslem „Miluj Lazio, bojuj s fašismem“. Paradoxní je, že tyto fanoušky lze označit za klubové konzervativce. Na rozdíl od fašistických hooligans totiž navazují na tradici klubu, který odmítl Mussoliniho snahy sloučit římské fotbalové kluby.

Podle sociologa Sebastiena Louise specializujícího se na radikální skupiny v Evropě je přitom počet ultrapravicových fanoušků Lazia, jako jsou Irriducibili, velmi nízký. „Pokud mluvíme o aktivistech, kteří jsou skutečně politicky aktivní, mluvíme o desítkách lidí, není to ani stovka,“ řekl AFP v roce 2017. Představitelé LAF však tvrdí, že Irriducibili ovládají tribuny. Hlavním úkolem LAF tak bude „bránit tomu, aby neofašistická hnutí pokračovala v používání tribun fotbalových stadionů k indoktrinaci mladých lidí, kteří na stadion přišli pouze podpořit Lazio“.

 

Čtěte dále