Otevřený dopis k uzavření Lužické nemocnice v Rumburku

Zveřejňujeme otevřený dopis Haliny Holé předsedovi vlády, ministru zdravotnictví a řediteli Všeobecné zdravotní pojišťovny k uzavírání nemocnice v Rumburku.

Halina Holá

Zastupitelé města Rumburk v úterý odmítli převzít odpovědnost za dluhy Lužické nemocnice v Rumburku, která se dlouhodobě potýká s finančními problémy. Pro nemocnici to znamená, že pokud se urychleně neuskuteční nějaký plán na záchranu, skončí v insolvenci. Nemocnice v tuto chvíli nemá na výplaty zaměstnancům, péče o pacienty zatím funguje. Lužická nemocnice zajišťuje péči pro 55 000 obyvatel Šluknovského výběžku a jako jediná v oblasti poskytuje akutní péči. 

Vážený pane premiére, vážený pane ministře, vážený pane řediteli,

chtěla bych se Vás zeptat, jak hodláte zajistit dostatečnou zdravotní péči pro mé děti, které tráví většinu léta ve Šluknovském výběžku. Odmítli jste finančně podpořit tamější nemocnici v Rumburku, jejíž provoz bude proto v nejbližších dnech ukončen. Připomínám, že právo na zdravotní péči je ukotveno v Ústavě České republiky a já cítím, že je nyní ohroženo.

Dle informací z médií má lidem zdravotní péči převzít nemocnice v České Lípě. Jenže z vlastní zkušenosti vím, že je ze Šluknovského výběžku vzdálena minimálně hodinu jízdy autem (za příznivého počasí a dopravní situace). Avšak vzhledem k tomu, že se musí při jízdě překonat hřeben Lužických hor, je tato cesta velmi těžko sjízdná za sněhu nebo v situaci, kdy je cesta ucpaná kamiony. K tomu bohužel dochází velmi často. Stejná situace je u druhé nejbližší nemocnice v Děčíně, do které se musí jet přes Lužické hory a ještě k tomu přes kaňony Labských pískovců. Z mého pohledu je toto řešení pro zdraví místních obyvatel a rekreantů velmi rizikové.

Na chalupu do Krásné Lípy jezdím již od narození. Za tu dobu nám v nemocnici v Rumburku několikrát zachránili život či zdraví. Absolvovala jsem v ní například operaci prasklého slepého střeva, nebo mi v ní zachránili oko, když mi do něj bratranec hodil rezavé síto. Mojí babičce v této nemocnici úspěšně voperovali náhradní kyčelní kloub, když si zlomila nohu v krčku. Nemohu ani zapomenout na to, že tam mého syna zachránili při dehydrataci organismu v důsledku střevní choroby či jak tam manželovi sešili nohu, když se do ní sekl sekerou. Všechny situace vyžadovaly rychlý zásah. Nechci ani domýšlet, co by se stalo, kdybychom se s těmito úrazy a nemocemi museli kodrcat přes hřebeny Lužických hor do vzdálených nemocnic.

Ohrožením zdravotní péče nejsou postiženi pouze obyvatelé Šluknovského výběžku, ale také desetitisíce návštěvníků Národního parku České Švýcarsko, tisíce chalupářů z celých Čech a stovky dětí, které jsou v tamější panenské přírodě na letních táborech. Jak je možné, že stát odmítl tuto nemocnici dotovat, když je jasné, že jiné nemocnice jsou kvůli náročnému geografickému reliéfu tamější krajiny tak těžko dostupné? Jak je možné, že jdou miliony korun ze státního rozpočtu do soukromých firem holdingu Agrofert a nejdou na zachování dostatečné zdravotní péče obyvatel České republiky?

Předem děkuji za odpověď

S přáním krásných letních dnů

Autorka pracuje v oblasti ekologické výchovy.

Čtěte dále