#AkceProKlima: české Kruhy pro planetu

V pátek 11. ledna se ve čtyřech českých městech uskutečnil první happening nově vznikajícího klimatického hnutí.

mpx

Na veřejných prostranstvích v Praze, Brně, Liberci a Českých Budějovicích mohli lidé v pátek ve večerních hodinách spatřit skupinu v kruhu stojících lidí s transparenty, laptopy a tablety. Pomocí tohoto vybavení se kolemjdoucím snažili přiblížit naléhavost změny klimatu a neodkladnost opatření, která by negativní dopady zmírnila. Na akci se také četla výzva pro česká média, veřejnost a vládu České republiky a aktivisté šířili i tzv. Desatero ochránců klimatu, tedy deset kroků, s jejichž pomocí se k aktivnímu řešení klimatické změny může přidat každý občan. Klimatické kruhy se mají od nynějška opakovat vždy jeden pátek v měsíci, případně i častěji.

Akce je inspirována klimatickou aktivistkou Gretou Thunberg, která každý pátek záměrně nechodí do školy a místo toho stojí před švédským parlamentem a transparentem Skolstrejk för klimatet, tedy Školní stávka pro klima, jímž tato šestnáctiletá studentka vyzývá vládu k efektivnějšímu naplňování cílů Pařížské dohody. Greta proslula svým prohlášením o zbytečnosti školní docházky v situaci, kdy jí ve škole připravují na budoucnost, která kvůli klimatické změně možná nikdy nenastane. Gretin aktivismus v loňském roce inspiroval stávky a protesty tisíců studentů po celém světě. Zatím největší studentské protesty proběhly v prosinci v Austrálii. Nyní se k tomuto rychle rostoucímu celosvětovému hnutí přidává i Česká republika, byť u naší nejmladší generace zatím povědomí o budoucích hrozbách není příliš velké. Českých Klimatických kruhů se nicméně minulý pátek zúčastnilo i několik zatím nezletilých studentů a studentek.

Klimatická změna jako příležitost

Za pořádáním happeningu v českých městech stojí občanská iniciativa Pro Planetu, jejímž cílem je rozšiřování povědomí o důsledcích klimatických změn a propojování občanů, kteří vnímají změny klimatu jako akutní hrozbu. Hlavní tvář iniciativy Pro Planetu Nikola Hurychová vychází z analýzy OSN, podle které nám zbývá posledních přibližně dvanáct let k tomu, abychom dokázali odvrátit později již nenávratné poškození naší planety a života na ní. Ve svém poselství se zároveň snaží vyhnout narativu, který by ve společnosti vyvolával paralyzující strach. Hurychová tak lidem prezentuje klimatickou změnu také jako příležitost, která může svět motivovat k posunu od dosavadní destrukce životního prostředí k aktivní snaze o jeho ochranu: „Pokud životní prostředí sami ovlivňujeme k horšímu, je v našich silách i ovlivnit ho k lepšímu.“

Iniciativa Pro Planetu vyzývá občany, aby se pod hashtagem #AkceProKlima připojili k českému klimatickému aktivismu a vytvořili Klimatické kruhy v dalších městech. Kromě toho se iniciativa snaží také vytvářet tlak na českou vládu, aby začala neprodleně připravovat nutná opatření pro zmírnění negativních dopadů klimatických změn. Na své webové stránce kromě jednoduchých edukativních videí o klimatické změně sdílí také výzvu vládě České republiky, převzatou od slovenské iniciativy nestracajmecas.sk. Slovenskou výzvu v tuto chvíli podpořilo více než 4700 signatářů, česká verze už od prosince posbírala přes 5000 podpisů.

Páteční Klimatické kruhy jsou prvním veřejným výstupem iniciativy Pro Planetu. Její historicky první happening v Praze doprovázelo husté sněžení, tedy pro dané roční období jinak zcela adekvátní počasí odpovídající dlouhodobým průměrům. Hlavní sdělení akce v bílé idylce připomínající sněhové království pravděpodobně vyniklo o něco méně, než kdyby právě udeřila vlna neobvyklého tepla bez deště nebo jiného extrémního počasí, jaké jsme prožívali během uplynulého roku. I tak se na pražském Palackém náměstí v kruhu objevilo až ke stovce lidí. V Brně jich pak bylo okolo třiceti, v Liberci dvacet a v Českých Budějovicích jedenáct. Pořadatelé i účastníci doufají, že se kruhy budou postupně zvětšovat a šířit i do dalších měst. Příští by měly proběhnout 22. února.

 

Čtěte dále