Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou

V sobotu 17. listopadu se uskuteční demonstrace, která upozorní na problematiku nedostupnosti bydlení, moci soukromých exekutorů i klimatické změny.

red

Na zpackanou privatizaci devadesátých let a na její dnešní dopady upozorní demonstrace Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou. V průběhu demonstrace vystoupí několik řečníků a řečnic se svými projevy a doprovodný happening umožní vyzkoušet si na vlastní kůži, jak privatizace probíhala. Tuto demonstraci svolali Socialistická solidarita, česká odnož strany Razem, Iniciativa Bydlet-Žít! a Alternativa zdola na 17. listopadu od 14 hodin na náměstí Republiky v Praze.

Akce upozorní na problematiku nedostupnosti bydlení, moci soukromých exekutorů, klimatické změny i na pošlapávání práv pracujících nebo církevní restituce, jelikož na všech těchto jevech vydělává právě soukromý kapitál.

„Tunel zvaný privatizace nám kazí životy dodnes. Ceny bydlení závratně narůstají, zatímco developeři a další podnikatelé v realitách si mohou mnout ruce. I přes sliby politiků je bydlení pro mnoho pracujících s nižšími a středními příjmy nedostupné i kvůli meziročnímu šestinovému zvyšování nájmů. Po letech diskusí a příprav Babišova vláda hodila pod stůl také Zákon o sociálním bydlení, čímž vzala naději na domov statisícům lidí v bytové nouzi,“ komentuje situaci mluvčí iniciativy Bydlet-Žít! Adéla Zicháčková.

Účastníci demonstrace dostanou od imitátora Václava Klause kupónové knížky, které budou moci zkusit na konci demonstrace zúročit ve slibované bohatství. Z kolika z nich se stane další Kellner a kolik z nich skončí jako okradená většina?

„Za jednu jízdu MHD načerno nebo jiný drobný dluh na vás exekutorská mafie uvalí i padesátitisícový dluh a zkazí vám celý život. Exekuce je vypsána na téměř každého desátého člověka, včetně dětí a seniorů. To vše pro nemravný zisk lichvářských firem a exekutorů. Ty je potřeba zkrotit a začlenit pod veřejnou správu,“ popisuje zadlužování v ČR Mariya Dobra ze Socialistické solidarity.

Další problémy nacházíme na trhu práce, jak to popisuje Petr Pávek, předseda odborové organizace pracujících v soukromém domově seniorů: „Zaměstnají nás, jen když budeme pořádně makat a držet hubu a krok. Musíme od šéfa snášet buzeraci a přehlížet, že zaměstnavatel na nás šetří, zatímco sám si mastí kapsu. I proto jsme u nás v práci založili odbory. Jedině společně si pracující zajistí účinnější obranu proti aroganci zaměstnavatele.“

Nadvláda soukromého kapitálu nekomplikuje život pouze zaměstnaným, ale také zásadně přispívá k ničení Planety, jak zdůrazňuje Aleksandra Holubowicz z polské levicové strany Razem: „Všichni na vlastní kůži pociťujeme klimatické změny, když v létě trpíme vlnami veder a sucha. Často nemůžeme vycházet kvůli znečištěnému vzduchu. A to vše proto, že firmy nejsou ochotny přestat těžit a spalovat uhlí. Ostatně proč by to dělaly, když současný systém jim stále přináší vysoké zisky? Na mrtvé planetě ale nebudou mít ani zisk, ani bohatství.“

Možná řešení naznačuje Jan Májíček ze Socialistické Solidarity: „U všech problémů způsobených privatizací vidíme společnou příčinu: soukromé vlastnictví. Chceme ukázat, že předání klíčových infrastruktur a služeb do soukromých rukou má negativní důsledky. To způsobuje jejich nedostupnost pro mnoho lidí, čehož zneužívá skupinka nejbohatších ke svému dalšímu obohacování. Proto požadujeme předání trhu s bydlením, výkonu spravedlnosti, energetiky, vodohospodářství, veřejné dopravy, zdravotnictví a sociálních služeb či pojistných systémů pod demokratickou veřejnou správu.“

 

Čtěte dále