Transgas hoří!!!

Soubor budov Transgas nedaleko Národního muzea zahalil hustý rudý dým. Na místě zasahovali i policisté.

Pavel Karous, Bolt 958

Za symbolickým terorismem stojí mladí umělci z partyzánské skupiny Bolt 958. Přímou akcí chtěli upozornit na plánované zbourání unikátní architektury Transgasu. Akce proběhla v reakci na rozhodnutí odstupujícího ministra kultury Daniela Hermana (KDU–ČSL), který podle přání developera zastavil přezkumné řízení o památkové ochraně Transgasu. Tím zrušil prozatímní památkovou ochranu stavby a odsoudil ji k zániku. Přitom se ministerské rozhodnutí opírá o posudky, které dodal do řízení soukromý investor.

Intervence Boltů není prvním uměleckým protestem, kterou k sobě ohrožený brutalistní skvost přilákal. Poslední happening proběhl v rámci demonstrace za zachování na začátku prosince. Umělce v maskách, zobrazující zničené architektonicky cenné budovy, demoloval loutkový bagr úkolovaný nadživotní papírmašovou hlavou ministra Hermana. Masky byly dílem iniciativy „Péče o památkovou péči“, jejíž hlavní výtvarnicí je Martina Walterová. Na fasádu budovy promítal video dj Duck The Mainstream. Kauza i tvarosloví Transgasu inspirovala několik umělců k vlastní tvorbě – například grafika Jan Šrámka aka Koloucha, Martina Böhma, malíře Matěje Lipavského či multimediální umělkyni mexického původu Jimenu Mendoza.

Inspirativní Transgas si získal zejména mladší generaci svým razantním tvaroslovím, impresí dobového technooptimismu a sci-fi retro estetikou, která vybízí k úvahám o chápání utopické budoucnosti v 60. a 70. letech. To k ní také přitáhlo studentské seskupení Bolt 958, kteří se kauzám pražského veřejného prostoru v rámci svých akcí systematicky vyjadřují.

 

Připomeňme si například jejich mediálně úspěšnou akci „Mánes krvácí a začíná smrdět“ z letošního srpna, kdy vylili hektolitry potravinářské červené barvy z fasády Mánesu přímo do Vltavy, která se zbarvila do ruda. Bolti tím chtěli upozornit na umrtvující komercializaci dříve živého kulturního centra. Akce rozvířila zatuchlé vody okolo dysfunkčního výstavního prostoru a možná povede i k vykoupení soukromé budovy městem a resuscitaci galerie.

V případě Transgasu obarvili na rudo vzduch za použití protitankových dýmových granátů. Červený plyn odkazuje k původnímu účelu stavby, která sloužila za minulého režimu plynárenskému dispečinku. Zároveň vojenská kamufláž znemožní agresivnímu útočníkovi, v tomto případě developerské firmě HB Reavis slovenského oligarchy Ivana Chrenka, najít cíl. Třeba je to kouř ze zážehu motorů startující kosmické lodi Transgas, která se brzo vznese a přistane na domovské planetě, kde si váží kvalitní architektury.

Matěj Lipavský: Transgas

 

Jan Šrámek: SOS Transgas. Foto Polina Davydenko

 

Čtěte dále