V pondělí 19. prosince zažilo německé hlavní město stejnou strašnou událost jako dříve Paříž a Brusel v západní Evropě a jako Istanbul, Karáčí, Bejrút a tolik jiných míst. Tragédie, jež se staly koncem letoška v Aleppu, Ankaře a Berlíně, musíme označit za krvavé. Užití tohoto násilí nemůže být ničím ospravedlněno.
Krátké spojení mezi údajným pachatelem atentátu a všemi uprchlíky přijatými v Německu je nepřijatelné.
Evropské sdružení na obranu lidských práv (AEDH) se sklání před bolestí pozůstalých, vyjadřuje jim soustrast a ubezpečuje je o své solidaritě. AEDH ví, že občanská společnost dokáže čelit této nenávisti, jak to ukázaly v samotném Německu nesčetné projevy vzájemné pomoci při přijímání uprchlíků. Dokáže rovněž odmítnout požadavky populistické strany AfD a také, což je mnohem závažnější, vládní strany CSU a její sesterské strany CDU, které se snaží využít tragické situace a požadují stále méně právního státu, uzavření hranic a vypuzení „Neněmců“ ze země.
Krátké spojení mezi údajným pachatelem atentátu a všemi uprchlíky přijatými v Německu je nepřijatelné. Zpochybňování politiky kancléřky přímo v den atentátu je projevem neúcty k obětem. Ty mají právo na pravdivé zjištění okolností, a nikoliv na falešné informace.
Znovu tak musíme odmítnout objektivní spojenectví, které zde uzavírají vražední teroristé a fašisti z krajní pravice – jedni i druzí usilují o etnickou očistu jejich vlastního tábora a podporují rozdělování a nenávist v táboře druhém.
Protože boj proti terorismu lze vyhrát jenom při zachovávání úcty k lidským právům, doporučuje AEDH, abychom neustupovali návrhům na zavádění stále dalších výjimečných bezpečnostních opatření, jejichž účinnost není dosud prokázána a které jsou na úkor základních svobod.
Přeložil Petr Uhl, člen výkonného výboru AEDH.