Inspirace míří do Prahy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava pořádá ve dnech 12. až 15. května na pražské Novoměstské radnici čtvrtý ročník Inspiračního fóra. Diskuzní setkání, které můžeme chápat jako rozšíření a prohloubení festivalového programu, se věnuje aktuálním otázkám dneška prostřednictvím přednášek a panelových diskuzí. V pondělí 12. května od 19 hodin vystoupí ve velkém sále Novoměstské radnice ruský […]

red, red

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava pořádá ve dnech 12. až 15. května na pražské Novoměstské radnici čtvrtý ročník Inspiračního fóra. Diskuzní setkání, které můžeme chápat jako rozšíření a prohloubení festivalového programu, se věnuje aktuálním otázkám dneška prostřednictvím přednášek a panelových diskuzí.

V pondělí 12. května od 19 hodin vystoupí ve velkém sále Novoměstské radnice ruský opoziční novinář Vitalij Jaroševskij, zástupce šéfredaktora deníku Novaja gazeta – žurnálu, který se stal předmětem celosvětového zájmu poté, co byla před sedmi lety, pravděpodobně z politických důvodů, zavražděna jeho redaktorka Anna Politkovská. Ústředním tématem veřejné debaty bude současný stav ruského mediálního provozu, v němž jde často doslova o život. Zástupce šéfredaktora listu, který spoluvlastní Michail Gorbačov, bude hovořit především o cenzuře a vztahu médií k opozičním hnutím, což je ve světle dnešní ukrajinské krize více než aktuální.

Ve středu 14. května pak promluví uznávaný bosenský konceptuální umělec Damir Nikšić, který se v roce 2005 proslavil videem nazvaným Kdybych nebyl muslimem. V něm s nadhledem poukazuje na traumatickou minulost i přítomnost bosenských muslimů žijících na převážně křesťanském kontinentě. Přestože Nikšić dnes žije ve Stockholmu, jeho interdisciplinární tvorba se často obrací k balkánským reáliím, rodnému Sarajevu a jeho náboženskému vyznání. Provokativní a satirický přístup naplno odhaluje video Moje oblíbená provokace z roku 2010, v němž prozpěvuje hymny světových velmocí a místo původních slov do rytmu deklamuje jméno Mohamed.

Festival ve čtvrtek 15. května uzavře debata s českým filmařem Karlem Vachkem, který představí koláž z vlastních snímků a přislíbil i diskotéku složenou ze „skladeb, které přinášejí světlo“.

 

Tento článek mohl vzniknout jen díky podpoře čtenářů

Podpořte nás

Čtěte dále