teologie | Deník Alarm

„Revoluce patří i jezerům, řekám, zvířatům a stromům.“ Zemřel Ernesto Cardenal

Nikaragujský básník a kněz Ernesto Cardenal se proslavil nejen svou poezií a teologií osvobození, ale i bojem proti diktatuře a šetrným způsobem života.

mis
Zemřel teolog živého Boha Milan Balabán

4. ledna zemřel ve věku nedožitých 89 let významný teolog, nevšední myslitel a signatář Charty 77 Milan Balabán.

Magdaléna Šipka, Adam Borzič
K čemu dnes máme náboženství?

Náboženství dnes rozhodně nereprezentují jen oficiální církevní představitelé. Má pro lidi mnohem širší a mnohdy i osvobozující význam.

Magdaléna Šipka
Latinskoamerická cesta Františka Bergoglia

Papež František prodělal ve svém životě velkou názorovou proměnu. Dnes stojí na straně chudých a bojuje proti drancování planety.

František Kalenda
Teolog Ondrej Prostredník byl potrestán za projev tolerance

Teolog Ondrej Prostredník je dalším z akademiků, kterým bylo znemožněno veřejně vyučovat kvůli jejich toleranci ke komunitě LGBT.

Magdaléna Šipka
Teolog osvobození: „Papež František je jedním z nás“

Rozhovor s Leonardem Boffem, jedním z hlavních představitelů teologie osvobození, která propojuje křesťanskou nauku se sociální a ekologickou kritikou kapitalismu.

Joachim Frank, michalspina
Sakrální aktivismus Matthewa Foxe

Jednu z živých podob současné křesťanské duchovnosti představuje hnutí creation spirituality. Ve spiritualitě stvoření se mísí mystika s politickou angažovaností, ekologie s feminismem a otevřenost vůči jiným náboženstvím s důrazem na umění a kreativitu. Nejvýraznějším představitelem hnutí je radikální teolog a duchovní učitel Matthew Fox, původně římsko­katolický, dnes episkopální kněz. Jeho životní dráha představuje jednu z nejdobrodružnějších kapitol současné spirituality. V češtině máme zatím k dispozici […]

Adam Borzič