podcast | Deník Alarm

Jak se nám líbila Modrosleposť, jedna z nejvýraznějších slovenských próz minulého roku?

TL;DR se na pozvání festivalu BRAK vypravilo do Bratislavy. Příhodně jsme si vybrali románovou novinku jedné z nejvýraznějších slovenských autorek.

Maturitka formalitka (druhá část): Postmaturitní prázdnota. Nový díl podcastu Moshpit je tady

V novém dílu podcastu Moshpit si povídáme o stresu kolem maturitní zkoušky a postmaturitní prázdnotě, která nás zaplavila. Tentokrát to bude bez hostů.

Hugo Wiesner, Klára Bělíčková
Superbohatí v dějinách. Baťa, Berlusconi, majetkové nerovnosti a kolonialismus

Startuje nový podcast Alarmu o historii Dějiny bez konce. Těšit se můžete na nové pohledy na historii, rozhovory s historiky z Česka a ze zahraničí, stejně jako na tipy na nové knihy, výstavy a filmy s historickou tematikou.

Ondřej Bělíček
Redneck #121: Biden zpřísňuje imigraci. Liberály popudí, konzervativce neuspokojí

Americký prezident Joe Biden podepsal dekret, který utahuje šrouby na jižní hranici USA. Jak došlo k tomu, že demokratický prezident přejal zředěnou imigrační vizi Donalda Trumpa, se dozvíte ve 121. díle podcastu Redneck.

Matěj Schneider
Odvrácená strana MS v hokeji: bašta nacionalismu a privatizace

Úspěch hokejového šampionátu v Praze a Ostravě pomáhá zastřít skutečnost, nakolik ideologicky podporuje nacionalistický šovinismus a zároveň veřejnými financemi dotuje soukromý byznys i těch nejbohatších Čechů.

Vojtěch Ondráček
Hysterie #2: S Jamie Rose o dostupnosti péče pro trans lidi, cancel culture a českém bigotstvu

Kdo se dnes snaží omezovat práva trans lidí? A je konzervativstvo opravdu cenzurováno? Poslechněte si speciál s Jamie Rose.

Magdalena Dušková, Karolína Ježková
Hysterie #1: Imposter syndrom jako kolektivní zkušenost

Vychází první díl intersekcionálního podcastu Hysterie, ve kterém autorky kriticky nahlížejí na takzvaný syndrom podvodnice.

Magdalena Dušková, Karolína Ježková
Jak by mohl vypadat konec kapitalismu? Utopista Robinson v novém románu nabízí alternativu

Nové vydání literárního podcastu TL;DR se věnuje současné hard sci-fi v podání K. S. Robinsona, který spekuluje nad blízkou budoucností života na planetě Zemi.

Zapomenutý George Floyd. Jak vyšuměly protipolicejní protesty roku 2020

V roce 2020 uprostřed kampaně na prezidentské volby zachvátily Spojené státy protesty proti policejní brutalitě. Co z nich po čtyřech letech zbylo, se dozvíte v podcastu Redneck.

Matěj Schneider
Stručná historie rvaček v Kongresu od roku 1798 až dodnes

V americkém Kongresu se před několika dny ostře pohádalo několik zastupitelek v čele s Marjorie Taylor Greene a Alexandrií Ocasio-Cortez. Spousta komentátorů se poté pohoršovala nad úpadkem politické kultury. V novém díle Rednecku si ale připomeneme, že Kongres už zažil prudší hádky.

Matěj Schneider
Beyoncé je šprtka a Berlin Manson přijímají svoje východoevropanství. Soundsystém pátrá po tom, proč se vrací country

Soundsystém #26 poslouchá novou desku Berlin Manson, kteří na Poor But Sexy umí být osobní i političtí. Co má country společné s tiktokovým trendem cottagecore?

Karel Veselý, Nora Třísková, Michaela Peštová
Pay Gap 24: Práce během mateřské a rodičovské

V nové epizodě podcastu Pay Gap se Šárka Homfray a Lucie Václavková věnují možnostem práce během mateřské a rodičovské dovolené.

Šárka Homfray, Lucie Václavková
„Neheterosexuální populace v Česku je ohroženější duševními poruchami,“ říká výzkumník Pitoňák

Hostem dalšího dílu podcastu Kolaps je výzkumník z Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák.

Dva roky od Uvalde: Selhání policie stále bez následků

Tento měsíc to budou dva roky od jedné z nejhorších masových střeleb v americké historii. Odehrála se v texaském Uvalde. Mnozí místní se dodnes hněvají na policii, která při zásahu naprosto selhala. Proč za zpackaný zásah téměř nikdo dodnes nenese zodpovědnost, se dozvíte v novém díle Rednecku.

Matěj Schneider
Moshpit: Z čeho máme strach a jak se s ním vyrovnáváme?

Nový díl podcastu Moshpit se zaměřuje na strach, fóbie a úzkosti. Z čeho vznikají a jak s nimi pracujeme? Na to se Klára a Hugo ptají svých hostů Sáry a Kryštofa.

Klára Bělíčková, Hugo Wiesner
Drake versus Kendrick: bahenní bitva o duši hip hopu

Loni se v USA bojovalo o „pravé“ country. Letos vypukla hiphopová válka. O tom, co je to vlastně je rapový „beef“ a kde se vzalo tolik nenávisti, je nový díl Rednecku.

Matěj Schneider
Tereza Matějčková: propagandistická akvizice Echa24, nebo filozofka pro složitou současnost?

Jednu z cen Magnesia Litera, které rezonovaly ve veřejném prostoru, získala kniha Terezy Matějčkové Bůh je mrtev, nic není dovoleno.

William F. Buckley Jr. a marný boj za čistší konzervatismus v USA

V půlce 20. století americký konzervatismus skomíral. Jednou z osobností, které ho oživily, byl zakladatel časopisu National Review, o němž vznikl nový dokument.

Matěj Schneider
Město na uhel. Kdo nám zbořil starý Most?

Průmyslová revoluce, uhlobaroni nebo komunisti – kdo z nich směnil staré středověké město za miliony tun hnědého uhlí? A proč se vůči rozhodnutí město zbořit obyvatelé starého Mostu nevymezili více?

elm
„Nařčení z antisemitismu od některých lidí z ČT absolutně odmítám,“ říká mediální analytik Motal

O analýze zpravodajství České televize v informování o válce v Gaze, přístupu českých médií k tomuto konfliktu a dalších etických aspektech novinářské práce jsme si v Kolapsu povídali s etikem médií Janem Motalem.

Pay Gap 23: Ženy v umění

Tato epizoda podcastu Pay Gap je speciální – nejen že Šárka s Lucií přivítaly zatím nejvyšší počet hostek, ale zejména proto, že se nahrávala živě v rámci konference Women in Art.

Šárka Homfray, Lucie Václavková
Z naděje republikánů ve spojence demokratů: Jak Johnson zachránil peníze pro Ukrajinu?

Americký Kongres se poslední půlrok dohadoval především o pomoci pro Izrael a Ukrajinu. Jak nakonec došlo k porážce republikánských rebelů, kteří bojovali proti financím pro Ukrajinu, se dozvíte v novém díle Rednecku.

Matěj Schneider
Republikáni jako rodinný byznys Trumpových. A po nich potopa

Donald Trump vyžaduje po vedení Republikánské strany čím dál větší loajalitu. Jak tato riskantní sázka může odpudit voliče, které Trump potřebuje, se dozvíte v novém díle Rednecku.

Matěj Schneider
O sorele, šedesátkách a o výstavbě města Most

Druhý díl podcastu Baráky v ohrožení o tom, k čemu jsou městští architekti, jak to vypadalo s architektonickou praxí v šedesátých letech a hlavně o výstavbě nového města Mostu a o jeho urbanistickém řešení.

Kateřina Hrachová
Zapomeňte na všechno, co víte o dějinách lidstva. Přichází Úsvit všeho

Archeolog David Wengrow a antropolog David Graeber revidují počátky dějin lidstva v obsáhlé publikaci Úsvit všeho. Nová historie lidstva. V TL;DR jsme s chutí přečetli – a vůbec ne jen „za vás“, naopak velmi doporučujeme každému.

Donald Trump se bojí interrupcí. A má taky proč

Donald Trump se nechal slyšet, že by o interrupčních zákonech měly rozhodovat jednotlivé státy federace. Spoustu protipotratových aktivistů tím ale naštval.

Matěj Schneider
Průměrná rodina v Gaze se za posledních šest měsíců stěhovala šestkrát, popisuje Khalilová Bartůšková

Hostkou Kolapsu byla Lamis Khalilová Bartůšková. Řeč byla o situaci v Gaze i o petici vyzývající českou vládu k přehodnocení svých postojů k Izraeli.

Kvůli youtuberům nám přišlo, že používání „n-word“ je nejlepší forma pozdravu

Podcast Moshpit navazuje na debatu o podobě humoru. Smí vtip ubližovat, nebo by si lidé měli dávat větší pozor na to, aby svými vtípky nikoho nezranili?

Klára Bělíčková, Hugo Wiesner
Pay Gap 22: Férová domácnost

V nové epizodě podcastu Pay Gap se vracíme k tématu druhé směny a rozdělení práce v domácnosti. Pozvání přijala Martina Dvořáková z platformy Férová domácnost.

Šárka Homfray, Lucie Václavková
Jak se námořní firmy snaží vykroutit z následků pádu mostu v Baltimoru

Na sklonku března došlo v Baltimoru k tragické havárii, po které se zbortil místní most. Jaké má nehoda následky a jaké právní kličky využívají zodpovědné firmy?

Matěj Schneider