historie | Deník Alarm

Primitivní rebelové Erica Hobsbawma: intelektuální kořeny nové levice a počátek námluv marxismu s kulturní antropologií

Šedesát čtyři let čekali čeští čtenáři na překlad klíčového díla mapujícího dějiny modernity zdola, perspektivou utlačovaných a rebelujících.

Jakub Raška
Socialismus nebyl jen Husák, ale i demokracie a samospráva. Vychází kniha o levicovém exilu

Odkrývání zapomenuté minulosti české levice v knize Pro nás dějiny nekončí je inspirací těm, kdo hledají cestu z krize reálného neoliberalismu.

Matěj Moravanský
„Má smysl ptát se, proč vedeme války o Jaromíra Nohavicu,“ říká Přemysl Houda

Kniha rekapitulující klíčové životní momenty známého folkového zpěváka místo jasného názoru na protagonistu znejišťuje naše představy o objektivní historii.

Karel Veselý
Režim v NDR byl diktaturou, ale zároveň se snažil lidem vycházet vstříc, říká historička Katja Hoyer

Rozhovor s Katjou Hoyer o násilných okolnostech vzniku Německé demokratické republiky, poválečných problémech mladého státu, postupné ekonomické a společenské stabilizaci a následném kolapsu v osmdesátých letech.

Ondřej Bělíček
Jan Tesař učí Čechy nonkonformismu. Dnes slaví devadesátiny

Připomínáme životní jubileum významného českého historika, kritika Čechů a češství a celoživotního nonkonformisty Jana Tesaře.

Ondřej Slačálek
Stovky akademiků odsoudily útok polské vlády na historičku holocaustu. Nyní je prošetřuje vláda

Otevřený dopis sepsali akademici v reakci na útoky polské vlády na historičku Barbaru Engelking, která veřejně prohlásila, že Poláci během holocaustu „selhali“.

mgs
Tito a jeho životopisci. Někdejší jugoslávský vůdce stále vyvolává emoce

V češtině vychází první ucelená vědecká biografie Josipa Broze Tita. Zasloužila si práce slovinského historika Jožeho Pirjevce překlad? A jak k životopisu jugoslávského politika přistupovat?

Martin Jelínek
Čistky ředitele Kudrny vedou zpět k „Ústavu paměti národa“

Vedení ÚSTR tvrdí, že se rozsáhlými personálními změnami snaží instituci navrátit jejímu původnímu poslání. To samo je ale dvojznačné. Čistky nového vedení jdou navíc proti svobodnému bádání a směřují k maďarským a polským vzorům politizovaného výkladu minulosti.

Ondřej Slačálek
Revoluční dění roku 1989 zplodilo silný regionalismus, říká historik James Krapfl

S historikem Jamesem Krapflem jsme mluvili o tom, do jaké míry listopad 1989 připravil půdu pro rozpad Československa, jehož třicetileté výročí si letos připomínáme.

Veronika Pehe
Je nejvyšší čas přestat mluvit o rozdělení Československa

Každý rok se výročí rozpadu federace stává příležitostí pro diskusi o domnělých nedostatcích Slovenska vůči české společnosti. Produktivnější by ale byla diskuse o důsledcích událostí, které se během rozdělení odehrály.

Matěj Ivančík
Svět bonů, pouliční směny a socialistického konzumu. Nová kniha odhaluje dějiny veksláctví

Historik Adam Havlík v knize Marky, bony, digitálky zkoumá dosud málo probádané téma stínové ekonomiky za socialismu a vysvětluje, proč tehdejší bezpečností složky nad nelegální směnou valut často přimhouřily oko.

Veronika Pehe
O násilné christianizaci východní Evropy bez zbytečných emotivních výpadů

Zveřejňujeme polemickou reakci na článek Ondřeje Slačálka o křižáckých výpravách a recesistické vlně, kdy uživatelé sociálních sítí fiktivně připojovali Kaliningrad k České republice.

Magdalena Grešová, Barbora Vosáhlová
Lidská práva jsou konstrukt, a proto je musíme bránit. Vize nápravy světa podle Samuela Moyna

Kniha amerického historika Samuela Moyna mapuje, jak se z lidských práv postupně stalo jedno z největších politických témat našeho světa.

Bohumil Melichar
Žižka pro dnešní Česko. Jáklův neoliberální bojovník bez boha

Nový snímek o Janu Žižkovi nemá smysl poměřovat historickou skutečností. Místo nábožensky zanícených bojovníků nabízí „svobodné“ žoldnéře, kteří spoléhají sami na sebe.

Milena Bartlová
O nejsvobodnější zemi na světě. Pražské jaro jako společný česko-rakouský fenomén

K výročí pražského jara o jeho intelektuálních a politických souvislostech v prostoru někdejší habsburské monarchie.

Ondřej Holuby
Zbraň, která měla zajistit mír. Příchod druhé světové války ale ekonomické sankce urychlily

Nová kniha historika Nicholase Muldera ukazuje, že se systém ekonomických sankcí zrodil ze zkušenosti první světové války. Obava z blokády ovšem zároveň akcelerovala druhou světovou válku.

Ondřej Bělíček
Úprk před federací. Rozdělení Československa pohledem výzkumu politických institucí

Letos si připomínáme třicet let od rozpadu Československa. Publikujeme první ze série esejů, které se rozdělení federace věnují.

Adéla Gjuričová, Tomáš Zahradníček
Proč potřebujeme „dějiny lidí“? Nad knihou Ladislava Kudrny Fakta a lži o komunismu

Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů opět přispěl do české debaty o tzv. revizionismu. Zcela přitom opomíjí, že revize je nutný princip historického výzkumu.

Ondřej Holub
Drak bez hlavy. Filmy o atentátu na Heydricha

Atentát na Heydricha se stal motivem několika českých i koprodukčních filmů. Filmová zpracování této historické události ukazují, že se zdaleka nejedná o neproblematický námět. Přetiskujeme text z nového čísla A2.

Antonín Tesař
Partyzáni chtěli skutečnou lidovou demokracii. Diktatura KSČ byla pro řadu z nich nepřijatelná

Podle americké historičky Miry Markham nepředstavovali partyzáni homogenní hnutí napojené na KSČ, ale svébytnou organizaci, která chtěla, aby poválečnou obnovu Československa řídili pouze antifašisté.

Ondřej Bělíček
Devadesátky nabízejí místo velkého příběhu porevoluční dekády jen vzpomínky policistů

Nový seriál České televize Devadesátky a dokument Polosvět ukazují, jak se z paměti malé a specifické skupiny, totiž policistů, stává dominantní způsob vzpomínání na devadesátá léta.

Petr Kupka, Veronika Pehe
Pod symbolem kladiva a pera. Proč nám dnes chybí český národní socialismus?

Národní socialisté dokázali ve své době unikátním způsobem propojit českou historickou tradici s pokrokovým myšlením a politickým realismem.

Ondřej Holub
To není úder reakci, ale dělníkům! Dělnická revolta v Praze v červnu 1953

Dělnické protesty proti měnové reformě roku 1953 se neobjevily jen v Plzni. Také v Praze se stávkovalo, ale režimu se podařilo protesty zvládnout bez násilné konfrontace.

Jiří Smlsal
V devadesátých letech skončila představa o pokrokovosti dějin

Vedli jsme rozhovor s historikem a germanistou Václavem Smyčkou o tom, proč a jak došlo na přelomu 18. a 19. století ke změně v chápání dějepisectví a jak se situace změnila v posledních desetiletích.

Ondřej Bělíček
Německá debata o holokaustu ve 21. století: Co jsme se (ne)naučili?

V německém prostředí se debata o holokaustu posunula k širším souvislostem výzkumu genocid a masového násilí. Na podobně konstruktivní debaty o stinných stránkách českých dějin si musíme ještě počkat.

Kateřina Králová
Osm důvodů, proč číst historické texty na Alarmu

V rámci naší crowdfundingové kampaně představujeme témata, kterým se na našem webu nejvíce věnujeme. Jedním z nich je i historie, protože věříme, že psaní o dějinách v souvislostech nám může pomoct pochopit i mnohé problémy současnosti.

red
V devadesátých letech prohrála myšlenka demokratizovat ekonomické vztahy

Přinášíme rozhovor s historikem Václavem Ramešem, který ve své nové knize rozebírá, jaké podoby privatizace po roce 1989 přicházely v úvahu nebo kde se vzala myšlenka „trhu bez přívlastků“.

Martin Babička
České, příliš české. Etnocentrický liberalismus Karla Havlíčka Borovského

Karel Havlíček je dodnes oceňován pro svou kritiku panslavismu a politický realismus. Zároveň ovšem odmítal samostatnost Slováků a českým Židům vzkázal, že se mají vzdát jak svého židovství, tak německého jazyka. Přetiskujeme esej z aktuálního čísla A2.

Ondřej Slačálek
Dějiny 20. století očima malého českého člověka. K nové expozici Národního muzea

Z aktuálního čísla A2 vybíráme recenzi nové stálé expozice Národního muzea.  Instalace věnovaná dějinám 20. století vstupuje do diskusí o české kultuře paměti radikálně, ale chybí jí hodnotový rámec.

Milena Bartlová
Harlemští bojovníci z pekla. Dvojí válka afroamerických hrdinů první světové války

Podle některých jako první přivezli do Evropy jazz. Afroameričtí vojáci bojující ve francouzské armádě si získali respekt a obdiv starého kontinentu. Doma je ovšem čekala další válka – s rasismem.

Jan Beneš