architektura | Deník Alarm

Zachraňte ikonický výdech na Jiřáku, vyzývá otevřený dopis adresovaný magistrátu

Architektonicky cennému výdechu z metra na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad, který je dílem sochaře Petra Šedivého, hrozí zbourání.

kve
Původní architekti s Repre pracovali jako se sochou. Navrhovaná rekonstrukce bude kulturní dům degradovat

Kulturní dům Repre v Mostě čeká kontroverzní rekonstrukce. O jejích dopadech i hodnotě brutalistní architektury s jedním ze zakladatelů petice SOS Repre a studentem architektury Martinem Trávníčkem.

Ester Klimecká
Feminismus je rozumnou reakcí na nespravedlnost. Výstava v GMB hledá průsečík péče, architektury a feminismu

Kurátorky Petra Hlaváčková a Nicole Sabella připravily výstavu na odvážně interdisciplinárním poli. Osvobozený prostor: Péče – architektura – feminismus v Galerii města Bratislavy je kritickým, ale nadějeplným průvodcem feministických praktik v navrhování žitého prostředí.

Sofie Gjuričová
Radiátor z devadesátek. Zlatá budova od „Zahy Hadid“ je vztyčeným prostředníkem městu i zákonům

Nedávno byla u Masarykova nádraží zkolaudována kontroverzní stavba skupiny Penta. Celé roky se vedou spory, jestli svým designem do centra Prahy patří. Podstata problému je ale někde úplně jinde – při jejím povolování nebyly dodrženy zákony.

Anna Vinklárková
Architektura na Hradě jako one man show?

Proč by euforie po zvolení nového prezidenta Petra Pavla neměla přehlušit debatu o tom, koho si nová hlava státu vybírá za spolupracovníky – a to včetně architekta.

Anna Babyn, Alžběta Nováková
Místo chobotnice v Praze bude v Náchodě platýs. Město do něj chce umístit lázně a wellness

Patnáct let poté, co se v Praze nepovedlo postavit knihovnu přezdívanou chobotnice, starosta východočeského Náchoda Jan Birke (ČSSD) zamýšlí postavit Kaplického vilu Platýz.

Jan Hamerský
Když ochrana nic neznamená. Dům Radost je dalším příkladem památky, o jejímž osudu rozhodují peníze

Ačkoliv má funkcionalistická stavba na pražském Žižkově status památky, majitelé ji plánují změnit k nepoznání. Po posledním rozhodnutí ministerstva není jisté, zda se jejich záměru podaří zabránit.

Kuric Alexander
Na Benátské bienále pojede projekt zaměřený na pracovní podmínky zdejších architektek a architektů

Národní galerie Praha vyhlásila projekt o pracovních podmínkách architektů a architektek vítězem soutěže o účast na 18. bienále architektury v Benátkách 2023.

babs
Praha se dočkala filharmonie. Udržitelnější budoucnosti bohužel zatím ne

Současná kvalitní architektura by měla být promyšlená s ohledem na klimatickou změnu. Návrh nové pražské filharmonie nás v tomto ohledu nechává přešlapovat v minulosti.

Eliška Málková
Rozvinout sny o vlastním bydlení v mezích možného. Družstevní výstavba v Československu

Přinášíme druhý díl minisérie o historii družstevního bydlení v období socialistického Československa. Jak se vyvíjel tento typ bydlení od šedesátých let a jaké nároky na družstevníky i architekty kladl?

Marta Edith Holečková
„Nepřestavujte bývalou budovu Penzijního ústavu v Praze,“ píší odborníci a odbornice ministru Baxovi

Třicet profesorů, profesorek a dalších akademiků podepsalo otevřený dopis ministru kultury proti připravované přestavbě funkcionalistické budovy od architektů Havlíčka a Honzíka.

anr
Galerie Vi Per: Zajímá nás architektura se společenským a politickým přesahem

Podcast Bulvár s kurátorkami Irenou Lehkoživovou a Barborou Špičákovou o problému skladů v krajině, investičních nemovitostech, gentrifikaci Karlína i důležitosti přechodů pro chodce.

Alžběta Medková
UNESCO je oblíbené zaklínadlo pražských plánovačů i developerů. Co nám doopravdy „přikazuje“? Nic

Developeři i někteří plánovači se delší dobu snaží vytvořit dojem, že UNESCO Prahu jen omezuje. Ve skutečnosti není Praha sešněrovaná žádnými předpisy – pouze českými normami a dokumenty. 

Kateřina Bečková
Brno má problém s památkovou péčí. Developeři městu mažou architektonickou historii

Případ nelegálně bourané vily v Brně ukazuje na širší problém památkové ochrany ve městě a na bezskrupulózní dravost developerů. Může Brno přijít o své renomé města s bohatou a vytříbenou architekturou?

Barbora Jelínková
„Poválečná architektura je dnes v ohrožení všude v Evropě,“ říká Rostislav Švácha

S historikem architektury Rostislavem Šváchou jsme hovořili o problémech v Institutu plánování a rozvoje, odpovědnosti architektů, odporu k poválečné architektuře i budovách, o něž jsme přišli.

Apolena Rychlíková
Třípodlažní skleněná budova na náměstí Miloše Formana? Nechceme!

Na Praze 1 by na piazzetě pojmenované podle Miloše Formana měla vyrůst třípodlažní prosklená budova. Proti výstavbě se postavila místní občanská iniciativa.

babs
Některé ikony moderní architektury nám zůstanou. Plavecký stadion v Podolí je kulturní památkou

Areál plaveckého stadionu v pražském Podolí byl v prosinci prohlášen za kulturní památku, a získal tak památkovou ochranu.

babs
Destrukce žižkovského mrakodrapu se za luxusní restauraci a open fitness neschová

Žižkovská budova Všeobecného penzijního ústavu, později známá jako Dům odborových svazů a dnes jako Dům Radost, je dílo evropského významu. Jeho přestavba je z architektonického hlediska katastrofická.

Jakub Potůček
Architektonická soutěž na nádraží v Brně: Dělat správné věci, nebo jen dělat věci správně?

Architektonické soutěže by se neměly stávat fíkovým listem pro urbanisticky nevhodné projekty, které negativně zasahují do charakteru měst. 

Petr Klápště
Architekt/ka jako prestižní povolání? V Česku je odírá švarcsystém a na vlastní bydlení nemají

Z výzkumné zprávy doprovázející tematické číslo časopisu ERA21 vyplývá, že mladí architekti u nás většinou pracují ve švarcsystému. Jako problém to pociťují především ženy.

Kateřina Čechová
Socialistická architektura v zemích „Třetího světa“ a její dozvuky po studené válce

Architekti z Východního bloku se podíleli na řadě projektů v zemích Třetího světa. Jak taková spolupráce probíhala? Nejen o tom jsme mluvili s historikem architektury a urbanismu Łukaszem Stankem.

Ondřej Bělíček
Most není žádný komunistický Frankenstein, ale nedoceněný unikát

Debata o územním plánování v Mostě ukazuje, že zájem Mostečanů o podobu veřejného prostoru sílí. Město však od potřebných změn dává ruce pryč.

Milan Krám
Ikonická architektura. Jaká bude Praha s obří harfou, vrakem a dalšími atrakcemi pro Instagram?

Nové příklady ikonické architektury neznamenají pro dnešní města jen příležitost zbohatnout, ale také povinnost promýšlet jejich negativní dopady.

Táňa Zabloudilová
Architektonická revoluce: prestižní cenu vyhrál projekt sociálního bydlení z Norwiche

Poprvé po několika dekádách získal nejprestižnější britskou architektonickou cenu projekt sociálního bydlení. Porota ocenila komplex pasivních domů ve městě Norwich.

lpo
Etika? Pro architekty stále není tématem. O změně klimatu prý ale přemýšlejí

Role architektů je sice pro vývoj měst během klimatické krize klíčová, v Česku ale málo diskutovaná.

Alžběta Medková
Architektka Eva Jiřičná jako marketingové eso developera

Central Group by na Žižkově rád stavěl do výšky. Návrh věžáků od architektky Evy Jiřičné, které dosahují výšky až sto metrů, ale úplně ignoruje pražskou zástavbu.

Kateřina Bečková
Co chce památková péče?

Výsledkem památkáři posvěcených rekonstrukcí kulturních památek se často stávají autenticky působící napodobeniny. Proč takové iluze ale chránit?

Jan Zikmund
Bedřišku je třeba zachovat, shodli se architekti

Obyvatelé ostravské osady Bedřiška se stále snaží zachránit své domovy. Mimo jiné proběhl workshop, jehož cílem bylo vytvořit alternativní plán revitalizace této lokality.

Klára Šebestová
Transgas, oběť nezdravé společnosti

Léta bojů za zachování unikátního architektonického komplexu Transgas se pravděpodobně chýlí ke konci. Budovy mají být zbořeny během několika týdnů.

Kateřina Bečková
Kolektivní domy nás učí, že soužití je křehké

O výstavě Bydlet spolu, která se věnuje fenoménu kolektivních domů, jsme mluvili s jejími autory Lenkou Kužvartovou a Hubertem Guzikem.

Apolena Rychlíková