Al-Káida | Deník Alarm

Lúzři z různých kultur se navzájem inspirují k terorismu

Teroristé útočící na „islámské hordy“ i „dekadentní západ“ se mohou inspirovat od sebe navzájem bez ohledu na ideologii, v jejímž jménu se vraždí.

Matěj Metelec
Bez vědy a výzkumu terorismus nezastavíme

Americký antropolog Scott Atran v rozhovoru vysvětluje, proč by v boji proti terorismu měla hrát větší roli věda a terénní výzkum.

Robert Gebelhoff, michalspina
Rozlučka Fronty al-Núsra s al-Káidou: realita, nebo fikce?

Jak interpretovat prohlášení šéfa syrské pobočky al-Káidy z minulého týdne? A je s ním v souladu jeho mainstreamová mediální reflexe?

Jakub Ježek
Empatií proti střetu civilizací

Zvěrstva páchaná Islámským státem a al-Káidou postihují především muslimy, až potom Evropu. Na místě je proto solidarita a empatie.

Elaheh Mohammadi
Západ musí od základu změnit vztahy se Saúdy

Vazby západního světa na Saúdskou Arábii jsou plné paradoxů. Překážejí v boji s terorismem i při řešení konfliktu v Sýrii.

Vojtěch Srnka
Tupí teroristé? Pravda o ISIS je mnohem horší

Islámský stát využívá chaosu, ale pracuje podle jasného scénáře. To, že tomu nedokážeme porozumět, nás přichází draho.

Scott Atran
Porážka ISIS u Tall Abjadu a její souvislosti

Poté, co kurdské jednotky YPG odrazily útok Islámského státu v Kobani, dostali se islamisté na severu Sýrie do defenzívy.

Jakub Ježek
USA bombardují sud se střelným prachem

Válku proti Islámskému státu už nelze vzít zpět. Islamistické radikály přitom paradoxně může posílit a hrozí i možnost, že přeroste v konflikt velmocí.

Jan Bělíček
Co se to vlastně děje v Iráku a Sýrii?

Americká invaze v Iráku napomohla otevřít staré náboženské rány arabského světa. Za vzestupem Islámského státu však částečně stojí i evropský antiislamismus.

Jan Bělíček