1968 | Deník Alarm

Kapitalismus ženu nikdy neosvobodí

Pokračování rozhovoru se spisovatelkou Alenou Wagnerovou o šedesátých letech, ženských právech za socialismu a o neoliberalismu, který se lidem vplížil do duší. 

Apolena Rychlíková
Zrození „normalizace“ z ducha pražského jara

Českoslovenští reformátoři v dobré snaze o vybudování demokratického socialismu vytvořili technokratické základy, na nichž mohl vyrůst „normalizační“ režim.

Vítězslav Sommer
Sedláčkův Jan Palach: Za co stojí bojovat?

Film podle scénáře Evy Kantůrkové se snaží vykreslit portrét člověka, jenž chtěl svým činem „probudit lid této země“. Je přesvědčivý, avšak místy příliš návodně ilustrativní. 

Klára Vlasáková
Pražské jaro bylo výrazem celé společnosti

Přinášíme první část rozhovoru se spisovatelkou Alenou Wagnerovou. Hovořili jsme o šedesátých letech, ženských právech za socialismu a o neoliberalismu, který se lidem vplížil do duší.   

Apolena Rychlíková
O vztahu pražského jara ke smyslu českých dějin

Pražské jaro bylo dlouho považováno za „slepou uličku“ českých dějin, nepovedený předobraz skutečné revoluce z roku 1989. Jaké byly jeho historické možnosti? 

Kristina Andělová
Sen o socialismu s lidskou tváří

Zrušením cenzury 26. června 1968 vyvrcholil v Československu obrodný proces. Zároveň se tento krok stal podnětem k násilnému potlačení reformních snah.

Jan Hamerský
Nedojímejme se nad historickými křivdami

S historikem Matějem Spurným jsme hovořili o „osmičkových“ výročích, která nás tento rok čekají. Co si z nich můžeme odnést?

Veronika Pehe
Ztracená čest Ulrike Meinhof

Čtyřicátá výročí Německého podzimu a Charty 77 přicházejí v roce stého jubilea bolševické revoluce. Obě události byly dozvuky osmašedesátého a zaslouží si srovnání.

Tomáš Schejbal, michalspina
Marxismus už není zakázané slovo

O intelektuálním vývoji levice v Československu a o tom, proč dnes marxismus prochází určitou rehabilitací, jsme hovořili s historičkou Kristinou Andělovou.

Veronika Pehe
Tsiprasova zrada?

Reformismus Syrizy skončil pragmatickým potratem. Přistoupilo Řecko na novou mnichovskou dohodu?

Martin Hekrdla