Bohatí bohatnou, chudí chudnou. Od digitálního feudalismu k digitálnímu proletariátu

Závěrečný díl seriálu o kryptoměnách a digitalizaci peněz se zaměřuje na to, jak se kryptoměny aktuálně pokoušejí využít technologičtí giganti.

Jan Bělíček
Poslední etický miliardář. Krach FTX a pokrytectví efektivního altruismu

Krach kryptoměnové burzy FTX rozvířil debatu o limitech etického kapitalismu. Skutečně můžeme miliardářům věřit, že to s lidmi myslí dobře? A s kterými lidmi?

Martin Tremčinský
Radovan Vávra – obchodník s omyly. Co nám kauza XIXOIO prozradila o investičním influencerovi?

Policie zadržela představitele firmy XIXOIO a podezírá je z podvodu a praní špinavých peněz. Co na to investiční influencer, který tomuto projektu propůjčil svou tvář?

Martin Tremčinský
Stát versus bitcoin. Jak probíhá regulace kryptoměn?

Bitcoin začal jako experimentální digitální měna mimo dohled centrálních finančních institucí i státu. Čím více peněz se ale v bitcoinovém systému točí, tím větší je tlak na jeho regulaci.

Martin Tremčinský
Bitcoin se propadl o více než 30 procent. Pokles odhaluje krutost volného trhu

I v případě pádu kryptoměny bitcoin se ukazuje krutost a neúprosnost volného trhu. Za propadem hledejme ale i individuální příběhy lidí, kteří přišli o všechno.

Martin Tremčinský
Bitcoin a jeho začátky. Pokus o hledání stálého bodu v proměnlivém světě

Bitcoin vznikl v časech poslední velké ekonomické krize a měl nabídnout řešení řady problémů spojených se současným finančním systémem. Nyní se s nimi sám potýká.

Martin Tremčinský
Válka je věcí peněz. Proč jsou v konfliktech bankéři důležitější než vojevůdci?

Před padesáti lety se zhroutil brettonwoodský systém, který držel ekonomické klima Západu. Co ho nahradilo a proč? Je tady nový seriál Martina Tremčinského Boom kryptoměn a proces digitalizace peněz!

Martin Tremčinský
Vávra a XIXOIO slibují modré z nebe. Naletěl investor letadlu, nebo chce napálit ostatní?

Z jakého důvodu se nejslavnější současný český investiční rádce pustil do podpory tak průhledného letadla, jakým je XIXOIO? Před podobnými podniky navíc varuje ČNB.

Martin Tremčinský
Jeden krok kupředu, dva kroky zpět. Bitcoin dobývá Laos

Malý stát v jihovýchodní Asii se pokouší využít potenciál kryptoměn. Laos hodlá využít množství vodních elektráren v zemi a plánuje těžbu „digitálního zlata“ ve velkém.

Martin Tremčinský
Salvador se stal laboratoří nové ekonomiky. Díky bitcoinu

Malá středoamerická země Salvador prohlásila jako první na světě bitcoin za oficiální legální platidlo. Může si tímto krokem Salvador polepšit? A před čím by se měl mít na pozoru?

Martin Tremčinský
Kryptoumění a NFT pomáhají v první řadě kryptoměnám, ne umění

Poslední měsíc se ve světě umění nemluví o ničem jiném než o konceptu nezaměnitelného digitálního aktiva. Co přesně takzvané NFT je a jak funguje?

David Laufer
Martin Tremčinský: Česká bitcoinová scéna stojí na hodnotách Václava Klause a Přemka Podlahy

Bitcoin je momentálně nejvlivnější digitální kryptoměnou na světě. Jeho cenu nedávno vystřelila díky masivní investici miliardáře Elona Muska. Je to pro bitcoin dobrá, nebo špatná zpráva?

„250 milionů dolarů vám nevyplatíme, nemáme heslo,“ oznámila kryptoměnová burza

Majitel přístupových kódů kryptoměnové burzy QuadrigaCX zemřel v prosinci minulého roku. Nikdo jiný k účtům prý přístup nemá.

lpo
FairCoin: Hacknout finanční trhy virem spolupráce

Proti bitcoinu můžeme postavit alternativu: globální družstevní měnu FairCoin.

Jan Blažek
Útěk k bitcoinu

Jak se vyvíjí hodnota elektronické měny bitcoin a co nám tento vývoj říká o povaze oficiálních měn?

Jan Blažek
Zatčen na Hedvábné stezce

Je to zdánlivě banální příběh. Ross William Ulbricht provozoval internetový obchod s drogami a 2. října ho zavřeli. Zajímavější je, že svůj e-shop zvaný Silk Road (tedy Hedvábná stezka) provozoval na síti Tor, která umožňuje skrývání identity klienta i serveru, a platilo se v anonymní měně Bitcoin. Oba prostředky byly do té doby považovány za skutečně anonymní a neproniknutelné. Čtení obžaloby […]

klimes, Honza Šípek