Fotoreport: Turówem to bohužel nekončí. Fridays for Future protestovali proti klimatické slepotě Fialovy vlády

Prodloužení těžby na dolu Bílina doporučené báňským úřadem vzbudilo nevoli studentů, kteří narychlo svolali protest na Malostranském náměstí v Praze.

psp, Petr Zewlak Vrabec

Vláda ve svém programovém prohlášení přislíbila konec těžby uhlí do roku 2033. K rozhodnutí báňského úřadu prodloužit těžbu na dole Bílina až do roku 2035 se ale vláda vůbec nevyjádřila. Panují tedy oprávněné obavy z toho, že nechá věcem volný průběh, a těžba uhlí v České republice nebude do slíbeného termínu ukončena. Proti rozhodnutí se odvolalo hnutí Greenpeace.

Z těchto důvodů svolala česká pobočka mezinárodního hnutí Fridays for Future na pátek demonstraci pojmenovanou „Uhlí z dolu Bílina je v důvěře trhlina!“. Na Malostranském náměstí se sešlo okolo dvě stě demonstrujících, z velké části studenti a studentky, ale nejen ti.

„Situace okolo Bíliny ilustruje, jak naše vláda k řešení klimatické krize přistupuje. Mrzí nás to, protože jsme doufali ve změnu k lepšímu. Vláda se chová netransparentně a v rozporu s vlastními sliby a takovou vládu my nechceme,“ uvedl mluvčí FFF na pódiu a sklidil potlesk. „Vláda žádné podmínky pro odchod od uhlí v roce 2033 nevytváří, děje se pravý opak,“ připomněl zase řečník z hnutí Greenpeace a naznačil, že společnost ČEZ, která na Bílině těžbu provozuje, by mohla jít ještě dál a těžit ještě déle.

Mluvčí na demonstraci byli z různých spolků a kolektivů a ve svých projevech zmiňovali různé aspekty klimatické krize. „Zisky Daniela Křetínského a Pavla Tykače jen za posledních osmnáct měsíců by stačily k navrácení důstojných životních podmínek lidem jako Hanka, Eva a milionům dalších zasažených energetickou chudobou,“ uvedli mluvčí hnutí Limity jsme my a Iniciativy nájemníků, kteří připomněli krutou ekonomickou realitu fosilního kapitalismu. „O budoucnosti všech generací stále rozhoduje fosilní elita,“ řekli.

„Schopnost říct si o pomoc je ve společnosti posedlé individualismem svým způsobem podvratná činnost. Říkej si o ni a říkej si o ni často. Vzpomeň si, co všechno s tebou už tvoje tělo překonalo, kolik protestů proti těmto ignorantským politikům zvládlo spolupořádat. Poslouchej ho, poslouchej ho hodně,“ připomněla mluvčí z feministického kolektivu SdruŽeny nutnost vzájemné péče a sebepéče při vyčerpávajícím aktivismu, který často vede k vyhoření.

Studenti z FFF před několika týdny napsali otevřený dopis premiéru Fialovi, v němž vyzývají vládu k rychlejšímu řešení klimatické krize, k odsouzení prodloužení těžby na dole Bílina do roku 2035 a ke zveřejnění dokumentů o stavu podzemní vody v dole Turów. Odpovědi se však zatím nedočkali.

Z Malostranského náměstí se studentstvo vydalo přes Karlův most okolo magistrátu na Kampu, kde se konal piknik organizovaný FFF. I když permanentní a hlasité skandování i celková atmosféra protestu byly převážně veselé, česká veřejnost zůstává k otázkám klimatu laxní, což ukázala i nevelká účast.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále