Česká televize dočasně stahuje novináře Marka Wollnera z vysílání

Komise v České televizi vyšetřuje možné nevhodné chování moderátora a dramaturga Marka Wollnera k jeho podřízeným. Vedení televize pozastavilo jeho moderování.

Apolena Rychlíková, Jakub Zelenka

Česká televize pokročila ve vyšetřování novináře Marka Wollnera podezřelého z bossingu a sexuálního obtěžování, kvůli čemuž sestavila vyšetřovací komisi. V druhé polovině prosince server Hlídací pes napsal, že komise ukončila vyšetřování a výsledek má na stole šéf televize Petr Dvořák. Nyní vedení televize rozhodlo, že Wollnera stahuje z obrazovky. „Česká televize se rozhodla, že do ukončení šetření Wollner nebude moderovat pořad Reportéři ČT,“ potvrdila Deníku Alarm mluvčí ČT Karolína Blinková. Marek Wollner patří mezi nejznámější tváře tuzemské žurnalistiky. V Reportérech ČT působí od roku 2004. V únoru 2016 získal Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2015.

Komise začala vyšetřovat možná pochybení poté, co Wollnera obvinila bývalá členka redakce pořadu Reportéři ČT Markéta Dobiášová.

„Česká televize dostala podnět na možné nevhodné chování Marka Wollnera na začátku prosince od jedné ze zaměstnankyň divize zpravodajství. V souladu s nastavenými pravidly jej začala bez odkladu prověřovat, ustavila tedy komisi složenou z odborníků na právo, HR a řešení stížností, která svoji závěrečnou zprávu dokončila k 22. 12. Nehledě na šetření ČT rozšířila působnost ombudsmana ČT k datu 1. 1. 2023 i na otázky chování na pracovišti,“ popsala proces Blinková.

Komise začala vyšetřovat možná pochybení poté, co Wollnera obvinila bývalá členka redakce pořadu Reportéři ČT Markéta Dobiášová. Ta na svém webu inFakta publikovala článek o tom, čeho se měl dramaturg a šéfredaktor reportážní publicistiky dopouštět. Podle článku měl šikanovat zaměstnance (bossing), a dokonce se dopustit i sexuálního obtěžování. Dobiášová tvrdí, že Wollner zastavil investigaci o projektu v městské části Praha-Lysolaje a roli bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Wollner se nicméně brání, že reportáž nešlo odvysílat, protože nebyla dokončená, a tvrzení novinářky o zastavení reportáže odmítá.

V reakci na svou dočasnou suspendaci Marek Wollner Deníku Alarm sdělil: „Drtivá většina mých podřízených za mnou stojí, jak už vyjádřila v petici. Jde o diskreditační snahu mých bývalých kolegů, která se hodí politikům, dlouhodobě usilujícím o mou profesní likvidaci. Že do doby vyřešení případu nebudu na obrazovce, považuji za spravné rozhodnutí.“

Čtěte dále