Festival BESEDA je svátkem nezávislé scény, diskutovat se bude o Gottovi i ženách v české hudbě

Svátkem nezávislé hudby i kritického myšlení je festival BESEDA, který už dříve ohlásil účast britských hvězd Black Country, New Road a Wu-Lu. Zásadní budou v letošním programu i diskuse nejen o hudebních tématech.

pr
Ilustrace Beseda

V programovém bloku tzv. Apollónovy návštěvy pořadatelé ctí podobná východiska jako v hudebním výběru, kde reflektují aktuální dění na domácí scéně. O autorské čtení a diskusi ke knize roku Magnesie Litery Gott: Československý příběh se postará publicista Pavel Klusák. Redaktorka Radia Wave Aneta Martínková připravila besedu Od růžových vran ke GRL PWR – ženy v české hudbě napříč generacemi s akademičkou a hudebnicí Pavlou Jonssonovou z kapely Zuby nehty a mladou hudební publicistkou Norou Třískovou.

Dokumentarista, dramaturg a hudebník David Butula na festivalu vystoupí v dresu projektu Paměť národa a promluví o příbězích z Ukrajiny. Odlehčením bude improbufet divadla Pade na Pade, které je připraveno hrát, zpívat i tančit podle toho, jak návštěvníci budou pískat. O architektuře, nemístech měst, chůzi a také o slam poetry s českou architektkou, urbanistkou, teoretičkou a básnířkou Annou Beátou Háblovou pohovoří historička umění Terezie Nekvindová. Zpestřením programu bude vystoupení amatérského právnického dua Jelení Lawyers i výstava fotografií Radka Herolda.

Black Country. Foto Holly Whitaker

 

Humor do Tasova přiveze dvojice Zuzana Fuksová a Ivana Veselková z Radia Wave se svým podcastem Buchty. Svou účast v programu dále potvrdili Zdeněk Lichnovský a Vojtěch Tkáč z Radia 1, kteří odehrají speciální edici pořadu Reflektor, a publicisté Karel Veselý a Jiří Špičák z Alarmu s podcastem Soundsystém. „V rámci Apollónovy návštěvy se do hudebního kvasu festivalu snažíme dostat i jiná, společensky rezonující témata. Chceme, aby se lidé zamysleli, ale současně je chceme také pobavit a ideálně i rozesmát,“ říká dramaturgyně Apollónovy návštěvy Kamila Šimůnková.

Apollónova návštěva během sobotního dopoledne nabobtná také o novou, čtvrtou scénu festivalu, kde umělci budou koexistovat i s místními folkloristy. Ty kromě Horňáckého mužského sboru z Velké nad Veličkou, jenž vystoupí na hlavní scéně, zastoupí ještě další horňácká muzika. „Místní folklor k našemu festivalu neodmyslitelně patří. Také to z naší akce dělá odpočinkový tábor pro všechny otevřené lidi,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Speciální položkou programu je Soutěž písničkářů. „O rozjezd soboty se tradičně postarají písničkáři. Probuzení zajistí Šaldo Band, v soutěži se utkají Hope Astronaut sólo, Pan Rúžovej, Adéla Polka, Vikizno a Ari. Nejúspěšnější zahraje večer na hlavní scéně,“ uzavírá dramaturg soutěže Petr „Pecan“ Podrazil.

52 Hertz Whale. Foto Adam Terlanda

 

Devětadvacátý ročník festivalu BESEDA (dříve Besedy u Bigbítu) proběhne 5. a 6. srpna 2022 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na čtyřech scénách se představí celkem šedesátka účinkujících. Hlavními hvězdami jsou letos britští Black Country, New Road a čerstvá akvizice legendárního labelu Warp Records Wu-Lu. Příslibem je i koncert japonského producenta Scotch Rolex s ugandskou rapperkou MC Yallah, belgických Neptunian Maximalism a maďarských Freakin‘ Disco. Z českých muzikantů do Tasova dále dorazí kapely Vellocet Roll, něco něco, Vole, February, Pacino, Raw Deal, Lambda, NĀV či Laokoon, mladé hudebnice Hellwana a Anna Vaverková, producent Oliver Torr nebo Irena a Vojtěch Havlovi. Slovenské hudebníky v programu zastupují mj. Sam Handwich, 52 Hertz Whale, Tittingur, Elýščítat nebo Isama Zing.

Předprodej na BESEDU probíhá v síti Goout: https://goout.net/cs/beseda-u-bigbitu-2022/szqartr/

DALŠÍ INFO: https://besedaubigbitu.cz/, https://www.facebook.com/besedaubigbitu

AFTER MOVIE 2021: https://youtu.be/zANwD41i690

UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/2919785511622845/

KONTAKT PRO MÉDIA: Zdeněk Neusar, tel.: 604 480 710, [email protected]

PRESSKIT: https://drive.google.com/drive/u/3/folders/1vczpLVubGhYdQ55_PYLg7vWmB4pDuXQ7

Festival BESEDA 2022 finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR a Jihomoravský kraj. Záštitu nad festivalem převzal hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich.

Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Full Moon, Deník N, Alarm, Radio Wave a Radio 1.

Čtěte dále