Sbírky, právní pomoc, podpora zahraničních kolektivů. Praktický návod, jak pomoci Ukrajině

Přinášíme souhrn informací, kterak pomoci Ukrajincům v současné situaci. Jak se zapojit? Koho finančně podpořit? Jaká média sledovat?

edl
Foto Alarm

Ve čtvrtek Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Nevyprovokovaná agrese ze strany ruského státu si říká o solidaritu s Ukrajinou a samozřejmě vzbuzuje starost o místní obyvatele, mezi kterými navíc máme mnozí příbuzné nebo přátele. I přes pocity beznaděje, které nás v prvních hodinách ovládly, existuje několik způsobů, jak Ukrajinkám a Ukrajincům pomoct.

Finanční podpora

Pokud byste se chtěli vydat cestou finanční podpory některým z pomáhajících organizací, můžete podpořit některé z největších a nejzkušenějších, jako jsou například Lékaři bez hranic, Člověk v tísni, CARE Česká republika, Diakonie ČCE, UNICEF Česká republika, Paměť národa, Český červený kříž, ADRA International a Charita Česká republika, nebo přispět drobnějším projektům a iniciativám, které odvádějí neméně potřebnou práci. Organizace Nesehnutí například pomáhá nezávislým novinářkám a novinářům i lidem, kteří se na Ukrajině aktivně podílí na vytváření občanské společnosti a aktuálně jsou ohroženi nejen probíhající válkou, ale i ruskými represemi. Expediční klubovna Brno pro změnu vypravuje na Ukrajinu vlak, který by mohl převézt do bezpečí až 800 osob. Kromě finanční podpory uvítají i hmotné příspěvky. Příspěvkový fond pak otevřela i Ukrajinská národní banka, vybrané prostředky se chystá použít na podporu ukrajinských ozbrojených sil.

Právní a další podpora

Nabídnout můžete také svou práci a expertní služby, například v oblasti práva, překladatelství, sociálního poradenství a psychologické podpory. Pokud se setkáte s lidmi, kteří tyto služby potřebují, můžete je na ně také odkázat. Právní podporu a komplexní psychosociální poradenství u nás dlouhodobě poskytuje například Organizace pro pomoc uprchlíkům, Sdružení pro integraci a migraci a Integrační centrum Praha, které můžete taktéž podpořit i finančně. Podporu na hranicích pak bude opět jako při předešlých uprchlických krizích koordinovat organizace Pomáháme lidem na útěku, máte-li chuť pomáhat přímo na místě, určitě je kontaktujte. Na hranice se pokud možno nevydávejte na vlastní pěst a na slepo, podle posledních zpráv je pomoci v současnosti nadbytek a do celé situace to místo zlepšení přináší zbytečný chaos.

Lidé prchající před válkou budou samozřejmě také potřebovat někde bydlet. Správa uprchlických zařízení aktuálně shání hotely, penziony, ale i jednotlivé volné byty. Pokud sami žádnou nemovitost nevlastníte, můžete oslovit zastupitele svého města, aby zkusili nějaké prostory uvolnit. Pokud byste rádi nabízeli bydlení po vlastní ose, můžete tak učinit přímo ve facebookové skupině Moja Praha případně jej nabídnout prostřednictvím iniciativy Uprchlíci, vítejte, která aktuálně obnovila svou činnost.

Do pomoci Ukrajině se postupně zapojuje i kulturní veřejnost. První vlaštovka je naplánována již na 27. února, kdy v pražském Lucerna music baru proběhne benefiční koncert Kulturní infuze, jehož veškerý výtěžek poputuje na konto Červeného kříže. 3. března můžete navštívit ostrov Kampa, kde bude od 18:00 probíhat akce Kultura pro Ukrajinu, která pro změnu vybírá prostředky na projekt SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni. V pražském klubu Cross se pak uskuteční třídílná benefiční akce MAKE MUSIC NOT WAR!, přijít podívat se můžete 2., 7. a 10. března, vždy od 19.00, a přispět tak na Balkan Solidarity Network, který se aktuálně z Balkánu přesouvá na ukrajinské hranice. Ostatní kluby a města budou jistě následovat.

Informační kanály

Zároveň je dobré také sledovat kvalitní zdroje informací, ideálně přímo z místa dění. Za všechny jmenujme zahraniční válečné reportéry Vojtěcha Boháče (Voxpot), Stanislava Krupaře, Martina Dorazina a Ondřeje Kundru (Respekt). Pokud čtete také texty v angličtině, doporučuji zahraniční web Crimethinc, který nabízí pohled na aktuální situaci autonomně levicovým prizmatem.

Pokud budete chtít vědět, co se právě teď děje na poli solidarity a pomoci v rámci České republiky, protože nepochybuji, že tento text velice brzy zastará, můžete také sledovat mou facebookovou stránku Solidaritu s Ukrajinou, na které zveřejňuji aktuální akce a události.

Kolektivy v zahraničí

Podpořit lze také zahraniční kolektivy, které se angažují přímo na místě. The Social Movement je levicová veřejná organizace podporující uprchlíky, civilní obyvatelstvo a také ukrajinské odborové organizace (bankovní spojení: 4246001000888754). Longo-Maï coop, kolektiv ze Zakarpatské oblasti, pomáhá evakuovat děti z vesnice Vrubivka v Luhanské oblasti, organizuje letní dětské tábory. Poté, co došlo k ostřelování místní školy ruskými ozbrojenými silami, pomáhají dětem dostat se do bezpečí a jsou také připraveni přijímat další uprchlíky (bankovní spojení pro UAH 4441114451067639, Кошан В’ячеслав Антонійович, Монобанк; pro EUR: Beneficiary IBAN UA 20 322001 00000 2620 6306 3111 62 Account No 26206306311162 Receiver KOSHAN VIACHESLAV, 90440, Ukraine, reg. Zakarpatska, district. Khustskyi, town. Nyzhnie Selyshche, st. Tsentralna, build. 53. Account with Institution Bank JSC UNIVERSAL BANK City KYIV, UKRAINE Swift code UNJSUAUKXXX).

Solidarnistinua, nově vzniklá anarchistická organizace vzájemné pomoci. Podporuje horizontální uspořádání společnosti, solidaritu a spolupráci v rámci různých měst na Ukrajině a v současnosti se věnuje dobrovolnickému projektu „Operace Solidarita“, která má za úkol vytvářet sbírky humanitární a finanční pomoci bojovníkům, bránícím ukrajinské území, grassroot iniciativám spojujícím lidi za účelem obrany před společným ohrožením a uprchlíkům (Bankovní spojení: UAH 5375 4141 1919 7571 EUR 5375 4199 0742 1968 USD 5375 4188 1104 6176 BTC (Coin) 16ua3DjuQSoGHBy8BsVCKsPEnu62RBzuhK ETH/XMR (erc20) 0x2c585f9aD8CB4BeEc4Eec685B71dC11893cec524 BNB (bep20) 0x2c585f9aD8CB4BeEc4Eec685B71dC11893cec524).

Podpůrnou činnost vyvíjí také antifašistická iniciativa pomáhající na slovensko-ukrajinském příhraničí. Tvoří ji především posluchačky a posluchači Ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU, kromě přímé pomoci chystají i informační a reportážní činnost (SK62 8360 5207 0042 0559 0516 (SWIFT/BIC: BREXSKBX).

Přispět můžete také ukrajinským anarchistkám a anarchistům z Operation Solidarity, případně na činnost moskevského Anarchistického černého kříže, který se snaží pomáhat ruským protestujícím proti válce, kteří čelí zadržením a státním represím.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že před ruskou ambasádou funguje Tábor solidarity. Symbolická okupace prostoru je místem pro setkávání. Organizátoři a organizátorky připravují také kulturní program či akce pro děti.

Čtěte dále