Překvapivé vítězství portugalských socialistů je významným úspěchem levicové politiky

Předčasné volby v Portugalsku s převahou vyhráli socialisté premiéra Antónia Costy. V novém parlamentu bude mít strana Partido socialista volební většinu.

mvb

Portugalsko právě zažilo malou volební senzaci. Navzdory nepříznivým předvolebním průzkumům, které dosud vládnoucím socialistům předvídaly přinejlepším těsné vítězství, se straně Partido socialista v čele s premiérem Antóniem Costou podařilo dosáhnout absolutní většiny. Stalo se tak v předčasných volbách vyvolaných vládní krizí, již rozpoutala debata o vládním rozpočtu pro rok 2022.

Costova menšinová socialistická vláda se dosud opírala o tichou podporu portugalské komunistické strany a Levicového bloku a od počátku byla chápána jako nestabilní a provizorní. Při hlasování o podobě státního rozpočtu se obě menší levicové strany připojily k pravicové opozici a návrh rozpočtu nepodpořily. V předčasných volbách nicméně – předvolebním průzkumům navzdory – Costovi socialisté získali volební většinu, a nově tak nemusí spoléhat na koaliční partnery.

Portugalsko dlouhodobě potvrzuje, že progresivní levicová politika může v Evropě slavit významné úspěchy.

Costa v zemi s deseti miliony obyvatel vládne nepřetržitě už od roku 2015. Právě jeho menšinová vláda doposud prováděla Portugalsko covidovou pandemií, a to nikoli bez úspěchu. Portugalsko patří mezi země s nejúspěšnějším vakcinačním programem v Evropě s aktuální proočkovaností bezmála 90 procent populace (v České republice je pro srovnání aktuálně plně očkováno 63,4 procenta lidí).

Mimo to se Costova politika během posledních let stala populární díky poměrně úspěšnému boji proti neoliberální politice škrtů, která byla součástí evropského „řešení“ finanční krize po roce 2009. Nyní to vypadá, že dějiny dávají portugalským socialistům za pravdu. Po negativních zkušenostech s dopady politiky úspor existuje celoevropská shoda na tom, že z ekonomického propadu zapříčiněného covidovou pandemií se nelze proškrtat, ale naopak proinvestovat. I proto do Portugalska míří balík evropských peněz (celkem 45 miliard eur) určených na ekonomickou obnovu po pandemii. Nová vláda bude navíc podstatně stabilnější než ta předchozí a veškeré investiční programy budou zcela v jejích rukou.

Získaná absolutní většina je patrně výsledkem strategické volby středového a levicového elektorátu, který chtěl zamezit pravicové vládě portugalských sociálních demokratů, kteří by museli sestavovat případnou koalici s krajně pravicovou stranou Chega. I ta má nicméně důvod k oslavám, protože se jí aktuálně podařilo dosáhnout volebního zisku 7,2 procenta, což pro ni znamená 12 poslaneckých mandátů. Významně si tak polepšila oproti posledním volbám před třemi lety, v nichž získala jen 1,9 procenta.

Portugalsko dlouhodobě potvrzuje, že progresivní levicová politika může v Evropě slavit významné úspěchy, a to nejen z opozičních lavic, ale i při obhajobě dosavadního mandátu, nadto v tak obtížně zvládnutelné situaci, jakou je covidová pandemie. Popularita středolevicové politiky v čím dál větším počtu evropských zemích je ovšem také těžko zvládnutelnou výzvou pro radikálnější levicové projekty, kterým se zatím nedaří překonat jejich marginální pozici v parlamentní politice.

Čtěte dále