Francie a Německo přijmou dětské uprchlíky z tábora Moria. Česko stále nic

Tragický a devastující požár v řeckém uprchlickém táboře donutil některé evropské politiky jednat. Dětem na útěku chce pomoci Německo, Francie i Evropská unie.

bja

Po úterním a středečním požáru v uprchlickém táboře Moria zůstalo na řeckém ostrově Lesbos přibližně třináct tisíc lidí bez střechy nad hlavou. Evropské země se proto rozhodly rychle pomoci alespoň čtyřem stovkám dětí.

Například německý ministr vnitra Horst Seehofer na páteční tiskové konferenci prohlásil, že země je připravena přijmout kolem sto padesáti nezletilých uprchlíků. Děti přijme také Francie a Evropská komise se zavázala, že na převoz čtyř set dětí z Morie do evropských zemí vyčlení peníze, stejně jako na dočasný přístřešek pro všechny lidi, kterým shořely stany.

Seehofer, který má na dané téma dlouhodobé neshody s kancléřkou Angelou Merkelovou, nyní čelí kritice. Země totiž většině z třinácti tisíc požárem zasažených migrantu nepomůže, přestože vedoucí představitelé některých spolkových zemí a měst se vyjádřili v tom smyslu, že by mohli přijmout i více lidí. Jeho dlouhodobý spor s kancléřkou spočívá v tom, že Merkelová by byla ochotná přijmout více migrantů čistě jen v závislosti na rozhodnutí samotného Německa, zatímco Seehofer německou pomoc podmiňuje větší účastí dalších zemí EU.

Řecká vláda žádala od loňského října ostatní země Evropské unie o přijetí části nedospělých uprchlíků. Třináct zemí (včetně mimounijního Švýcarska a Norska) vyšlo Řecku vstříc a část dětí k sobě vzalo. Vrcholní čeští politici dlouhodobě odmítají, aby Česká republika nějaké děti přijala. Český ministr vnitra Jan Hamáček řekl naposledy v květnu v Poslanecké sněmovně, že v Řecku žádní dětští uprchlíci vhodní pro Česko nejsou. Tvrdí, že na Lesbu jsou jen sedmnáctiletí chlapci z Pákistánu a Afghánistánu.

To ale vyvrací například česká lékařka Hanka Pospíšilová, která na řecký ostrov pravidelně jezdí a stará se tam právě o děti bez doprovodu: „Sdílím se slzami v očích a s myšlenkou na pana Babiše a pana Hamáčka, kteří řekli celému národu, že v Řecku žádné děti bez doprovodu nejsou. Nabízela jsem, že jim najdu přesně ty, které chtějí, přestože pokládám za neetické vybírat holčičky do desíti let ze Sýrie, ale nevadí. Na jejich místo by se alespoň dostaly jiné děti a také Řekům by to pomohlo. Nechtěli,“ napsala lékařka v sobotu na svůj facebookový profil.

Organizace Lékaři bez hranic již před vypuknutím epidemie koronaviru upozorňovala na to, že některé děti v táborech trpí chronickými onemocněními, například cukrovkou. Další jejich útrapy pramenily ze situace v provizorních táborech a ubytovnách. Pandemie a požár teď jejich situaci ještě zhoršily. „Šíří se tam svrab, neteče jim teplá voda, mnoho z nich trpí podvýživou, avitaminózou, průjmy,“ popsala dlouhodobou situaci v táboře Hanka Pospíšilová, která stála za vznikem spolku Pomoc dětem na útěku, jehož prostřednictvím dobrovolní čeští dárci přispěli milion a půl korun na základní potřeby, vzdělávání a výdaje na zdravotní péči pro 144 dětí bez doprovodu. „Chceme zlepšit reputaci České republiky v zahraničí, ukázat, že tady jsou lidé ochotní pomáhat,“ uvedl na jaře člen spolku Dalimil Petrilák.

 

Čtěte dále