Na řecko-turecké hranici je čím dál víc uprchlíků, násilí eskaluje

Chaotickou situaci na hranici Turecka s Řeckem provází násilí. Řecko používá proti uprchlíkům slzný plyn. Kromě toho odráží od břehu čluny s imigranty.

rut

Poté, co Turecko minulý týden oznámilo, že nebude bránit uprchlíkům v cestě do Evropy, eskaluje násilí na řecko-turecké hranici. Podle některých zpráv turecké úřady přímo pomáhají uprchlíkům dostat se k hranici. Řecká vláda naopak povolala na hranice armádu, která má zamezit vstupu těchto lidí na půdu Evropské unie. Situace je chaotická jak na pozemní hranici v provincii Edirne, tak v Egejském moři, přes které se uprchlíci snaží dostat na řecký ostrov Lesbos. Když se v sobotu na hraničním přechodu shromáždily tisíce uprchlíků požadujících vpuštění do Řecka, použila proti nim řecká armáda slzný plyn. Novinářům byl přístup k řecké straně hranice zakázán.

Řecké úřady tvrdí, že lodě turecké pobřežní stráže naopak pomáhají člunům s uprchlíky doplout na řecké břehy, a osočují tak Turecko z pašeráctví.

U břehů ostrova Lesbos mezitím řecká pobřežní stráž různými způsoby brání člunům s uprchlíky v dosažení souše. Používá přitom odrážení člunů od břehu, výstřely a jiné zastrašující metody. V pondělí po potopení jednoho z člunů zemřelo dítě. Řecké úřady tvrdí, že lodě turecké pobřežní stráže naopak pomáhají člunům s uprchlíky doplout na řecké břehy, a osočují tak Turecko z pašeráctví. Řecko zatím mluví o tisících lidí, kterým bylo v posledních dnech zabráněno v přístupu do země.

Na ostrovech Lesbos a Chios mezitím probíhají konflikty s policií a protesty místních proti vybudování nových detenčních center. Těchto nepokojů se účastní velká část veřejnosti a potkávají se zde i příznivci krajní levice a krajní pravice. Po jednom z protestů skupina demonstrujících vyrabovala hotel, kde pořádkoví policisté nocovali. Poté se střetli s policií u vojenského tábora v Kyriazi. Veřejnost očekává, že by napjatou situaci mohl zmírnit řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

 

Čtěte dále