Nové politické hnutí Budoucnost chce místo oligarchie nabídnout spravedlnost a udržitelnost

V prostorách Domu odborových služeb v Café Radost se dnes veřejnosti představilo vznikající politické hnutí Budoucnost.

psp

Budoucnost, nové politické hnutí, sesbíralo dost podpisů pro registraci na Ministerstvu vnitra. V příštích volbách se tak možná objeví radikální, ekologická a sociální alternativa k současným stranám a hnutím. Podrobný program zatím nové hnutí neodhalilo, ale dosud zveřejněné priority a další výstupy ukazují, že chce v oblasti ekonomiky nabídnout výrazně levicovější program než ČSSD nebo KSČM, navíc s podstatným důrazem na prevenci klimatické krize a ochranu přírody. Vzorem pro Budoucnost tak mohou být například španělští Podemos, kteří nedávno usedli do vlády, nebo polští Razem, kteří se díky volební koalici se dvěma dalšími levicovými subjekty dostali minulý rok do polského parlamentu.

„Jsme otevřené progresivní hnutí a prosazujeme změny, které povedou ke stabilnější a spravedlivější společnosti, v níž se nikdo nemusí bát o život, střechu nad hlavou nebo příští výplatu. Cítíme odpovědnost za to, jaký svět přenecháme našim dětem,“ uvádějí v tiskové zprávě jménem přípravného výboru mluvčí Vendula Couvreur a Filip Hausknecht.

„Chceme, aby si lidé vzali politiku zpátky od byznysmenů. Nechceme chodit za lidmi jen ve chvíli, když potřebujeme jejich hlasy.“

Za největší sociální problém současné České republiky považuje Budoucnost rozšířené exekuce, které znamenají dluhovou past pro statisíce lidí v Česku. Bojovat chtějí i proti oligarchii, a to nejen vysokým zdaněním bohatých, ale také zpřísněním podmínek vlastnictví médií. Daně chce nové hnutí podle svých webových stránek naopak snižovat pracujícím a docílit tak důstojnějších mezd. Rádi by také zkrátili pracovní dobu. Další prioritu pak vidí Budoucnost v oblasti bydlení. Hnutí chce stavět obecní a družstevní byty a proti krizi bydlení chce bojovat i zastropováním nájmů.

Jako hnutí zdola chce Budoucnost oslovovat lidi a vyzývat je ke členství a k politické aktivitě. „Chceme, aby si lidé vzali politiku zpátky od byznysmenů. Nechceme chodit za lidmi jen ve chvíli, když potřebujeme jejich hlasy,“ říká Filip Hausknecht. Do budoucna by hnutí s velkým počtem členů mohlo mobilizovat voliče a voličky jiným způsobem, než jak to dělají velké politické strany.

Část přípravného výboru Budoucnosti tvoří bývalí členové levicové platformy Strany zelených Zelená re:vize nebo platformy Idealisté, která fungovala v rámci ČSSD. Další jsou v politice nováčky. Celostátní sněm plánuje hnutí Budoucnost na jaro.

 

Čtěte dále