„Milion chvilek 3.0“ bude usilovat o vítězství demokratických stran ve volbách 2021

Čtveřice chvilkařů Mikuláš Minář, Benjamin Roll, Veronika Vendulová a Leo Steiner dnes na tiskové konferenci představila plány na příští dva roky.

psp

Sedmého ledna měl podle požadavků Milionu chvilek pro demokracii prezentovaných během prosincových demonstrací odstoupit premiér Andrej Babiš. Ten to ale neudělal a Milion chvilek dnes na tiskové konferenci v pražském Rock Café oznámilo své další plány. „Premiér Babiš se tváří, že žádné problémy neexistují. Pokud česká státní správa nebude reagovat na evropské audity, bude to závažný problém,“ pojmenoval místopředseda Benjamin Roll jeden z důvodů, proč nehodlá Milion chvilek ustupovat ze svých pozic a bude dál usilovat o odstoupení premiéra.

Plány si Milion Chvilek nyní klade v horizontu dvou let a jejich cílem je vítězství demokratických stran v příštích volbách do poslanecké sněmovny v roce 2021. První akcí, která má k tomuto cíli vést, bude čtrnáct na sebe navazujících diskuzně-protestních happeningů před krajskými volbami. Jejich společný název zní „Štafeta pro demokracii“. „Na protestní část naváže debatní část, která vytáhne vážné problémy této země i regionů,“ vysvětlil Mikuláš Minář. Dobrovolníci a aktivisté sdružení do „milionové sítě“ by měli šířit informace o problémech Andreje Babiše po celé zemi, zapojovat se do politiky a probouzet občanskou společnost.

Mikuláš Minář na tiskové konferenci shrnul celkový vývoj sdružení Milionu chvilek za jeho dvouletou existenci. Současné „Milion chvilek 3.0“ v sobě obsahuje svoje dvě předchozí verze. První verzí byla iniciativa za odvolání premiéra spojená s protesty, ve své druhé fázi se Milion chvilek snažilo rozhýbat občanskou společnost a nyní si klade za cíl vítězství demokratických stran ve volbách do poslanecké sněmovny. Toho chtějí chvilkaři docílit celkovým probuzením občanské společnosti. Milion chvilek se od svých začátků snažilo o vytváření sítí mimo Prahu, nejen v krajských městech, ale i na venkově. Právě proto plánuje Milion chvilek během dvou let „projet republiku křížem krážem“.

Čtěte dále