Legenda komiksu Alan Moore jde po 40 letech k volbám. Chce zastavit Borise Johnsona

Přestože Labour Party Jeremyho Corbyna bude volit především na protest proti konzervativcům, označuje její program za „nejslibnější seznam návrhů, jaký kdy u velkých britských politických stran viděl“.

lpo

„Tady máte něco, co nevidíte každý den – anarchista s odporem k internetu ohlašuje na sociálních sítích, že bude v prosincových volbách volit labouristy,“ píše legendární britský komiksový scenárista a spisovatel Alan Moore v úvodu svého otevřeného dopisu, který ve středu na Twitteru a Facebooku zveřejnila jeho dcera Leah. Jenže toto jsou „bezprecedentní časy“, pokračuje mimo jiné autor komiksů Watchmen, Z Pekla nebo V jako Vendeta. Alan Moore volil jen jednou v životě, a to před čtyřiceti lety. Je prý totiž přesvědčen, že lídři politických stran nejsou k užitku vůbec nikomu kromě sebe samých. Británii čekají předčasné volby už 12. prosince a případná výhra Borise Johnsona je pro Moora absolutně nestravitelná. Své fanoušky proto vyzývá, aby hlasovali pro labouristy. Další čtyři roky pod vládou „hrabivých, samolibých pravicových parazitů“ by podle jeho názoru totiž mohly zemi dostat do stavu, v němž už nebude možná žádná naděje na změnu.

Další čtyři roky pod vládou „hrabivých, samolibých pravicových parazitů“ by mohly podle Moorea dostat zemi do stavu, v němž už nebude možná žádná naděje na změnu.

Legendární komiksový tvůrce připomíná, že jeho volba je principiální a zaměřená proti konzervativcům Borise Johnsona. Nemá být jednoznačnou podporou labouristů. Moore ovšem uznává, že volební program strany Jeremyho Corbyna nabízí „nejslibnější seznam návrhů, jaký jsem kdy u velkých britských politických stran viděl“. Dále ve svém vyjádření píše, že se nacházíme v „nesmírně komplikovaných a nejistých časech, kdy si nikdo není jistý, jakým směrem se přesně vydat“. Jasno má Moore ale v tom, že současný stav britské společnosti, v níž žijí miliony lidí v chudobě, není důsledkem nějakých nepředvídatelných sil, ale politických a ekonomických rozhodnutí, která prý na obrovskou část populace nebrala ohledy. Je podle něj tedy nutné přestat podporovat konzervativní agendu dřív, „než nás společně s našimi dětmi sežere jako dezert“.

„Pokud pro vás za ta léta moje práce něco znamenala a současný vývoj ve vás vyvolává strach o vše, čeho si vážíte, vyjděte, prosím, v den voleb ven a svým hlasem se vyjádřete proti tomuto bezcitnému pošlapávání jistot, důstojnosti a snů každého z nás. Svět, který milujeme, na nás spoléhá,“ uzavírá autor, pro nějž jeho anarchismus představuje především pospolitost a spolupráci mezi nezávislými jednotlivci.

Čtěte dále