Brazílie v milicionářsko-bolsonarovském propletenci

Brazílií hýbe korupční skandál prezidentova syna, senátora Flávia Bolsonara, a rostoucí moci vojenských milicí. Novináři, kteří o tématu píší, čelí tvrdým útokům.

Andrea Cerqueirová, Ricardo Quiroga Vinhas

Brazilský prezident a někdejší vojenský důstojník Jair Bolsonaro nedávno podpásově, prostřednictvím falešných zpráv, zaútočil na novináře, kteří se zabývají kauzou jeho syna, senátora Flávia Bolsonara (ze Sociálně-liberální strany, v níž je i jeho otec), jehož asistent je vyšetřován kvůli praní špinavých peněz. A prokázány mu byly i další pochybné vazby. Terčem prezidentova tweetového útoku se stala například reportérka Constança Rezende z novin O Estado de S. Paulo, které podle něj měly za cíl jeho syna zničit. Bolsonaro zveřejnil krátké zvukové záznamy rozhovoru, který měl údajně proběhnout mezi reportérkou a neznámým mužem. Jenže se jednalo o podvrh. Prezident zaútočil i na novináře z O Globo, který píše o údajném napojení jeho syna na zločinecké gangy. Proti prezidentovým prohlášením se ostře ohradila brazilská společnost sdružující investigativní novináře, podle kterých jde o zneužívání mocenského postavení a otevřené zastrašování médií.

Otec a syn Bolsonarovi prosazují více pravomocí pro vojenskou policii – tak, aby se nemusela zpovídat z toho, když někoho při zásahu zastřelí.

O jaký skandál syna, kvůli kterému se jeho otec snaží vyhlásit novou válku novinářům, tedy jde? Loni zvolený senátor a bývalý člen městského zastupitelstva Ria de Janeiro Flávio Bolsonaro je součástí podivného propletence. Bylo zjištěno, že v jeho zastupitelské kanceláři působili coby poradci milicionáři (příslušníci milícias, což je zločinecká organizace často složená z bývalých policistů, která působí ilegálně a Bolsonarem je podporována) a jejich příbuzní. Část peněz, které za tuto funkci dostávali, odevzdávali manželce Fláviova otce, tedy první dámě Brazílie Michelle Bolsonaro. Vedoucí štábu Flávia Bolsonara byl dokonce milicionářský důstojník. A aby toho nebylo málo, bylo zjištěno, že s rodinou Bolsonarů jsou spojeni také bývalí vojenští policisté, kteří jsou obviněni z loňské vraždy oblíbené radní Ria de Janeiro Marielle Franco (Strana socialismus a svoboda, PSOL). Nepřímo to dokládají různé fotografie i skutečnost, že část rodiny Bolsonarů žila v sousedství s některými vyšetřovanými a měli nadstandardní vztahy.

Knihy proti zbraním

Zmíněná Marielle Franco byla zastřelena na ulici Ria z jedoucího auta, přičemž střely smrtelně zasáhly i jejího řidiče a lehce zranily její asistentku. Její politika přitom byla v naprostém protikladu k tomu, co prosazují Jair a Flávio Bolsonaro. Dlouhodobě kritizovala ilegální bezpečnostní složky za zabíjení nevinných lidí při raziích proti drogovým gangům v chudinských čtvrtích Ria, hájila práva lidí z favel nebo queer lidí. Oproti tomu otec a syn Bolsonarovi prosazují více pravomocí pro vojenskou policii – tak, aby se nemusela zpovídat z toho, když někoho při zásahu zastřelí. V den, kdy v brazilském městě Suzano dva ozbrojenci napadli školu a zabili a zranili několik dětí, což prolétlo médii po celém světě, představil Flávio Bolsonaro svůj projekt, na základě kterého by v zemi mohly být zřízeny civilní továrny na výrobu zbraní a střeliva.

Opozice na to reagovala sloganem „Více knih, méně zbraní“. Transparent s tímto heslem při nedávném Mezinárodním dnu proti policejní brutalitě v ruce držel Fernando Haddad (Strana práce), který loni prohrál v druhém kole prezidentských voleb s Bolsonarem. Flávio Dino (Komunistická strana Brazílie), guvernér brazilského státu Maranhao, zase na sociálních sítích zveřejnil fotografie dětí s knihami.

Na Marielle Franco řada lidí vzpomněla při letošních karnevalových průvodech, kdy nesli v rukou vlajky s jejím portrétem. Politička Manuela D’Avila (Komunistická strana Brazílie) zase nedávno založila institut, který upozorňuje na falešné zprávy, jež se po sociálních sítích hromadně šíří mimo jiné právě o Marielle Franco – Bolsonarův tým totiž různé „fake news“ hojně využíval i ve volební kampani. Nejen proto trochu zamrazilo, když americký prezident Donald Trump při nedávném setkání se svým brazilským protějškem uvedl, že obě země si nikdy nebyly tak blízko a Brazílii dokonce pozval do NATO.

Autorka a autor jsou publicisté.

 

Čtěte dále