Vzpomínkový průvod v Ostravě narušili neonacisté

Dvě desítky lidí si včera odpoledne sešly v ostravské Porubě. Připomínali si smrt Jana Kučery, kterého před jedenácti lety dvěma bodnými ranami zavraždil neonacista Jiří Fous. Akce se neobešla bez incidentů.

teo

Studené zimní odpoledne v centru ostravské čtvrti Poruba. Skupina zhruba dvaceti žen a mužů postává nedaleko tramvajové zastávky. Několik z nich drží v ruce jednoduché černobílé nálepky s portrétem Jana Kučery.

„Nechceme zapomenout na to, kdo a proč Honzu zabil, i když už je to víc než deset let,“ vysvětluje jedna z účastnic každoročního pochodu, která se představila jako Tereza. Případ z Příbramska v roce 2008 obletěl republiku. Jiří Fous tehdy ve rvačce pobodal osmnáctiletého antifašistu Jana Kučeru replikou vojenského nože s bezmála dvaceticentimetrovou čepelí. Svůj čin se pokoušel obhajovat mimo jiné tím, že neměl v úmyslu Kučeru zabít. Byl potrestán dvanácti lety vězení.

Pietní průvod se vydává ostravskou Hlavní třídou, transparent jasně a stručně vyjadřuje, na koho se tu vzpomíná a proč. Kolemjdoucí se s údivem zastavují, občas nesouhlasně kroutí hlavami. Zdá se, že větší odpor než pohvizdování muže v černém Audi demonstranti nevzbudí.

Ve čtvrt na pět se však situace mění. Průvod se krátce zastavuje u nákupního střediska Albert nedaleko zastávky Telekomunikační škola. Už před příchodem na toto místo se jej s odstupem asi dvě stě metrů drželo několik mladíků. Jakmile průvod zamíří od Alberta směrem na zastávku MHD, je napaden asi třicetičlennou skupinou. V jejím čele podle aktivistů stála známá postava místní DSSS Dominik Březný, lídr kandidátky strany ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Většina z útočníků měla kukly, Březný však nikoli. „Bylo to hrozně rychlé, jeden z našich dostal pěstí a upadl,“ popisuje události jeden z aktivistů. „Tak do patnácti vteřin ale přijela policie a okamžitě skupinu rozehnala. Při odchodu na nás řvali, že nás přijdou zabít do Vítkovic,“ dodává. Večerní punkové koncerty v Dolní oblasti Vítkovice navzdory výhrůžkám proběhly bez potíží.

Zranění napadeného aktivisty nebylo vážné. Útok však jednoznačně ukazuje, že vzpomínka na antifašistu Jana Kučeru pořád budí emoce. „Vzpomínat znamená bojovat,“ shrnuje postoj ostravských aktivistů a aktivistek Tereza. Ani loňská vzpomínková akce a následný koncert se neobešly bez konfliktů. Do porubského klubu Chlív, kam se účastníci pochodu přesouvali, někdo hodil láhev naplněnou kyselinou, v důsledků čehož klub notně zapáchal.

„To nás neodradilo,“ vzpomíná další z účastníků Josef. Navzdory zápachu se podle svých slov těšil na zlatý hřeb tehdejšímu programu, slovenskou punkovou kapelu Rozpor. Ta však nakonec nezahrála, protože na policii kdosi oznámil, že se v klubu nachází bomba, a akce byla ukončena.

Čtěte dále