Pražská Klinika se stává minulostí

Na Klinice zůstává jen pětice posledních aktivistů. Ostatní budovu dobrovolně opustili.

anr, psp

Po čtvrtečním celodenním happeningu, který zamezil převzetí budovy Autonomního sociálního centra Klinika exekutorem, nakonec v pátek 11. ledna přeci jen došlo k vyklizení domu. Asi dvacet aktivistů, kteří v domě zůstávali přes noc, po dnešní výzvě Kliniku opustilo a sami vynosili některé věci na ulici. „Včera jsem přijel večer, abych podpořil lidi z kolektivu a oslavil, že se Kliniku podařilo udržet o další jeden den. Ráno jsem ale měl zápočet, tak jsem na noc odjel domů. Když jsem se vrátil, byl už dům předaný,“ říká Jakub, jeden ze sympatizantů centra.

Připomíná to normalizační dokument Atentát na kulturu. Nepořádek po zásahu má odklonit pozornost od nepořádku ve státní správě.

Na Klinice zůstává už jen pětice lidí na střeše. Ti zatím odmítají odejít – mimo jiné i proto, že nemají kam jít, Kliniku považovali za svůj domov. Až se ji ale rozhodnou opustit, chtějí vzhledem k přítomnosti množství lidí ze securitky požádat, aby jim při vyprovázení asistoval někdo nestranný. Squatteři se obávají „bicí uličky“, která doprovázela třeba vyklízení squatu Cibulka nebo Milada.

Přebírání objektu probíhá už od rána a účastní se ho security agentura najatá vlastníkem domu Správou železniční dopravní cesty. Exekutor přitom do domu pouští novináře, pravděpodobně s cílem zdiskreditovat aktivisty jako ty, kteří na Klinice dělali nepořádek. Tuto taktiku použili už včera a podařilo se jim tak odvést pozornost od jádra problému. Fotky nafocené po zásahu security agentury měly na facebookových stránkách SŽDC stovky sdílení. „Připomíná to normalizační dokument Atentát na kulturu. Nepořádek po zásahu má odklonit pozornost od nepořádku ve státní správě,“ komentuje dění Arnošt Novák, člen kolektivu Kliniky.

Najatá stavební firma zatím na objekt instaluje mříže. Několik desítek lidí zůstává solidárně u Kliniky, pijí čaj a pouštějí si hudbu. Navzdory jejich podpoře ale pravděpodobně sledujeme definitivní konec jednoho z mála nezávislých, svobodných a plně autonomních prostorů, které Praha v posledních mnoha letech měla.

 

Tento článek mohl vzniknout jen díky podpoře čtenářů

Podpořte nás

Čtěte dále