Syrská armáda vstupuje do města Manbidž

Poté co prezident Trump oznámil stažení amerických jednotek ze Sýrie, kurdské jednotky YPG požádaly o pomoc Damašek. Chtějí tak odvrátit hrozící tureckou invazi proti nim.

red

Syrské vládní složky v pátek oznámily vstup do města Manbidž, kde poprvé po několika letech vztyčily syrskou vlajku. Toto oznámení přišlo krátce poté, co kurdské Lidové obranné jednotky (YPG) požádaly Damašek o odvrácení hrozící turecké invaze do této oblasti.

Syrská armáda ve svém prohlášení odvysílaném ve státní televizi uvádí, že zajistí „plnou bezpečnost pro všechny syrské občany a ostatní přítomné v této oblasti”. Tento krok přivítal i syrský spojenec Rusko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve svém prohlášení uvítal vstup syrské armády do regionu. Nazval to „pozitivním krokem, který přispěje k obnovení stability v regionu”.

Tento důležitý vývoj je pravděpodobně výsledkem jednání mezi syrskými Kurdy a Moskvou, které probíhalo v posledních dnech. Kurdské jednotky vyzvaly syrskou vládu k převzetí kontroly nad územím, které až do této chvíle kontrolovaly. Příčinou je nedávné oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA stáhnou z regionu své vojáky, čímž se kurdské jednotky YPG ocitly v ohrožení ze strany Turecka.

YPG dosud bojovaly s podporou USA na severu Sýrie proti organizaci Islámský stát (IS) a ovládly tu řadu území. Naproti tomu Turecko si nepřeje posilování kurdského vlivu u svých hranic, a proto do regionu již před časem poslalo vojáky. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se vyjádřil v tom smyslu, že Turecko ze severu Sýrie neodejde, dokud odtamtud „nevyžene teroristy“. Za ně Ankara považuje právě milice YPG. „Teprve až z této oblasti odejdou, pak tam skutečně nebudeme mít co dělat,“ uvedl Erdoğan.

Přestože se objevily nepotvrzené zprávy o vstupu syrských ozbrojených složek do Manbidže již v pátek v brzkých ranních hodinách, byly zpochybněny protichůdnými zprávami o tom, že se syrští vojáci objevili v té době jen na několika místech v Arimě na jihovýchodě. Syrská vojska by se měla podle očekávání stáhnout na pozice na severu a na západě Manbidže, přičemž nad městem prozatím nepřevezmou úplnou kontrolu. „Vzhledem k hrozbě turecké invaze do severní Sýrie a vysídlení jejích obyvatel podobně jako v al-Bab, Jarablu a v Afrínu, oznamujeme, jakožto Lidové obranné jednotky, že po stažení našich sil z Manbidže se naše síly zaměří na boj s IS na všech frontách východně od Eufratu,” uvedly kurdské YPG ve svém prohlášení.

Čtěte dále