Fotoreport: solidární demonstrace za Hambašský prales

Aktivisté v Německu brání několik tisíc let starý Hambašský prales. Podporu pro své jednání našli i před německou ambasádou v Praze. 

jrt, Petr Zewlak Vrabec

Tento týden začal zásah německé policie proti aktivistům okupujícím dvanáct tisíc let starý les u Hambachu v německém Porýní. Aktivisté už šest let přežívají ve stromových obydlích, aby zamezili vykácení lesa a těžbě uhlí, o kterou zde usiluje německá energetická firma RWE. Přestože je Německo vzorem ve svém přístupu k obnovitelným energiím, stále rozšiřuje těžbu uhlí a uhelnou energetiku vyváží i do zahraničí. „Nikdy jsem si nemyslel, že budu demonstrovat před německou ambasádou kvůli energetice. Ale přestože Energiewende je zlomový projekt, německý přístup k uhlí je možná ještě horší než ten český,“ řekl k tomu Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

Kritici zásahu v Hambašském lese navíc upozorňují, že k vyklízení dochází ještě před rozhodnutí německé uhelné komise, která má o rozsahu další těžby uhlí rozhodnout.

Na místo se sjíždějí lidé z celého Německa, pořádají podpůrné protesty a snaží se vyklízení lesa zastavit. Přes snahu policie někteří aktivisté na stromech zůstávají.

Solidární protest proběhl také před německou ambasádou v Praze. Akci svolal Kolektiv 115 a Limity jsme my. Promluvili zde také zástupci organizací Hnutí Duha a Greenpeace. „Chceme vyjádřit symbolickou podporu lidem, kteří již šest let brání před vykácením Hambašský les a v současnosti čelí policejnímu násilí. Všechny, kdo mohou, vyzýváme, aby se připojili k protestům i přímo na místě,“ vysvětluje Michael Polák z Kolektivu 115.

Organizátoři také připomněli masovou akci Ende Gelände, která proběhne na začátku těžební sezóny, 25.–29. října právě v Hambachu. Organizace Limity jsme my plánuje vypravit do Německa speciální vlak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále