Výrobci střelných zbraní jsou slabší, než se zdá

Po nedávném masakru na střední škole v americkém Parklandu sílí v USA hnutí za omezení střelných zbraní. A má šanci uspět.

George Zornick

Průběh nedávné střelby v Parklandu byl všem povědomý. Nejprve se objevily zprávy, že se na střední škole na Floridě střílelo, pak následovala informace o mnoha zraněných, načež přišlo definitivní a hrozivé číslo – sedmnáct mrtvých, studentů i učitelů. Zatímco od školy vyjížděly sanitky, vládnoucí republikáni vyjadřovali soustrast a zároveň varovali před jakýmikoli – slovy předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana – „bezhlavými a automatickými“ reakcemi na zabíjení.

Platební brány jako PayPal, Square, Stripe a Apple Pay neumožňují procesování platby za střelné zbraně. Co kdyby největší banky a kreditní společnosti udělaly to samé?

Pak se však odehrálo něco zvláštního: studenti na střední škole Marjory Stoneman Douglas High se rozzlobili a vyhlásili válku apatii: „Všichni, co tu dnes jsou, by měli být doma a držet smutek. Místo toho tu ale teď společně stojíme, protože pokud naše vláda a prezident dokážou maximálně vyjádřit „soucit a soustrast“, pak nastal čas, aby to byly samy oběti, kdo zahájí změnu, kterou tolik potřebujeme,“ řekla studentka Emma Gonzalez na protestním shromáždění. Mluvila přes slzy a v ruce ještě držela školní poznámky. „Pro politiky, kteří sedí ve svých pozlacených křeslech v Bílém domě a Senátu, financovaných Národní asociací držitelů zbraní (NRA), a kteří nám říkají, že se tomu nedalo nijak zabránit, máme jediné slovo – bullshit!“ Videonahrávka jejího proslovu se záhy stala virální a slovo „bullshit“ (v překladu hovadina) se etablovalo jako pokřik iniciativy za zpřísnění přístupu ke zbraním. Krátce nato vznikly plány pro celonárodní studentský protest a pochod do Washingtonu.

Hnutí proti zabíjení

Pesimismus ohledně toho, čeho tito mladí lidé – a potažmo celé hnutí za zpřísnění kontroly zbraní – můžou docílit, je rozhodně neopodstatněný. Vloni v listopadu ve Virginii podpořila Národní asociace držitelů zbraní (NRA) třináct kandidátů na posty v místní vládě a republikána Eda Gillespieho na křeslo guvernéra. Dvanáct z těchto kandidátů však prohrálo (třináctý vyhrál losem) a Gillespieho rozdrtili konkurenti. Zastánci přísnějších regulací pro držení zbraní dokázali na státní a lokální úrovni prosadit opatření, které Kongres zavést nezvládl, jako třeba zákaz automatických zbraní a rozšířené prověřování informací o držitelích. Vyplatí se připomenout, že hnutí ve své současné formě neexistovalo až do masakru na základní škole Sandy Hook v roce 2012. Většina skupin bojujících za zpřísnění přístupu ke zbraním se zformovalo až v reakci na tuto tragédii; v předchozích desetiletích navrhovali demokraté přísnější zbraňovou politiku jen vzácně. Čas umožňuje hnutím růst – a vítězit –, pokud mají dostatek důvěry v sebe sama a svá přesvědčení.

Tím nechci srážet omezení zkostnatělého politického systému v USA, zejména pokud jde o Donalda Trumpa, kterému do Bílého domu pomohlo přes třicet milionů dolarů od NRA. Trump nikdy nepodepíše žádný zákon, který by zásadně omezil držení zbraní; a Kongres, který po masakru v Las Vegas nedokázal zakázat ani úpravu běžných pušek na samopal (tzv. bump stock), by takový zákon neschválil. Zatímco hnutí usiluje o zvolení jiného Kongresu a prezidenta, naskýtá se ještě jedna věc, kterou může udělat. Může se zaměřit na to, co si výrobci zbraní cení nade vše, lidský život nevyjímaje: peníze.

Výrobci zbraní v potížích

Dnes jsou největší výrobci zbraní předlužení a musí se vyrovnávat s klesající poptávkou zákazníků. Ve stejném týdnu, co se odehrála střelba v Parklandu, oznámila jedna z největších zbrojních továren v USA, Remington Outdoor Company, že plánuje vyhlásit bankrot. Objevují se časté známky toho, že i další části zbrojního průmyslu jsou v ohrožení: podle účetních výkazů Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) přišla v roce 2017 140milionová půjčka holdingu United Sporting Companies, což je významný mezistupeň mezi výrobci a prodejci, o polovinu své hodnoty. Prodejci zbraní na tom nejsou o moc lépe: firma Gander Mountain, velmoc ve sportovním retailu, která nabízela zbraně ve většině svých obchodů, šla v roce 2017 ke dnu a začala po všech státech rušit své pronájmy.

Aktivisté by mohli tyto obchodníky se smrtí dorazit. Stažení investic a bojkot je jedna možnost – zbraně by se mohly pro veřejnost stát stejně radioaktivní jako fosilní paliva. V roce 2013 hlasoval penzijní fond California State Teachers’ Retirement System o tom, že stáhne miliony dolarů z investičních podílů výrobců zbraní. Penzijní fond zaměstnanců v New York City učinil v roce 2016 totéž, a navíc ještě stáhl své investice z obchodů se sportovním zbožím jako Cabela’s a Dick’s, ve kterých jsou zbraně na prodej. Univerzitní studenti po celých USA by se měli ptát u nadací, jestli mají nějaké podíly v akciích výrobců zbraní – a pokud ano, měli by vyzvat své univerzity, aby se těchto nadací zbavily.

Ukončit obchod se smrtí

Bojkot lze provádět i na osobní úrovni. Pětatřicet procent akciových fondů v USA zahrnuje investice do výroby zbraní a střeliv – do 2 120 fondů je investováno ohromujících 17,3 miliard dolarů. Na GoodbyeGunStocks.com se lze podívat, jestli zrovna váš investiční fond vlastní podíly v nějaké společnosti vyrábějící zbraně. Pokud tomu tak je, webová stránka nabízí nástroj na vyhledání fondů, které podíly ve zbrojním průmyslu nemají. Ombudsmanka pro New York City, Letitia Jamesová, vyvíjí soustavný tlak na bankovní instituce, aby přestaly půjčovat výrobcům zbraní, a pokud banky přesto půjčky poskytnou, město by s nimi mělo přestat spolupracovat. Platební brány jako PayPal, Square, Stripe a Apple Pay také neumožňují procesování platby za střelné zbraně. Co kdyby tedy největší banky a kreditní společnosti udělaly to samé?

Kdyby Kongres dokázal odvolat zákon o ochraně legálního obchodu se zbraněmi z roku 2005, výrobci zbraní by byli připraveni o imunitu zakotvenou v americkém občanském právu. Podobně jako v případě koncernu Big Tobacco, i zde by se rodiny zraněných nebo zabitých lidí konečně mohly odvolat na to, že zodpovědnost za tragédii nesou sami výrobci zbraní. V obou případech šlo totiž o prodej věcí, které – když splnily účel, pro nějž byly vyrobeny – ukončily nespočet životů. Moc Národní asociace držitelů zbraní je živena právě penězi ze zbrojního průmyslu. Je načase utáhnout kohoutky a učinit obchod se smrtí nevýnosný.

Autor je novinář.

Z anglického originálu The gun industry is weaker than it looks, publikovaného na webu týdeníku The Nation, přeložila Linda Fořtová.

 

Čtěte dále