Ficova neochota nést odpovědnost

Chování slovenského premiéra Roberta Fica v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka nevzbuzuje důvěru. Chystají se protesty.

Lýdia Grešáková

Pondělní zpráva o úkladné vraždě mladého investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové otřásla Slovenskem. Mezi novináři se rozšířil strach spolu s obavami o svobodu tisku. Vystupování policie krátce po incidentu bylo surreálné, stejně jako vyjádření předních politiků. Široká veřejnost se proto aktivizovala a vyhlásila občanský pochod na památku zavražděných. Koná se dnes v 17 hodin v Bratislavě a paralelně i v dalších městech na Slovensku i v Česku, ale také například v Paříži, Berlíně nebo Stockholmu. Pochod organizují občané, kteří stáli za demonstracemi za odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka, a studenti, kteří loni uspořádali Velký protikorupční pochod.

Ve spletité kauze se momentálně kromě podezření, že za vraždou stojí italská mafie, objevuje i možná spojitost s rozsáhlou korupcí ve slovenské justici.

Poslední článek Jána Kuciaka zveřejnila slovenská média ve středu ráno. Kuciak v něm píše o italské mafii, která na východním Slovensku podniká v zemědělství a ve velkém zneužívá dotace z eurofondů. Podstatné jsou zejména vazby mafie na přední slovenské politiky a jim blízké osoby. Hlavním podezřelým je podnikatel italského původu Antonino Vadala. V jeho nemovitostech a také v domě rodiny dalšího italského podnikatele Diega Rody dnes ráno proběhly razie Národní kriminální agentury. Vadala byl společně se svým bratrem, bratrancem a Diegem Rodou zatčen. Na tiskové konferenci policejní prezident Tibor Gašpar potvrdil, že dohromady bylo zadrženo sedm osob, a uvedl, že nové stopy směřují k Nejvyššímu soudu. Policie od rána prováděla razie i v průmyslovém areálu v Michalovcích, kde sídlí Vadalovy firmy.

Italští „podnikatelé“

Kdo je Vadala? Podnikatel, který přišel na Slovensko z italské Kalábrie, místa působnosti jedné z největších italských mafií devadesátých let – ’Ndranghety. Bydlí v Michalovcích na východním Slovensku, kde podniká s realitami, v zemědělství a energetice. V těchto oblastech jeho firmy čerpají dotace z eurofondů. Vadala podnikal v minulosti se současnou státní poradkyní, asistentkou premiéra Máriou Troškovou, se kterou společně založili firmu GIA Management. Vazby má Vadala i na bývalého šéfa Troškové, exposlance a současného tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaně, jehož bezpečnostní prověrkou se budou zabývat členové výboru pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu v úterý. Další podezřelé propojení Vadala se otevírá v souvislosti se synem okresního prokurátora v Trebišově. Tato prokuratura dozoruje několik jeho kauz. Spekuluje se i o jeho kontaktech se státní tajemnicí na ministerstvu financí Danou Meager.

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger se už vyjádřil, že Evropská komise bude nakládání s eurofondy a dotacemi do zemědělství speciálně prověřovat. Případu se věnuje také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ve spletité kauze se momentálně kromě podezření, že za vraždou stojí italská mafie, objevuje i možná spojitost s rozsáhlou korupcí ve slovenské justici. Podle vyjádření slovenského publicisty Radovana Bránika pro Aktuálně.cz je část soudců placena za loajálnost několika firmám: „Vznikl kolem toho průmysl, který vygeneroval desítky rozsudků, a ty umožnily získat úzké skupině lidí závratný majetek.“

Vykrucující se politická elita

Premiér Robert Fico zatím z kauzy nevyvozuje osobní odpovědnost a zpochybňuje souvislost vraždy s mafii. Jeho dlouhodobé ignorování dotazů novinářů i závislost policie na vrcholných představitelích vlády, především právě premiérovi a ministru vnitra, tak vyvolává silné pochybnosti, zda bude případ spravedlivě prošetřen. Zatímco policejní prezident mluvil na tiskovce o co největší transparentnosti při vyšetřování, přítomnost Fica a Kaliňáka po jeho boku symbolicky představuje pravý opak. Oba zmínění politici se na sociálních sítích obhajují nejvyšším nasazením a mezinárodní spoluprací policejních vyšetřovacích složek, jež mají vést k rychlému vyřešení vraždy Kuciaka a Kušnírové. K tomu by měla přispět i jimi vyhlášená odměna ve výši milionu eur. Fotografie z tiskové konference zachycující stůl s naskládanými bankovkami rychle obletěly online svět.

Teatrálnost politických představení na Slovensku je dobře známá. Avšak vražda novináře a jeho přítelkyně společností velmi otřásla a vystoupení politiků nenaplňují její očekávání, jak by se měla politická elita v takovýchto okamžicích chovat. Opozice žádá odstoupení ministra vnitra Kaliňáka a policejního prezidenta Gašpara. Propojení italské mafie a úřadujících politiků odsuzuje i koaliční strana Most-Híd.

Ministr kultury Marek Maďarič ze Smeru včera oznámil, že rezignuje na svůj post, a tento krok vysvětlil jako gesto solidarity s novinářskou obcí. Jeho abdikace pozměnila premiérovu politickou hru a jen pár hodin nato se rozhodli až do vyřešení případu vzdát svých funkcí i Mária Trošková a Viliam Jasaň. Ani po zveřejnění posledního článku Jána Kuciaka není zcela jisté, zda byl zavražděn kvůli své práci. Případ však už teď přinesl dost nepříjemných odhalení, z nichž by měli premiér i další politici vyvodit osobní zodpovědnost.

Autorka je socioložka, pracuje jako inzertní specialistka kulturního čtrnáctideníku A2.

 

Čtěte dále