Putin opět podpořil vznik nezávislé Palestiny

Ruský prezident opakovaně prohlašuje, že předpokladem mírového soužití je dodržení hranic izraelsko-palestinských z roku 1967.

lpo, lpo

U příležitosti letošního Mezinárodního dne solidarity s palestinským lidem 29. listopadu, který v roce 1977 vyhlásila OSN, aby jím každoročně připomínala snahu o řešení palestinské otázky, vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin v dopise prezidentu Mahmúdu Abbásovi podporu práva obyvatel Palestiny na sebeurčení. Zmínil v něm, že Ruská federace podporuje spravedlivé vyřešení vztahů mezi Izraelem a Palestinou, které spočívá v ukončení okupace arabských oblastí židovským státem, jež začala v roce 1967, a vytvoření nezávislého palestinského státu, jehož hlavním městem bude Východní Jeruzalém.

Mezinárodní den solidarity s palestinským lidem má připomínat právo Palestinců „na sebeurčení bez vnějších zásahů, právo na nezávislost a suverenitu a právo na majetek a návrat do svých domovů, z nichž byli vysídleni“.

„Navzdory neustálému napětí na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy a rostoucí teroristické hrozbě v regionu je nesmírně důležité, abyste nadále setrvával ve snaze o politické a diplomatické řešení vnitřních i vnějších problémů Palestiny. My budeme pokračovat ve snaze pomoci vám k dosažení palestinské národní jednoty,“ píše se v dopise z Kremlu. Putin rovněž zmínil, že stojí o další rozvoj vzájemných obchodních vztahů a že se hodlá podílet na řešení tamních sociálních problémů. Putin se podobně vyjádřil už několikrát v minulosti, například letos v květnu, kdy se s Abbásem osobně sešel, nebo před dvěma lety na sjezdu Arabské ligy v Egyptě, kdy rovněž zmiňoval, že předpokladem mírového soužití je dodržení hranic z roku 1967.

Datum 29. listopadu bylo zvoleno, protože tento den byla roku 1947 přijata Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 181, jejímž cílem bylo vyřešení židovsko-arabského konfliktu vznikem samostatného arabského a židovského státu, které měly být pod mezinárodním dohledem. Vznikl ale pouze stát Izrael, a to 14. května 1948. Mezinárodní den solidarity s palestinským lidem má připomínat právo Palestinců „na sebeurčení bez vnějších zásahů, právo na nezávislost a suverenitu a právo na majetek a návrat do svých domovů, z nichž byli vysídleni“.

 

Čtěte dále