Herečka a komička Roseanne Barr před prezidentskými volbami v jednom rozhovoru prohlásila, že chce mít za prezidenta Donalda Trumpa. Komici pak podle ní budou mít dostatek materiálu. Patton Oswalt ve svém novém stand-upu Annihilation tvrdí, že materiálu je až neúnosně mnoho. Přirovnává to k situaci, kdy vidíte na ulici kálejícího šílence, který křičí něco o Hitlerovi, a vás v tu chvíli napadne výborný vtip, otočíte se ke svým přátelům, ale ještě než jim ho stihnete říct, udělá si z hovna sombrero. Vaši přátelé na váš vtip už nejsou zvědaví, protože není aktuální a chtějí vtip o sombreru. Být komikem v Trumpově éře rozhodně není jednoduché. Každodenní chaos obklopující jeho nynější administrativu zahrnuje například i to, že se hádáte s neexistujícími lidmi. A právě to se stalo Roseanne Barr.
Nezávislí výzkumníci odhadují, že patnáct procent twitterových účtů, tedy asi čtyřicet osm milionů, je falešných či automatizovaných.
Komička byla jednou z mnoha osob, jež naletěly na twitterový účet se jménem Jenna Abrams. Web Daily Beast teď informuje, že se jednalo o výtvor zaměstnanců „trollí farmy“ z Petrohradu s názvem Internet Research Agency, kterou financuje ruská vláda. Abrams se na Twitteru pyšnila sedmdesáti tisíci fanoušky, především z řad konzervativců, pravice a alt-right. Mezi její hobby patřily revizionistické názory na otroctví, volání po obnovení rasové segregace, kritika feminismu i politické korektnosti a podpora Donalda Trumpa. Její účet zmiňovaly články celé řady zpravodajů z médií, jako jsou Washington Post, Telegraph, Observer, BuzzFeed, New York Times, Huffington Post, CNN, BBC, Breitbart, InfoWars, Russia Today nebo Sputnik. A do křížku se s ní pustily i některé celebrity.
Účet vznikl před třemi lety a Jenna si zpočátku fanoušky získávala tweety, které se politiky netýkaly – šlo hlavně o vtípky o celebritách. Teprve poté, co si vybudovala pořádnou followerskou základnu, začala „říkat věci natvrdo“ a šířit nepravdivé konspirace, aby mezi lidmi vyvolávala napětí, napomáhala k rozdělování společnosti a eventuálně ovlivnila i prezidentské volby. Její „sláva“ ukazuje, jak jednoduché bylo pro ruské trolly ovlivnit americkou veřejnou debatu.
Twitter, Facebook a Google nedávno zveřejnily nové informace naznačující, jak významně zasáhlo Rusko do prezidentských voleb. Twitter například identifikoval 2752 účtů kontrolovaných ruskými pracovníky a 36 tisíc „botů“, kteří během voleb vyprodukovaly 1,4 milionu tweetů. Nejde jen o volby, počty účtů na sociálních médiích, jejichž jediným účelem je šíření dezinformací, jsou pravděpodobně mnohem vyšší, než se obecně předpokládá. „Obávám se, že Twitter vážně podceňuje množství falešných účtů a botů šířích dezinformace. Nezávislí výzkumníci odhadují, že patnáct procent twitterových účtů, tedy asi čtyřicet osm milionů, je falešných či automatizovaných,“ řekl demokratický senátor Mark Warner.
Další účet s velkou fanouškovskou základnou nesl jméno Pamela Moore a jeho účel byl obdobný. Během prezidentské kampaně plnil feedy uživatelů konspiračními teoriemi týkajícími se například prezidentské kandidátky Hillary Clinton nebo syrských uprchlíků s cílem ovlivnit názory voličů. Oba účty sledoval například bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Stejně tak Donald Trump junior, Trumpova poradkyně Kellyanne Conway nebo viceprezident Mike Pence sledovali falešné ruské účty a sdíleli některé jejich příspěvky.