Návštěvníci prvního českého klimatického kempu se od úterý sjíždějí do Horního Jiřetína. Akce má přispět k zastavení těžby hnědého uhlí v severních Čechách a upozornit na negativní společenské a ekologické dopady byznysu s fosilními palivy. Začátek kempu doprovází zvýšená aktivita policie. Ta při ostraze přilehlého povrchového dolu ČSA spolupracuje se soukromou bezpečnostní agenturou. Pracovníci bezpečnostní agentury, policisté v uniformách i v civilu od víkendu soustavně sledují pohyb účastníků kempu. O součinnosti policie s těžaři svědčí mimo jiné i to, že z areálu dolu vyjíždějí terénní auta označená logem důlní společnosti Czech Coal a uvnitř sedí uniformovaní policisté.
Policisté provádějí ve spolupráci s německými kolegy kontroly na okolních silnicích. Při jedné z nich zastavili také autobus mířící na kemp z Brna. Bez uvedení zákonných důvodů legitimovali cestující, a pak navíc odmítli vystavit záznam o provedené kontrole. Podle svědků dopravní policisté přiznali, že seznam cestujících sdílejí s dalšími složkami policie.
„Těžební společnost vyhání lidi z míst, kde údajně provozuje důlní činnost, ačkoli je to za hranicí limitů těžby. Pokud ji tam provádí, tak nejen, že omezuje volný pohyb lidí po krajině, ale jedná i v rozporu s platným vládním usnesením o územních ekologických limitech těžby.“
Ve středu policisté zajistili účastnici kempu Janu Pravdovou během natáčení rozhovoru pro Českou televizi na hranici důlní jámy. Štáb se v tu chvíli nacházel na státním pozemku, který není součástí dobývacího prostoru. Policisté na místo přijeli v autě soukromé bezpečnostní agentury. Pak odvezli účastnici kempu na nedalekou základnu, ve které jsou usazeni zasahující policisté společně s bezpečnostní agenturou. Jana Pravdová své zajištění komentovala: „Těžební společnost vyhání lidi z míst, kde údajně provozuje důlní činnost, ačkoli je to za hranicí limitů těžby. Pokud ji tam provádí, tak nejen že tím omezuje volný pohyb lidí po krajině, ale jedná i v rozporu s platným vládním usnesením o územních ekologických limitech těžby.“
Organizátoři ze skupiny Limity jsme my připravovali zázemí tábora už od pátečního večera na pronajatém městském pozemku. Kemp je energeticky soběstačný díky instalovaným fotovoltaickým panelům. Od úterý v táboře probíhá program složený z přednášek, workshopů nebo koncertů. Ve středu se účastníci kempu zapojili do úklidu černých skládek v okolí Horního Jiřetína. V sobotu dopoledne má proběhnout happeningový Pochod za limity, jehož trasa povede krajinou ohroženou těžbou. Pořadatelé ohlásili, že se během kempu uskuteční nenásilná přímá akce, která má upozornit na naléhavost člověkem způsobené změny klimatu a nutnost zastavení těžby uhlí.
Lom ČSA u Horního Jiřetína vlastní uhlobaron Pavel Tykač prostřednictvím svých firem Vršanská a Sev.en (dříve Mostecká uhelná společnost), které patří do skupiny Czech Coal. Dlouhodobě se pokouší o prolomení limitů těžby, jež by vedlo k zániku Horního Jiřetína.
Ministerstvo vnitra zařadilo hnutí Limity jsme my do situační zprávy o extremismu za první čtvrtletí roku 2017. Proti nepatřičnému nálepkování ekologického hnutí ze strany státu se ohradily osobnosti veřejného života i téměř všechny české ekologické organizace ve výzvě Ochrana klimatu není extremismus, adresované ministru vnitra Milanu Chovancovi a premiérovu Bohuslavu Sobotkovi.
Autor je redaktor Alarmu.