Pravice vede třídní boj

Zatímco poslankyně Markéta Adamová (TOP 09) vyhlásila boj nízkopříjmovým matkám samoživitelkám, starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) spolu s místostarostou Alexandrem Bellu (ODS) dokonávají dílo neonacistů.

Tomáš Schejbal

Kolektiv z Kliniky prý nedávno vyhlásil třídní boj společnosti. Aspoň tak to vidí pravicové vedení Prahy 3 v čele se starostkou Vladislavou Hujovou. Klinika prý dělá ze Žižkova kolbiště levicových a pravicových extremistů, před nimiž je třeba pokojné občany chránit. Jenomže tím, kdo tady skutečně vyhlásil otevřenou třídní válku, nejsou lidé z Kliniky, ale TOP 09 a ODS.

TOP 09 hájí zájmy nejbohatších

Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová nedávno přišla s návrhem degresivní mateřské, tj. takového výměru, který by byl výhodnější pro ženy s vyššími příjmy. Současný výměr, podle kterého rodič dostává sedmdesát procent svého platu, pokud nepřesahuje 28 tisíc měsíčně, totiž Adamová považuje za nespravedlivý a demotivační pro ženy s příjmy nad 30 tisíc. Tyto aktivní ženy se podle Adamové před založením rodiny dlouho vzdělávají a pak pracují a odvádějí velké částky na daních a pojistném a mateřská je pak jediné období, kdy prý potřebují pomoc státu. Z argumentace Adamové lze vyčíst nevyřčené opovržení ženami, co do její definice úspěchu nezapadají: ženy „neaktivní“, líné se dostatečně dlouho vzdělávat, aby dosáhly na zaměstnání s vysokým příjmem, jež prý dosavadní systém nespravedlivě zvýhodňuje.

Jazyk sociálního boje, tedy boje za práva pracujících bez ohledu na jejich původ a identitu, nelze oddělovat od práv pracovních migrantů.

Adamová už ale neříká, že na rozdíl od lidí s nižšími a středními příjmy bohatí lidé tuto pomoc zkrátka nepotřebují a že současný výměr je nastaven také kvůli solidaritě se slabšími. Adamová princip solidarity odmítá. Rétorika a argumentace Adamové je jistě politicky neobratná, protože se ani nesnaží budit dojem hledání konsenzu a nezastírá, že TOP 09 hájí zájmy jen a pouze těch nejbohatších, kteří jediní ji také zřejmě mají volit. Čím dřív se TOP 09 stane kůlem v plotě, tím líp.

Další politička z téže stranické stáje, starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, se rozhodla posunout laťku politické negramotnosti ještě o stupeň dál. Její „victim blaming“ vůči Klinice bylo v médiích mnohokráte propíráno a její maloměšťácká agresivní xenofobie se příliš neliší od xenofobie krajně pravicových hnutí, odmítajících vše, co je jim kulturně vzdálené či nesrozumitelné. Stejně jako neonacistickým chuligánům je Klinika kulturně nesympatická i Hujové a ostatním pravicovým zastupitelům Prahy 3. Zatímco chuligáni, kteří vyrostli v dělnickém prostředí, kde se komunikuje fyzickou silou, nemají nic než své paže a kameny, a Kliniku se proto pokusili zničit „zdola“, Hujová disponuje politickými nástroji, jako jsou plátek Radniční listy a dopisy vládě, a proto může pomoci dokonat dílo neonácků „shora“. Politické jednání Hujové – jakožto starostky a významné lokální političky – je v tomto kontextu nebezpečnější než jednání neonacistů.

Kalouskův maskot Feri

Dalším hřebíčkem do politické rakve TOP 09 je starlet sociálních médií a svazácká „mladá krev“ Dominik Feri, který neopomněl Hujové na radnici udělat PR poté, co se s ní nesešel Andrej Babiš. Přestože úkolem Feriho má být přilákat zpět mladé voliče, argumentace jeho, Babiše i Hujové vůči Klinice připomíná řeč ďábla, jíž kdysi promlouvali normalizační kulturní referenti: můžete dál hrát svoji muziku, ale vlasy si musíte trošku zkrátit. Můžete si udělat neziskovku, budovu pronajmout, dělat koncíky a pít limču, ale legálně a hlavně jinde. Tak jako byl pro normalizační establishment esteticky přijatelnější uhlazený Olympic než vulgární rockeři v orvaných džínách, je zřejmě dnešnímu establishmentu bližší designově sterilní Paralelní polis z peněz Karla Janečka než autonomní squatteři a squatterky z Kliniky.

Tentýž mladý politik by rovněž rád viděl antirasistické hnutí jako koalici liberální levice, tj. zelených a dalších svobodomyslných levičáků, s liberální pravicí. Tedy jako liberální koalici vzdělaných středních vrstev proti tupým masám, co věří internetovým hoaxům a neovládají politicky korektní jazyk. Skutečně by antirasistické hnutí mělo vypadat jako elitářská platforma, zaštiťující se praporem multikulturalismu, namočeným do špíny sociálního rasismu?

Vždyť právě časté argumenty řadových stoupenců xenofobních hnutí, že „na naše chudé se musejí sbírat víčka“, nejsou nic jiného než projevy dopadů neoliberální politiky vlád Petra Nečase a Mirka Topolánka. Je to TOP 09 spolu s ODS a částečně zelení z dob Bursíkova předsednictví, kdo nese politickou odpovědnost za sociální postavení těch, kteří dnes nevidí jinou možnost než tleskat Konvičkovi a kterým TOP 09 ústy Adamové a Hujové dál plive do obličeje. Jak může tato strana bojovat proti rasismu, když je jeho spolupříčinou?

Takto pojatý antirasismus elit je hmotou, ze které Petr Hampl už dlouho kove svoji zbraň třídního boje zprava. V tomto třídním boji se neutkávají námezdní dělníci s kapitalisty jako za stara, ale „burani“ právě proti vzdělaným elitám z neziskovek. Skutečně mocná oligarchie v této hře jaksi nefiguruje, ale ona je skutečným vítězem. Tím, kdo v této tragikomedii hraje roli užitečného idiota, je právě Dominik Feri.

Raději se Středulou než s Kalouskem

Předseda ČMKOS Josef Středula na rozdíl od Feriho chápe, že antirasistické hnutí nesmí jít proti sociálním bojům, protože konečnou stanicí této jednosměrky je Osvětim. Proto spolu s bojem proti nízkým mzdám požaduje jak kvóty pro uprchlíky, tak spravedlivé mzdy i pro migranty. Jazyk sociálního boje, tedy boje za práva pracujících bez ohledu na jejich původ a identitu, totiž nelze oddělovat od práv pracovních migrantů. Boj za spravedlivé přerozdělení bohatství nelze oddělit od boje za uznání lidské důstojnosti.

Xenofobní protesty z posledních let bývají často vyjádřením hněvu těch, které se nepodařilo začlenit do protestů organizovaných ProAltem a odbory a kteří chodili spíše na divočejší demonstrace Holešovské výzvy. Příčiny jsou však také strukturální, neboť v důsledku oslabené pozice odborů po listopadu 1989 se daří organizovat jen zlomek pracujících velkých firem a veřejného sektoru. Pokusit se skloubit sociální boj všech pracujících, včetně migrantů, s právy uprchlíků je však jediná možnost, protože alternativami jsou buď pravicový třídní boj, shora provozovaný TOP 09 a ODS, nebo pravicový třídní boj zdola vedený Blokem proti islámu.

Autor studuje sociální dějiny.

 

Čtěte dále