Aktivisté z Heathrow: Už žádné nové ranveje!

Jak se protestovalo proti rozšiřování londýnského letiště Heathrow. Přinášíme reportáž přímo z místa.

Kristina Klosová

První plány na vybudování třetí ranveje londýnského letiště Heathrow se objevily již na začátku nového tisíciletí a byly odůvodněny nedostatečnou kapacitou letiště. Proti výstavbě schválené britskou vládou se zvedla vlna odporu ze strany ochránců životního prostředí a obyvatel obcí, kterým hrozí, že přijdou o své domovy, případně budou vystaveni hluku a znečištění v souvislosti s využíváním nové ranveje. Demonstrace, soudní spory, klimatický kemp ani zábor půdy nedokázaly plány na expanzi zarazit.

Třináctého července loňského roku se tak aktivisté uchýlili k ráznější přímé akci. Za své jednání byli obžalováni a málem se stali „prvními klimatickými vězni“ odsouzenými na území Velké Británie. Skupina třinácti lidí z hnutí Plane Stupid pronikla prostřiženým plotem na území letiště v Heathrow. „Přímo na ranveji jsme postavili kovovou konstrukci a k ní se připoutali. Naplánovali jsme to tak, aby bylo pro policii složité a nebezpečné s námi manipulovat. Vydrželi jsme připoutaní šest hodin, a než nás policie dokázala z dráhy odstranit, zrušili jsme 25 letů,“ popisuje Alistair Tamlit. Za násilné vniknutí a vstup do vyhrazeného bezpečnostního prostoru letiště byli v lednu u soudu shledáni vinnými. Soudkyně Deborah Wrightová tehdy předestřela, že udělení trestu odnětí svobody bude v jejich případě téměř nevyhnutelné. Vynesení konečného rozsudku připadlo na 24. února 2016.

Debata se znovu rozdmýchala po veřejném odmítnutí expanze Heathrow Jeremym Corbynem, současným předsedou Labour party. Podle zprávy, kterou vydal britský parlament na konci roku 2015, stále není jasné, kde přesně má nová ranvej vyrůst.

K akci se členové Plane Stupid odhodlali, protože považují rozšiřování heathrowského letiště za zbytečné a nežádoucí. Argumentují mimo jiné tím, že kapacita pro „potřebné lety“ je dostatečná. „Většina letů z Heathrow jsou lety za nákupy či víkendovým turismem. Velkou část tvoří pravidelné lety lidí, kteří mají dvě bydliště, nebo cestují na obchodní setkání,“ upozorňuje Rich z Plane Stupid. Koalice environmentálních organizací Airport Watch, v níž nechybí Greenpeace, Přátelé země či britská Kampaň pro lepší transport, si nechala vypracovat studii, jež ukázala, že ročně ve Velké Británii využívá sedmdesát procent letů pouze patnáct procent populace. Nová ranvej tak podle ní není ve veřejném zájmu, ale v zájmu úzké skupiny lidí, kteří leteckou dopravu nadužívají. Jako řešení situace se nabízí zdanění frekventovaných letů. Koalice navrhuje, aby poplatek narůstal úměrně s počtem letů vykonaných za jeden rok na osobu. Airport Watch se nechala slyšet, že rozšířením letiště, by se Heathrow stalo největším producentem emisí CO2 ve Velké Británii.

Plane stupid 2


Expanze letiště je globální problém

Den před posledním jednáním soudu s „heathrowskou třináctkou“ je v komunitě proti letišti ve vesnici Sipson poblíž Heathrow neobvykle rušno. S blížící se nocí a rychle klesající teplotou se všichni snaží v rychlosti připravit vše potřebné na zítřek. Slunce zapadá, vítr nefouká a komunita využívající výhradně obnovitelné zdroje energie se noří do tmy. Opozdilci dokončují transparenty za svitu čelovek, místní u brány ještě stále vítají nově příchozí, lidé se brodí bahnem.

Grow Heathrow založili před šesti lety environmentální aktivisté na místě, kde měla vzniknout třetí ranvej. Chtěli tak zabránit započetí prací na rozšiřování letiště. Své počínání odůvodňují neblahým dopadem rozšíření letiště na klimatickou změnu i obyvatele vesnic v bezprostředním okolí. Britský deník The Guardian uvedl, že ročně v nejbližším okolí Heathrow předčasně zemře na následky znečištění způsobeného letištěm 31 lidí.

Plány se proměnily, chystaná ranvej se nejspíš posune o pár kilometrů dál, ale aktivisté zůstávají na místě. Odolávají pokusům o vystěhování, organizují debaty, pořádají workshopy, pěstují zeleninu a staví domy ze slámy. Na necelých dvou hektarech trvale žije pouze devět lidí, ale spolu s dlouhodobými dobrovolníky, hosty a náhodnými přivandrovalci se počet obyvatel obvykle pohybuje kolem třiceti osob. „Já pro ně peru, připravuji štědrovečerní večeři, jsou jako moje rodina,“ sděluje Tracy Howardová, obyvatelka Sipsonu, která se v hnutí proti třetí ranveji angažuje již dvanáct let. Komunita, jež v Sipsonu vznikla, prý kampaň velmi posílila. „Když jsme začínali, neměli jsme tolik informací, podpory a zdrojů, jako máme teď. Vy jste reportérka z České republiky, o naše téma se teď zajímají novináři z celého světa, už to není jen problém Sipsonu, ale problém globální,“ dodává.

Vláda však na rozšíření letiště, k velké radosti aerolinek v čele s British Airways, stále trvá. Třetí ranvej má umožnit odbavení vyššího počtu cestujících a je pro Velkou Británii ekonomicky výhodná. Návrh měl historicky nejvyšší podporu z řad britské Labour party, později však ranvej stranu rozdělila na dva tábory. Debata se znovu rozdmýchala po veřejném odmítnutí expanze Heathrow Jeremym Corbynem, současným předsedou strany. Podle zprávy, kterou vydal britský parlament na konci roku 2015, stále není jasné, kde přesně má nová ranvej vyrůst. Ve hře je dokonce i scénář, v němž místo Heathrow dojde k rozšíření letiště v Gatwicku. To by však rádo expandovalo tak jako tak. O postupu se má rozhodnout do léta 2016.

Protestujeme proti všem novým ranvejím

Jeden z obyvatelů komunity pobíhá ve tmě sem a tam a snaží se dopídit počtu osob, které budou na druhý den potřebovat odvoz na místo konání soudu. Grow Heathrow chce před jeho budovou vyjádřit solidaritu s obviněnými. Na otázku, kolik z účastníků přímé akce žije v komunitě, odpovídá mlčením. „Z třinácti aktivistů zapojených do přímé akce, jsou čtyři obyvatelé komunity Grow Heathrow, která se však k akci nehlásí. Obsazení ranveje organizovalo výlučně hnutí Plane Stupid,“ odhodlá se nakonec k odpovědi. Lidé žijící v komunitě jsou ostražití a při podávání informací opatrní. Budoucnost Grow Heathrow visí na vlásku a přímé spojení s obsazením ranveje by pro ni mohlo být přitěžující okolností.

Komunitu i okupování ranveje může leckdo považovat za přespříliš radikální způsob protestu. Aktivisté však vývoj kampaně vnímají jako přirozený vzhledem k tomu, že všechny ostatní „umírněnější“ metody selhaly. Po četných demonstracích a týdenním klimatickém kempu poblíž Sipsonu se v roce 2009 rozhodli vládní návrh na rozšíření letiště napadnout u soudu. Neúspěšně. „Můžeme psát dopisy vládě, měnit naše životní styly, ale pokud nás nikdo neposlouchá, pak se musíme problému postavit přímo do cesty,“ tvrdí Rich. Na protesty je také nutné se dívat v širší perspektivě. „Neprotestujeme proti nové ranveji v Heathrow, protestujeme proti všem novým ranvejím,“ vyjádřil se Alistair Tamlit.

Konvoj z Grow Heathrow čítající minibus, dodávku a několik osobních aut uvízl v londýnské ranní zácpě. Když konečně dorazí k budově soudu, „heathrowská třináctka“ už je uvnitř. „Všichni měli s sebou kufry. Pokud je odsoudí k odnětí svobody, převezou je rovnou do věznice,“ informuje muž svírající černý deštník s nápisem „Ne novým ranvejím“.

Plácek před soudní budovou se plní lidmi. Vlaje tu vlajka Greenpeace i Přátel země. Lidé přicházejí vyjádřit solidaritu s podomácku vyrobenými transparenty, s píšťalkami a bubínky. Dva lední medvědi se postavili na okraj shromáždění a pyšně třímají transparent „Nemám rád letadla“. Davem zní do úmoru opakovaný slogan: „Žádná když, žádná ale, žádné nové ranveje.“

Plane stupid 4


Rozšíření letiště znemožní snížení emisí

Hnutí Plane Stupid dorazilo na solidární akci s řečnickým pultíkem. U mikrofonu se střídají zástupci organizací podporujících kampaň proti rozšíření Heathrow, básníci předčítají pro tuto příležitost sepsaná díla. K pultu se teď za potlesku a skandování davem prodírá energická korpulentní žena. „Já se nevzdám svého domova, nevzdám se práce ani školy pro svou dceru a má matka bude odpočívat v pokoji ve svém hrobě, protože hřbitov je hřbitov, a ne žádná příjezdová cesta k parkovišti!“ vykřikuje plamenně do mikrofonu Tracy Howardová, barmanka ze Sipsonu.

Síť podporovatelů heathrowských aktivistů je široká. „Dostáváme podpůrné zprávy ze všech koutů světa, z Řecka, Turecka, Mexika, zejména pak ze ZAD, komunity proti plánovanému letišti u města Nantes ve Francii,“ sděluje jeden člen Plane Stupid. Hnutí také sestavilo pracovní skupinu vězeňské podpory. Pokud by šli aktivisté nakonec do vězení, skupina bude dbát o to, aby bylo s vězni dobře zacházeno a dostávali vše, na co mají nárok.

Pochopení se obviněným dostalo i ze strany rodinných příslušníků. „Za rodiče heathrowské třináctky můžu říct, že jsme v první řadě nechápali, proč vůbec našim dětem vyhrožují vězením. Nikdo již nepochybuje o výskytu znečištění a z něho pramenících nemocí v oblasti letiště. Nerozumíme, jak může být legální a morálně obhajitelné podpořit rozšíření průmyslu, který znečištění způsobuje. Jak může být legální, že vláda povolí masové trávení jihovýchodních Londýňanů. To je rozpor, kterému jsme neporozuměli za celou dobu konání soudního procesu,“ ujímá se slova matka jednoho z aktivistů. „Od našich dětí jsme se mnoho dozvěděli. Například, že rozšíření heathrowského letiště by znemožnilo dosáhnout snížení emisí na úroveň domluvenou na klimatické konferenci v Paříži. Prosím, podporujte dále jejich kampaň a právo na vyjádření nesouhlasu pomocí nenásilných přímých akcí,“ dodává.

Neustat v boji proti znečišťovatelům

S postupujícím odpolednem však před budovou soudu narůstá netrpělivost. Soudní jednání trvá déle, než se předpokládalo. „Všech třináct mužů a žen dostalo trest odnětí svobody na šest týdnů podmínečně na rok a veřejně prospěšné práce,“ přichází nakonec tolik očekávaná informace.

„Cítím to jako velké vítězství. Od soudkyně bylo nicméně nerozvážné prohlásit, že půjdeme pravděpodobně do vězení. Nechala nás v tom celý měsíc, neodhadla situaci. Na druhou stranu jsme díky tomu získali velkou pozornost médií,“ vyjadřuje se na kameru krátce po opuštění soudní místnosti Kara Mosesová, další ze třináctky.

„Zablokovali jsme ranvej v Heathrow, protože se v debatě o rozšíření letiště nebralo v úvahu klima. Zemědělci, kterým voda zaplavila pole, nebyli k debatám přizváni. Rodin tisíců těch, kteří zemřeli na následky vln veder, se na názor také nikdo nezeptal. Měli jsme možnost konat, a tak jsme konali,“ promlouvá do mikrofonu charismatická Sheila Menonová, ve svých čtyřiceti čtyřech letech jedna z nejstarších z heathrowských aktivistů. Podle Menonové není na místě usínat na vavřínech, vyzývá proto k dalším protestům a mobilizaci v boji proti znečišťovatelům.

Autorka je studentka environmentálních studií a sociologie na Masarykově univerzitě v Brně.

 

Čtěte dále