Shell zastaví těžební projekt v kanadské Albertě

Firma Shell musí ukončit další ze svých těžebních byznysů. Proti těžbě ropných břidlic dlouhodobě vystupuje i Naomi Klein.

Radek Kubala

Nizozemsko-britská ropná společnost Shell kvůli nedostatečné infrastruktuře a padajícím cenám ropy zastaví svůj projekt Carmon Creek na těžbu ropných břidlic v kanadské Albertě. Po ukončení plánů na těžbu v Arktidě se jedná o druhý velký projekt v krátké době, který musel Shell opustit. Stalo se tak den poté, co Mezinárodní společnost pro ropnou změnu vydala studii, podle které se bez vybudování dalších ropovodů nevyplatí v oblasti těžit. Snahy o postavení nových ropovodů však již dříve narazily na silný odpor veřejnosti.

Athabaské ropné písky v kanadské Albertě patří mezi nejrozsáhlejší ložiska nekonvenční ropy, tedy v podobě ropných břidlic, na světě. Komerční těžba břidlic zde začala už v roce 1967, avšak k největšímu rozmachu těžby došlo na přelomu tisíciletí, kdy během několika let spustilo své projekty v oblasti více než patnáct těžebních společností, mezi nimi i Shell. I díky tomu se těžba ropných břidlic v Albertě stala jedním z největších průmyslových projektů lidské historie, což má značně negativní dopady na zdejší krajinu, vodní zdroje a emise oxidu uhličitého.

Zasahování do práv původního obyvatelstva a devastování země, kterou považují za posvátnou, opět poukazuje na provázanost ekologických a sociálních otázek.

Proti rozmachu projektu protestují od jeho začátku původní indiánští obyvatelé, kterých se následky těžby dotýkají nejvíce. Naplno se střet mezi státem, těžebními společnostmi a původními obyvateli rozhořel v roce 2014, kdy původní obyvatelé žalovali stát za porušování práv domorodých obyvatel. Zasahování do práv původního obyvatelstva a devastování země, kterou považují za posvátnou, tak opět poukazuje na provázanost ekologických a sociálních otázek.

Jednou z nejvýraznějších tváří protestu je kanadská novinářka a aktivistka Naomi Klein. Ta spolu s dalšími slavnými osobnostmi Kanady nedávno zveřejnila předvolební manifest, ve kterém vyzývají dnes již existující vládu k ekologickému skoku. Včerejší ukončení těžby v Albertě Klein označila za „neuvěřitelné vítězství“.

Společně pravidelně protestují proti dalšímu rozšiřování těžby v Albertě. Velkou vlnu nevole vyvolal obzvláště nápad kanadské vlády na vybudování dvou ropovodů (Northern Gateway), a to dokonce i mezi politiky, kteří jinak těžbu v Albertě podporují. Právě díky tomuto tlaku se kanadským aktivistům a aktivistkám daří dlouhodobě bránit stavbám nových ropovodů, v současné době třeba ropovodu společnosti Keystone XL, který by měl spojovat Albertu a Mexický záliv.

Kontroverzní projekt těžby ropných břidlic v kanadské Albertě tak kvůli chybějící infrastruktuře čeká v budoucnu řada překážek. Shell, doposud těžící v oblasti osmdesát tisíc barelů ropy denně, se tak stal první společností, která kvůli chybějícím ropovodům musela těžbu v Albertě ukončit.

Autor je ekologický aktivista.

 

Čtěte dále