Připraví okupace Izrael o mezinárodní fotbal?

Palestinská fotbalová asociace hodlá na nadcházejícím kongresu FIFA vyvolat hlasování o pozastavení členství Izraele v této organizaci.

Vojtěch Srnka

Izraelská opatření spojená s okupací Palestiny se nevyhýbají žádnému z obyvatel území Východního Jeruzaléma, Západního břehu ani Pásma Gazy. Nevyhýbají se ani palestinským fotbalistům, a proto bude v následujících dnech fotbalová FIFA rozhodovat o dalším osudu izraelského členství v této organizaci.

Již tento pátek 29. května se v Curychu odehraje každoroční kongres fotbalové organizace FIFA a předseda palestinské fotbalové asociace Džibril Rajoub oznámil, že na něm iniciuje hlasování o pozastavení izraelského členství. V návrhu pro hlasování uvádí palestinská strana hned několik příkladů, kterými podle ní Izrael porušuje vnitřní pravidla FIFA.

Patří mezi ně například omezování pohybu Palestinců, což má negativní vliv na podmínky trénování i zápasů tamních fotbalistů. Desítky izraelských kontrolních stanovišť rozmístěných po celém území Západního břehu i Východního Jeruzaléma a také blokáda Pásma Gazy ztěžují pohyb nejen na okupovaných územích, ale také přes palestinské hranice a mezi Pásmem Gazy a Západním břehem.

Pokud by bylo izraelské členství v organizaci FIFA pozastaveno, následoval by tak Stát Izrael osud Jihoafrické republiky v době apartheidu nebo Jugoslávie za vlády Slobodana Miloševiče.

Jako další důvody pak představitelé palestinského fotbalu uvádějí násilné akce izraelských bezpečnostních sil během fotbalových zápasů nebo tréninků, které vedou k jejich přerušování nebo předčasnému ukončování. V neposlední řadě představuje problém také členství pěti týmů z nelegálních osad v izraelské fotbalové lize.

Hlasování o pozastavení izraelského členství se mělo na kongresu FIFA uskutečnit už vloni, ale tehdy představitelé palestinské fotbalové asociace souhlasili s tím, že svůj návrh stáhnou na základě slibu, že podmínky pro palestinské fotbalisty se v budoucnu zlepší. Podle nich ke zlepšení v žádném případě nedošlo, a proto letos doufají v zisk podpory alespoň tří čtvrtin z 209 členů kongresu nutných pro úspěch jejich návrhu.

Brzké porušení izraelského slibu

Předseda organizace FIFA Sepp Blatter se hlasování snaží předejít a podstoupil setkání s předsedy obou fotbalových asociací, a dokonce i s vůdci obou států – Mahmúdem Abbásem a Benjaminem Netanjahuem. Blatter nijak neskrývá svůj nesouhlas s hlasováním. Považuje jej za politické zneužívání organizace, ale zároveň dodává, že nemá pravomoc mu zabránit.

Předseda izraelské fotbalové asociace brání vztah s palestinským fotbalem a trvá na tom, že z jejich strany nedošlo k porušení žádných pravidel. Izraelští fotbalisté podle něho palestinské hráče vždy podporovali a budou v tom i nadále pokračovat. Představitelé izraelské fotbalové asociace také trvají na tom, aby se kongres FIFA nevkládal do politických sporů, které ve skutečnosti s fotbalem nemají nic společného.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pochválil Blatterův postoj k hlasování a dodal, že by takový krok vedl k vážnému znevážení jinak skvělé instituce. Netanjahu také popřel omezování palestinských fotbalistů ze strany izraelského státu a slíbil zajištění jejich bezpečného cestování po okupovaných palestinských územích i přes palestinské hranice.

Jenže ti od hlasování ustoupit nehodlají. Přispěl k tomu také incident, který se odehrál druhý den poté, co jim premiér Netanjahu dal svůj slib. Izraelské bezpečnostní síly zadržely na kontrolním bodě Allenby, který se nachází u jediného přechodu mezi Západním břehem a Jordánskem, jednoho z hráčů palestinského národního týmu, Sameha Maraabaha.

Zbytek týmu, který byl právě na cestě na soustředění do Tuniska, kde měl sehrát několik přátelských zápasů, odmítl bez svého spoluhráče pokračovat v cestě, a incident tak palestinskou reprezentaci zdržel na několik hodin. Podle dopisu, který v této záležitosti zaslal Džibril Rajoub Blatterovi, nepřišlo palestinským fotbalistům ze strany izraelských představitelů žádné vyjádření podpory či lítosti.

Izraelská armáda později přiznala, že palestinského fotbalistu skutečně zadržela na cestě do Tuniska k výslechu, ale zároveň uvedla, že Maraabah byl v minulosti odsouzen ke dvěma měsícům vězení za to, že údajně převážel přes hranice mobilní telefon a peníze z Kataru pro hnutí Hamás.

Politizace fotbalu

Další kroky ze strany představitelů izraelského fotbalu ve snaze vyhnout se pozastavení svého členství směřovaly k předsedovi evropské fotbalové organizace UEFA Michelu Platinimu. Dopisem, v němž iniciativu palestinského fotbalu označují za nebezpečnou a naprosto nepřijatelnou politizaci fotbalu, jej vyzývají, aby hlasování znemožnil. Po všech členech evropské fotbalové asociace požadují, aby hlasovali proti palestinskému návrhu.

Nesouhlas Platiniho a organizace UEFA s hlasováním o pozastavení izraelského členství podle slov Džibrila Rajouba přispěl loni k palestinskému rozhodnutí návrh stáhnout. Platini snad podle Rajouba za poslední rok změnil na tuto záležitost názor. Mohl by k tomu přispět i incident, kdy tréninkové náčiní zaslané palestinské fotbalové asociaci organizací UEFA k fotbalistům vinou izraelských opatření cestovalo několik měsíců a asociace nakonec musela zaplatit 32 tisíc dolarů, aby jim byla vůbec zásilka doručena.

Politický rozměr palestinské iniciativě dodává otevřený dopis, v němž se na jejich stranu postavily takové osobnosti jako bývalý zvláštní zpravodaj OSN monitorující porušování lidských práv na okupovaných palestinských územích, Američan Richard Falk, americký lingvista a filosof Noam Chomsky, bývalý britský poslanec Bob Russell nebo britský režisér Ken Loach. Tento politický rozměr nevychází pouze z nesouhlasu s porušováním pravidel organizace FIFA a myšlenky, že neexistuje důvod, aby negativní dopady izraelské okupace Palestiny nesli pouze palestinští sportovci, zatímco ti izraelští mohou sportovat bez omezení. Politickým cílem této iniciativy je také zvýšit cenu, kterou Izrael za okupaci Palestiny a následná diskriminační opatření bude muset zaplatit, a vytvořit tak tlak na izraelské vládní představitele.

Jakkoli ze strany palestinských představitelů v souvislosti s blížícím se hlasováním zaznívají poměrně sebevědomá prohlášení, odhady jim moc šancí na úspěch nedávají. Pokud by přesto izraelské členství v organizaci FIFA bylo pozastaveno, následoval by tak Stát Izrael osud Jihoafrické republiky v době apartheidu nebo Jugoslávie za vlády Slobodana Miloševiče. Izraelské kluby by v důsledku toho nemohly hrát mezinárodní zápasy konané pod hlavičkou organizace FIFA a izraelská fotbalová reprezentace by se nemohla zúčastňovat mezinárodních turnajů.

Autor studuje mezinárodní vztahy.

 

Čtěte dále