10 nejčtenějších článků roku

Připomeňte si, jaká témata přinesl komentářový web A2larm v prvním roce své existence. Nabízíme výběr z nejčtenějších článků.

red, red

Začátkem září jsme uzavřeli prvních 365 dní, během nichž jsme vás denně vyhraněně a s jasným názorem informovali o důležitých událostech ze světa i domova. Čtenost našeho webu se neustálila – k radosti i smutku mnohých stále roste a v srpnu se (snad i díky novému layoutu) vyšplhala ve všedních dnech na průměrnou denní návštěvu 10 000 čtenářů. Nyní si můžete prostřednictvím deseti vybraných příspěvků zrekapitulovat uplynulý rok perspektivou našich autorů. Z nejčtenějších článků jsme pro vás vybrali ty, které mají nadčasový charakter a i dnes stojí za přečtení.

Práce na hovno (David Graeber)
Trápí vás, že vaše zaměstnání je zbytečné, nesmyslné nebo dokonce škodlivé? Esej britského antropologa s anarchistickou minulostí hledá příčiny tohoto stále častějšího jevu a táže se, jak je možné, že navzdory technologickému pokroku nejsou vyspělé státy schopny zajistit, aby jejich obyvatelstvo netrávilo v práci víc než tři až čtyři hodiny denně.

OSA zla a férový boj všech proti všem (Karel Veselý)
Nezávislá hudební scéna představuje prostředí, s nímž jsou určité postupy prostě neslučitelné, a pokud někteří muzikanti začnou parazitovat na nespravedlivém vybírání a přerozdělování peněz, měli by pocítit, že si tak do určitých sfér kultury zavřeli dveře.

Deset slov, kterým by se měla naučit každá dívka (Soraya Chemaly)
Stereotyp upovídané ženy je konstruktem dokazujícím nadřazenost mužů v komunikaci.

Proč je tak snadné nenávidět islám (Jan Bělíček, Pavel Šplíchal)
V Česku nejsou skoro žádní muslimové. Tím lépe se nám proti nim bojuje.

Všechno, co víte o Krymu, je špatně (Gary Brecher)
Pokud víte aspoň něco málo o Krymu, čtení angloamerického tisku pro vás musí být utrpením. Text uvádí na pravou míru některé nesmysly ohledně krymského referenda a spojení Krymu s Ruskem.

Jak se rodí ztracená generace (Jan Keller)
Volby nanečisto, které proběhly v řadě středních škol z iniciativy nadace Člověk v tísni, opět ukázaly, že mladí lidé preferují pravicové strany a levici by do parlamentu snad ani nepustili. Přitom právě mladí lidé nejvíce doplatí na reformy propagované pravicí. Mladé paradoxně svým příklonem k levici zachraňují starší voliči.

Kvitová, Monako a komunismus pro bohaté
(Jaroslav Fiala, Jan Dienstbier)
Případ tenistky Petry Kvitové ukazuje, jak se ničí demokracie v přímém přenosu.

Svoboda je třídní zkušenost (Ondřej Slačálek)
Generace Havlových dětí na vlastní kůži poznává, že svoboda je třídní zkušenost. Převládající diskurz jim ale brání výstižně pojmenovat jejich situaci a naopak jim tvrdí, že problémy jsou důsledkem jejich selhání.

Chomsky v zemi pomazánkového másla (Milena Bartlová)
Noam Chomsky neřekl při své návštěvě v Česku nic jiného, než co říká a píše už řadu let. Stal se však katalyzátorem našeho vlastního vnitřního sporu. Možná, že právě o to mu šlo. Jak s vyhnisaným ložiskem českého myšlení o společnosti naložíme, je už jen na nás.

Video: Kampaň bez loga (Eugen Hrabíno, Tereza Reichová)
Krátký dokument prostřednictvím čtyř osobních výpovědí ozřejmuje základní principy, na nichž je založena již několik let probíhající kampaň pivní značky Budweiser Budvar.

 

Čtěte dále