Amazon: nebojme se otrocké práce

Na sklonku minulého roku zavládlo mezi politiky nadšení, neboť obří americká internetová společnost Amazon ohlásila, že hodlá vstoupit na tuzemský trh, otevřít poblíž Prahy a Brna dvě distribuční centra a vytvořit několik tisíc nových pracovních míst. „Amazon se dlouhodobě potýká s opakovanými stávkami svých zaměstnanců, kteří si vytrvale stěžují na nevyhovující pracovní podmínky, nízké ohodnocení práce, […]

klimes, Jan Gruber

Na sklonku minulého roku zavládlo mezi politiky nadšení, neboť obří americká internetová společnost Amazon ohlásila, že hodlá vstoupit na tuzemský trh, otevřít poblíž Prahy a Brna dvě distribuční centra a vytvořit několik tisíc nových pracovních míst.

„Amazon se dlouhodobě potýká s opakovanými stávkami svých zaměstnanců, kteří si vytrvale stěžují na nevyhovující pracovní podmínky, nízké ohodnocení práce, šikanu a zastrašovaní ze strany bezpečnostních agentur.“

Míra nezaměstnanosti se v prvních měsících letošního roku pohybuje kolem 8,6 procent a celkově je bez práce v Česku takřka 630 tisíc obyvatel. Proto premiér Bohuslav Sobota společně s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem neskrývají své nadšení z plánů americké společnosti, která deklaruje, že vytvoří více než dva tisíce pevných pracovních míst a další tři tisíce pro sezonní práce.

Tři body a vyhazov

Ve všem tom nadšení by se ale nemělo zapomínat, že firma Amazon je nechvalně proslulá takřka nelidskými pracovními podmínkami, svým pohrdáním zaměstnanci, odporem vůči odborům a porušováním platných zákoníků práce. Krátce poté, co zástupci firmy ohlásili záměr vybudovat v Česku nová distribuční centra, odvysílala britská BBC reportáž Amazon: The Truth Behind the Click o postavení zaměstnanců a podmínkách práce v této společnosti. Ty jsou podle britských odborů prakticky nejhorší v celém Spojeném království. Nedodrží-li zaměstnanec nastavené normy práce, obdrží trestný bod. Onemocní-li, obdrží další trestný bod. Nasbírá-li tři trestné body, je okamžitě vyhozen z práce.

Reportér Adam Littler, který se nechal v jednom ze skladů Amazonu zaměstnat jako skladník, o své zkušenosti řekl: „Během noční směny jsem nachodil kolem sedmnácti kilometrů. Jsem absolutně vyčerpaný, zničený. Abych řekl pravdu, prakticky necítím své nohy.“ V průběhu celé noční směny, jež trvala deset a půl hodiny, byl neustále pod dozorem. Snímač sledoval, jak rychle se mu daří vyřídit jednotlivé objednávky, a odesílal zprávy vedení společnosti. Podle slov Michaela Marmota, který se zabývá pracovními podmínkami a veřejným zdravím, tento druh práce zvyšuje nebezpečí duševních a fyzických chorob. Firma Amazon však uvádí, že během interních inspekcí nebyly shledány žádné nedostatky ohledně bezpečnosti práce. Naopak tvrdí, že „bezpečnost zaměstnanců je pro ni prioritou“.

Snímač sledoval, jak rychle se mu daří vyřídit jednotlivé objednávky
Snímač sledoval, jak rychle se mu daří vyřídit jednotlivé objednávky

Šikana a zastrašování

V Německu se Amazon dlouhodobě potýká s opakovanými stávkami svých zaměstnanců, kteří si stejně jako jejich kolegové ze Španělska a Polska vytrvale stěžují na nevyhovující pracovní podmínky, nízké ohodnocení práce, šikanu a zastrašovaní ze strany bezpečnostních agentur. Podle reportáže, kterou zveřejnila na počátku loňského roku televizní stanice ARD, jsou zaměstnanci Amazonu pod neustálým dohledem bezpečností agentury Hensel European Security Services (HESS). Její členové v reportáži nosili  tmavé uniformy, které s oblibou kombinovali s oblečením značky Thor Steinar, stále velice populární mezi stoupenci extrémní pravice, přestože byla před několika lety zakázána federálním parlamentem. Uniformovaný dozor pravidelně prohledával pokoje pracovníků společnosti, kontroloval, zda si neodnášejí jídlo od snídaně a vynalézavě je šikanoval i jinými způsoby. Vzhledem k tomu, že reportáž ARD o společnosti Amazon a využívání neonacistické ostrahy lámala rekordy ve sledovanosti, vedení korporace brzy ohlásilo, že služeb zmíněné bezpečností agentury nadále využívat nebude.

České nadšení

Premiér Sobotka a ministr Mládek jsou z příchodu Amazonu nicméně nadšení a nedbají ani mnohých varovných signálů ze zahraničí. Sobotka prostě míní, že investice internetové společnosti v Brně významně pomůže celému regionu, a tak je vláda připravena ji podpořit. Současně apeloval na brněnské zastupitelstvo, aby na zasedání 18. března rozhodlo v zájmu vzniku nových pracovních míst. „Rada města Brna dala jasný signál firmě Amazon, že Brno o tuto investici a vznik více než tisíce pracovních míst stojí, a osobně jsem velmi rád, že členové nejvyššího vedení společnosti Amazon nyní potvrdili svůj trvající zájem o realizaci investice právě v Brně,“ prohlásil při nedávném setkání s čelnými představiteli společnosti v Lucembursku brněnský primátor Roman Onderka.

Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula se v rozhovoru pro Právo nechal slyšet, že cílem odborů „není zrušit několik tisíc potenciálních pracovních míst, ale přimět firmu, aby se, když to řeknu nadneseně, naučila chovat podle pravidel slušnosti a korektnosti vůči vlastním zaměstnancům“. Zdá se tedy, že i sociálně-demokratičtí politici i odboráři s výstavbou distribučních center souhlasí. Lákadlo v podobě tisíců pracovních míst prostě nelze jen tak odmítnout. Program a hodnoty, za nimiž sociální demokracie aspoň deklarativně stojí, musí jít stranou. Nezbývá než chlácholit se představou, že Česko přece není žádným Německem nebo Velkou Británií, kde, jak všichni víme, se obvykle nedodržují platné zákony a právo je těžko vymahatelné. Buďme v klidu a nebojme se otrocké práce. V Česku nemají zloduši šanci. S Amazonem bude líp.

 

Autor je publicista.

 

Čtěte dále