Za Putinem společně s TOP 09

Představitelé TOP 09 rádi vystupují jako bytostní demokraté, kteří brání svobodu proti zemanovskému autoritářství. Když však odhlédneme od vzletných proklamací a obrátíme pozornost na reálné kroky této strany, poměrně jednoznačně se ukazuje, že ohrožením demokracie je především její vlastní politika. Když v roce 2010 nastupoval místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek do úřadu ministra práce a sociálních […]

klamm, Lukáš Němec, Štěpán Lohr

Představitelé TOP 09 rádi vystupují jako bytostní demokraté, kteří brání svobodu proti zemanovskému autoritářství. Když však odhlédneme od vzletných proklamací a obrátíme pozornost na reálné kroky této strany, poměrně jednoznačně se ukazuje, že ohrožením demokracie je především její vlastní politika.

Když v roce 2010 nastupoval místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek do úřadu ministra práce a sociálních věcí, měl jasnou představu o tom, co trápí českou společnost – líní nezaměstnaní, kteří parazitují na sociálním systému. Nad Strakovou akademií tehdy zavlála vlajka, vyhlašující „nesmiřitelný boj proti zneužívání dávek“. Drábkovým trumfem se stala sociální reforma a tři její opatření: DONEZ neboli docházka nezaměstnaných, veřejná služba, tedy nucené práce, a komerční produkt České spořitelny – sKarta. Ty se společně staly pilíři v boji proti tzv. flákačům.

Žádný z těchto pilířů ale nevydržel dlouho. Brzy se totiž ukázalo, že jsou postaveny na smyšlených problémech a nabízí falešná řešení. DONEZ skončil letos v září, sKarta byla tunelem pro Českou spořitelnu, který byl na podnět Senátu zrušen, a veřejná služba je podle rozhodnutí Ústavního soudu České republiky „v rozporu se zákazem nucených prací“. Nucené práce jsou totiž tím, co ohrožuje liberálnědemokratické založení státu.

Zloděj křičí: chyťte zloděje

Po katastrofálním neúspěchu sociální reformy, transformace úřadů práce a důchodové reformy si pravice pro předčasné volby našla nové téma. Jakkoli je podle ní český volič stále ohrožen línými nezaměstnanými, vykrystalizovala pro ni daleko větší hrozba. V těchto volbách je prý v sázce celkový charakter liberální demokracie. Miroslav Kalousek to vyjádřil v nedávném rozhovoru: „Toto téma, zda dál chceme rozvíjet svobodnou demokracii, nebo se uchýlit k putinovské autokracii, je tématem i těchto voleb.“ Zdá se tedy, že zapeklitá otázka, koho volit, je vlastně prostá: buď autoritářský režim, nebo vládu autorit, jak tvrdí TOP 09 v předvolebním sloganu. Toto heslo jí však slouží především k maskování vlastního autoritářství.

Jsme dnes svědky paradoxu: do čela boje za ústavnost se postavila strana, která v roce 2012 jako nejtvrdší restrikci vůči nezaměstnaným zavedla veřejnou službu, jíž Ústavní soud shledal v rozporu s Listinou základních práv a svobod a s Úmluvou o zákazu nucených prací. Rozhodnutí soudu navíc upozornilo ještě na něco podstatnějšího – na snahu kriminalizovat nezaměstnanost: „V tomto směru (…) nelze opominout podobnost mezi výkonem veřejné služby a výkonem trestu obecně prospěšných prací, v jejímž důsledku se v očích veřejnosti stírají rozdíly mezi oběma instituty. (…) Ve svém souhrnu tak s nimi (nezaměstnanými) stát zachází stejným způsobem jako s osobami odsouzenými pro trestný čin, a to pouze z důvodů, že se stali nezaměstnanými.“

Před nedávnem navrhl běloruský prezident Lukašenko, že nezaměstnaní budou platit speciální daň za to, že jsou bez práce. TOP 09 ale zašla ještě dál, když nezaměstnané postavila na úroveň zločinců. Neměli bychom se proto divit, až začnou Kalouskovi experti jezdit radit Lukašenkovi, jak aktivizovat nezaměstnané. Otázka je tedy nasnadě: Kdo je hrozbou pro liberálnědemokratické zřízení a kdo nás v důsledku přivádí blíže k putinovskému Rusku?

putin-lukasenko
Jak aktivizovat nezaměstnané? Inspirujte se u TOP 09

Nezaměstnanost jako Černý Petr

Veřejná služba v předvolebním programu nechybí ani dnes: „Nechceme se smířit se situací, kdy po nálezu Ústavního soudu je možné dlouhodobě pobírat dávky v nezaměstnanosti bez vlastní aktivity, nebo dokonce souběžně s prací na černo.“ Strana opravdu ví, kam jde. Její cestu potvrdil svým dopisem ministrovi práce a sociálních věcí předseda moravskoslezské TOP 09 Pavol Lukša. Podle něj se institut veřejné služby osvědčil. TOP 09 tak svou rétorikou nabourává jeden z nejzákladnějších principů demokratické společnosti, tedy nepřijatelnost nucených prací.

Heslo o zneužívání dávek však už v české společnosti našlo velkou odezvu. Co naplat, že bylo vycucané z prstu, stejně jako to, že Karel je pankáč. Zavřete oči a sněte. Karel is not dead, Sex Pistols hrají na oslavě narozenin královny Alžběty a nezaměstnaní zneužívají sociální dávky. Společnost uvězněná v nekonečných diskusích, zda dávky více zneužívají nezaměstnaní, nebo tělesně postižení, přestala vnímat kritické hlasy hovořící o tom, že potenciální zneužívání sociálních dávek se pohybuje v řádech desetin procenta státního rozpočtu.

Pravicovým stranám se v minulosti dařilo určovat podobu veřejné debaty. S pojmy jako „aktivizace nezaměstnaných“ dnes běžně pracuje i ČSSD. Tento na první pohled líbivý pojem však skrývá poměrně jasné sdělení: nezaměstnaní jsou líní lidé, kterým práce nevoní. Místo toho, aby se v této bitvě o politický prostor sociální demokracie postavila pravici jako sebevědomá strana, bránící zájmy těch méně privilegovaných, sama přistupuje na tuto nebezpečnou hru. Jako by ani netušila, že masa nezaměstnaných je nutným příznakem kapitalistické společnosti. Být bez zaměstnání totiž v drtivé většině případů není osobní volba jednotlivce. Je to spíš jako s Černým Petrem – někdo z nás si ho nakonec vytáhnout musí.

 

Autoři jsou politologové.

 

Čtěte dále