digitalizace peněz | Deník Alarm

Společnost bez hotovosti je super. Akorát že vůbec

V Česku mnozí s nadšením vzhlížejí k Norsku, kde se naprostá většina platebních transakcí odehrává digitálně. V tom stejném Norsku naopak sílí hlasy volající po ochraně hotovosti.

Hynek Trojánek
Bohatí bohatnou, chudí chudnou. Od digitálního feudalismu k digitálnímu proletariátu

Závěrečný díl seriálu o kryptoměnách a digitalizaci peněz se zaměřuje na to, jak se kryptoměny aktuálně pokoušejí využít technologičtí giganti.

Jan Bělíček
Stát versus bitcoin. Jak probíhá regulace kryptoměn?

Bitcoin začal jako experimentální digitální měna mimo dohled centrálních finančních institucí i státu. Čím více peněz se ale v bitcoinovém systému točí, tím větší je tlak na jeho regulaci.

Martin Tremčinský
Co je to kryptokolonialismus? Bitcoin a jeho zábor zemí globálního Jihu

Země globálního Jihu slouží „technologickým inovátorům“ a kryptoměnovým dobrodruhům jako laboratoř, která má akcelerovat jejich byznys. Často na úkor místních komunit.

Martin Tremčinský
Bitcoin a jeho začátky. Pokus o hledání stálého bodu v proměnlivém světě

Bitcoin vznikl v časech poslední velké ekonomické krize a měl nabídnout řešení řady problémů spojených se současným finančním systémem. Nyní se s nimi sám potýká.

Martin Tremčinský
Válka je věcí peněz. Proč jsou v konfliktech bankéři důležitější než vojevůdci?

Před padesáti lety se zhroutil brettonwoodský systém, který držel ekonomické klima Západu. Co ho nahradilo a proč? Je tady nový seriál Martina Tremčinského Boom kryptoměn a proces digitalizace peněz!

Martin Tremčinský