Cena Jindřicha Chalupeckého | Deník Alarm

„Potřebujeme propagandu, abychom s ní mohli vytvořit spravedlivější svět,“ říká propagandistický umělec Jonas Staal

Nizozemský vizuální umělec Jonas Staal studuje propagandu a sám ji i cíleně vytváří. Jen tak podle něj můžeme přemýšlet o alternativních verzích reality, v nichž má lidstvo ještě šanci. Mluví také o dezinformacích nebo fašismu.

Karel Veselý
Volba finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého nesoutěžit je příležitostí vytvořit něco, co u nás nemá precedens

Jak dopadne debata o tématu (ne)soutěžení v umění? A jak pracovat s institucí, jež hledá nový smysl?

Eva Skopalová
Umělecký svět se mění. Patrné je to i na Ceně Jindřicha Chalupeckého

Cenu Jindřicha Chalupeckého získal Andreas Gajdošík. O finanční bonus se chce podělit s ostatními finalisty a cestu do New Yorku plánuje nahradit ekologičtějším společným výletem do blízké destinace.

Anežka Bartlová
Umění proti soutěživosti a nulové mzdě

Ve světě umění sílí kritika uměleckých soutěží. Umělkyně nominované na Cenu Národní galerie kritizují dění uvnitř nejprestižnějšího německého uměleckého ocenění. 

nkl, michalspina
Bída hysterického machismu

Neutěšený stav současného umění způsobuje, že často přitakáváme jakékoli radikalitě, i když v důsledku radikální vůbec není.

Martina Růžičková, Martin Vrba
Nejde jenom o umění

Rozhodnutí poroty udělit Cenu Jindřicha Chalupeckého Matyáši Chocholovi odráží krizi liberální demokracie.

Milena Bartlová
Pouze umění, nekouše

Cenu Jindřicha Chalupeckého získala Barbora Kleinhamplová. Její vítězství před nás staví i otázku možností angažovaného umění. 

Anežka Bartlová
CJCH 2014: Nikoho neurazí, ale také nevytrhne

Finalisté letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého zřejmě nemají co říct, a pokud ano, diváci to nezjistí.

Tereza Stejskalová
Magnus Art: výstava, nebo prodejna umění?

Výstava organizovaná bankou a komerčními galeriemi s cílem získat pro umění kupce nemůže nahradit nefungující veřejné instituce.

Tereza Stejskalová
Pochybná pomoc sběratelům

Žebříčky umělců jsou vždy ošidné, zvláště, je-li jejich výsledkem hierarchie, jež ovlivňuje ceny uměleckých děl. Ale budiž, žijeme ve světě, kde životní úroveň umělce určuje především prodejnost jeho umění. „Mezi kritéria J&T Art Indexu patří vedle účasti na výstavách a bienále, výtvarných ocenění a zastoupení galeriemi i podezřelá kategorie ‚výrazné umělecké počiny‘.“ J&T Banka se […]

Tereza Stejskalová
Kanalizovaná imaginace

Bouřlivé diskuse kolem udělení letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého aktualizovalo, aspoň v podtextu, klíčovou otázku: Kde jsou hranice uměleckého díla a kde jsou hranice autorství? Cena se uděluje konkrétnímu individuálnímu nebo kolektivnímu, ale vždy jasně vymezenému autorovi za umělecký výkon ztělesněný v instalaci na výstavě finalistů. Přesvědčivé výklady toho, v čem spočívá smysl a hodnota práce Východ a západ […]

Tereza Stöckelová
Proč díry v dřevotřísce představují kritiku institucí?

Letošní cenu pro umělce do třiceti pěti let získal Dominik Lang. Vytvořil otvory v dřevotřísce zakrývající okna galerie. Těmito otvory lze sledovat východ a západ slunce, což však divák – vzhledem k otvíracím hodinám – nemá možnost vidět. Rozpačité reakce médií ukazují neschopnost takové dílo reflektovat. „Neberte to nějak osobně, ale není v tom určitý prvek […]

Anna Remešová
Současné umění je pěkná konina

Převrácený pisoár Marcela Duchampa je pěkná konina. Zajisté by to tvrdila Kristýna Drápalová, studentka umění, která šmahem odsoudila všechny letošní finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého s tím, že jejich díla nejsou krásná a nikdo jim nerozumí. Své matce by vítěznou „překližku s dírou“ jen těžko vysvětlovala. Převrácený pisoár, na kterém je celé současné umění postavené, by zřejmě rovněž […]

Tereza Stejskalová