Doppelganger Naomi Klein má klíč k chaotické současnosti, jejím králičím norám, bublinám a stínovým územím

Tématem nejnovějšího TL;DR je devátá kniha Naomi Klein Doppelganger. Ta vnímá zdvojení a dvojnictví jako mytologický a literární motiv, osobní existenciální krizi i výkladový nástroj k současnému světu plnému rozporů.

Foto Mariusz Kubik, Wikimedia Commons, CC BY 3.0 DEED

Naomi Klein patří mezi jednu z nejprozíravějších intelektuálek (myšleno včetně intelektuálů) současnosti. Její poslední kniha Doppelganger (dvojník či dvojnice) bodovala i v příslušné bilanční anketě Alarmu. Nedokázali jsme čekat na český překlad a do čtení mimořádně komplexní knihy se pustili hned.

V češtině dosud vyšly autorčiny knihy Bez loga, Šoková doktrína, Ne nestačí, Tím se všechno mění – Doppelganger na ně v mnohých tématech navazuje, zároveň přináší zevrubnou analýzu globálního nástupu ultrapravice. Dokáže propojit ezo matky a covidové konspirace s masivním útokem Izraele na Palestinu, rozkrývá analogie mezi PR globálních firem a konspiracemi, které ovládají rozhodování voličů. Podle Naomi Klein žijeme v rozpojeném světě analogií vznikajících v digitální éře, kde se zrcadlí influenceři s politiky, kde země kapitalistického úspěchu těží ze svých stínových území a kde vyvstávají duchové starého fašismu i nacismu.

TL;DR nezapomíná ani na obvyklé rubriky včetně aktuality a kulturních tipů.

Tento článek mohl vzniknout jen díky podpoře čtenářů

Podpořte nás

Jan Bělíček je literární kritik a novinář. Od konce roku 2019 je šéfredaktorem Alarmu, který v roce 2013 spoluzakládal. Píše o literatuře, kultuře, ale i politice a společnosti. S Pavlem Šplíchalem moderuje podcastu Kolaps a společně s Evou Klíčovou vytvářejí literární podcast TL;DR. | [email protected]

Eva Klíčová je literární kritička a publicistka. Psaní se věnuje od roku 2009. Členkou redakce Alarmu je od roku 2022. Společně s Janem Bělíčkem tvoří literární podcast TL;DR. Kromě literatury píše také o filmech a kulturně společenských tématech. | [email protected]