Výtvarné potřeby

První díl podcastové série Ke zdrojům nás zavede na hodiny výtvarky do pražského Proseka a taky za umělkyní Terezou Štětinovou, která učení nejmladšího žactva věnuje víc než jen pracovní dobu.

Tereza Havlínková
Ilustrace Day Shift Office

„Našim se líbí, že chci zkoušet různý věci, už jsem byla na hodně kroužcích a spoustu z nich jsem opustila, ale u tohohle jsem zůstala. Možná bych se chtěla stát malířkou nebo umělkyní, prostě mě to strašně baví, “ říká o svém vztahu k výtvarce žačka základní školy na pražském Proseku. Energie a zápal pro věc ale musí provázet i paní učitelky. Nepracují jen s dětmi, ale také s rozpočtem a často jsou kreativní, aby ušetřily. „Jsme takový sběračky, my všechny úči,“ říká s úsměvem Tereza Štětinová, která do třídy nosí materiál z vlastního ateliéru, ale třeba i odřezky z pily. Postupem času se však nemění jen cena a dostupnost lina, ale taky návyky žactva. „Míň dětí vydrží dlouhou dobu pracovat na něčem velkém. Linoryty, krásný a precizní, který deset nebo patnáct let nazpátek děti vyráběly, byly barevný soutisky velikosti A3,“ popisuje Tereza práce, které jsou uložené v archivech. Teď, aby udržela jejich zájem, pracuje s dětmi na menších formátech i jednodušších barevných provedeních. Schopnost věnovat se delší dobu naplno tvorbě se u žactva zkracuje i podle její kolegyně Dany Novákové, která má více než čtyřicetiletou praxi. „Děti jsou se svou prací neuvěřitelně spokojené. Dřív žáci vytvořili tři nebo čtyři návrhy a z nich jsme vybírali,“ dodává Dana, která dnes mezi své žactvo počítá i řadu absolventek a absolventů vysokoškolských oborů jako architektura, design nebo volné umění.

Kde brát a proč dávat? Šestidílná podcastová série Ke zdrojům je o fyzických, inspiračních, finančních i lidských zdrojích v kultuře. Jaké zázemí, potřeby, limity a motivace mají ti, kdo se umění věnují, učí nebo je distribuují? Kde a za jakých podmínek nebo čemu navzdory vzniká umění a jaké vznáší společenské otázky?

Po zdrojích se ptáme vždy, když cítíme změnu, nedostatek nebo nejistotu. Proměňují se spolu s potřebami společnosti, která je hledá, těží, poskytuje a definuje. Umění může takové změny iniciovat i reflektovat, a proto je důležitým prostorem k dialogu. Podcast Ke zdrojům zkoumá aktuální společenská témata, jako jsou potřeba prostoru k životu a práci, dostupnost uměleckého vzdělávání nebo mocenské vztahy.

Podcast připravuje inciativa pro současné umění tranzit.cz ve spolupráci s Deníkem Alarm. Sérií provází Tereza Havlínková, zvukový design vytvořil Jonáš Rosůlek, vizuální identitu navrhlo studio Day Shift Office, dramaturgyní podcastu je Tereza Stejskalová z tranzit.cz. Projekt vzniká za podpory Ministerstva kultury České republiky.

Čtěte dále