Odvrácená strana pražských „devadesátek“ a kniha pro fanoušky Elona Muska

Perspektivy knih, kterým jsme se tentokrát věnovali, si těžko mohou být vzdálenější: romské dětství ve školách plných rasismu a romantizovaný svět vědců.

V dalším dílu literárního podcastu TL;DR rozebíráme skandální událost: Státní cenu za literaturu získala Kateřina Tučková! Podle části tuzemské literární komunity se někde musela stát chyba a teď je nutné ji najít a odstranit. Je tou chybou Radim Kopáč, úřednice, nebo příliš prachu v knihovnách?

Kromě toho jsme si povídali také o próze Patrika Bangy Skutečná cesta ven, v níž vzpomíná na dětství a mládí – tedy hlavně na to, jak byly romské devadesátky odlišné od těch gadžovských. Místo euforie, večírků, nekonečných možností a báječných příležitostí je zaplavila brutální vlna všudypřítomného protiromského násilí. A nebyl to jen rasismus nácků, ale také policajtů, učitelek, družinářek, učňovských mistrů, výchovných poradkyň a dalších „slušných občanů“ konečně svobodného státu.

Druhou knihou, na niž tentokrát došlo, je Strašlivá závrať chilského spisovatele Benjamína Labatuta, román silně čerpající z životních osudů několika vědců, kteří svými objevy výrazně zasáhli do lidských dějin. Romantický obdiv k fyzikům a matematikům nás ale tak docela neokouzlil.

Jan Bělíček je literární kritik a novinář. Od konce roku 2019 je šéfredaktorem Alarmu, který v roce 2013 spoluzakládal. Píše o literatuře, kultuře, ale i politice a společnosti. S Pavlem Šplíchalem moderuje podcastu Kolaps a společně s Evou Klíčovou vytvářejí literární podcast TL;DR. | [email protected]

Eva Klíčová je literární kritička a publicistka. Psaní se věnuje od roku 2009. Členkou redakce Alarmu je od roku 2022. Společně s Janem Bělíčkem tvoří literární podcast TL;DR. Kromě literatury píše také o filmech a kulturně společenských tématech. | [email protected]